Numer: 51471
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Dyni

Scenariusz zajęć: Dzień Dyni
Autor: Monika Więcek
Wiek dzieci: 3, 4 latki
Metody: słowna, oglądowa, doświadczanie
Formy pracy: Indywidualna, grupowa,
Środki dydaktyczne: 4 średnie dynie, 2 malutkie dynie, wycięte lub prawdziwe dynie w 5 wielkościach, obrazki warzyw zielonych i pomarańczowych, 4 narysowane dynie A3, gąbki do stemplowania (mogą być pocięte gąbki do mycia), farba plakatowa żółta i czerwona, woreczki strunowe, fartuszki, przepis na babeczki zaczerpnięty ze strony www.aniagotuje.pl, produkty do babeczek: cukier, mąka pszenna, starta dynia, proszek do pieczenia, soda oczyszczona, oliwa, cynamon, gorzka czekolada
Cel główny: propagowanie zdrowego odżywiania, utrwalanie nazw kolorów
Cele operacyjne: dziecko wie, że należy jeść warzywa żeby być zdrowym, wie, że dynia jest warzywem, odróżnia i nazywa kolor pomarańczowy i zielony, określa kształt okrągły, zna znaczenie twardy i miękki, segreguje wg, koloru, tworzy zbiory, liczy do 5, używa liczebników porządkowych, uczy się zasad zdrowej rywalizacji, wzmacnia motorykę dużą, około 1 szkl kaszy, ryżu, ziaren, makaronu, skrawki pomarańczowego materiału, płatki kosmetyczne, pomarańczowe pióra

Przebieg zajęć:
1. Co to jest?
Zgadywanie, co znajduje się pod chustą (przykrywamy dużą pomarańczową dynie, gdy dzieci nie widzą). Określanie przez dzieci wielkości, twardości (mogą jej dotknąć), koloru. Nauczycielka przynosi również zieloną dynię. Obie dynie kroi na pół sprawdzając, czy wewnątrz jest pomarańczowa. Nazywanie części dyni: skóra, miąższ, pestki.
2. Jakie walory zdrowotne ma dynia – rozmowa na temat warzyw. Przypomnienie, że warzywa trzeba jeść 5 razy dziennie, by być zdrowym. Segregacja obrazków warzyw na pomarańczowe i zielone.
3. Zabawa ruchowa na podstawie zabawy przedszkolnej „Baloniku mój malutki...”- „Dynio,dynio ma malutka. Rośnij duża okrąglutka. Dynia rośnie że aż strach. Przerwała miarę no i trach!”
4. Segregacja obrazków lub prawdziwych dyni od najmniejszej do największej i odwrotnie. Liczenie używając liczebników porządkowych.
5. Zabawy ruchowe:
W dwóch grupach: Skoki przez dynie, slalom między dyniami, przenoszenie małej dyni do wyznaczonego miejsca i powrót. (Zabawy można zrobić z elementem zdrowej rywalizacji).
6. Sensoryczne dynie:
Wypełnianie przez dzieci zarysów 5 dyń różnymi: ziarnami, kaszą, pomalowanym na pomarańczowo ryżem, płatkami kosmetycznymi, makaronem, piórami, skrawkami pomarańczowego materiału. (praca w małych grupach, dotykanie, głaskanie gotowych prac).
7. Tworzenie pomarańczowej farby.
Nauczyciel z pomocą dzieci wlewa do woreczka strunowego trochę farby żółtej oraz w drugim kącie woreczka farbę czerwoną. Po zamknięciu woreczka każde dziecko po kolei gniecie go obserwując, co się dzieje z farbą. (W przypadku dużej ilości dzieci można rozdać 1 woreczek na parę). Po uzyskaniu pomarańczowej farby dzieci przechodzą do stolików i stemplują dużą narysowaną dynię maczając kawałki gąbki w farbie.
8. Wykonanie babeczek dyniowych.
Przygotowanie: umycie rąk przez wszystkie dzieci, podwinięcie rękawów, nałożenie fartuszków.
Przebieg: wspólne odmierzanie składników i wsypywanie produktów oraz mieszanie w misce. Zwrócenie uwagi przez nauczyciela, że mikser jest urządzeniem elektrycznym, należy zachować ostrożność i dzieci mogą miksować tylko razem z nauczycielem.
Dzieci dosypują po 3 kawałki gorzkiej czekolady do każdej babeczki.
Pieczenie zostawiamy kucharce w kuchni.
Degustacja po wystygnięciu babeczek.

Przepis wg. www.aniagotuje.pl
200g mąki pszennej
1szkl tartej dyni
150g cukru
4 jajka
1szkl oleju
Łyżeczka cynamonu
Pół gorzkiej czekolady pokrojonej na kawałki
1łyżeczka proszku i 1 łyżeczka sody

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.