KONSPEKT ZAJĘĆ
1. TEMAT KOMPLEKSOWY: Uczymy się dni tygodnia i rozpoznajemy zjawiska pogodowe – tworzymy kącik prognozy pogody.
2. TEMAT ZAJĘCIA: „Dbając o zdrowie idziemy na jesienny spacer”
3. GRUPA: 3,4 - latki
4. PODSTAWA PROGRAMOWA: I – pkt.5, IV – pkt. – 18.
5. CEL GŁÓWNY: Rozwijanie aktywności fizycznej podczas jesiennych zabaw ruchowych.
6. CELE SZCZEGÓŁOWE (dziecko):
a. chętnie uczestniczy w zajęciach,
b. wykonuje ruchem polecenia nauczyciela,
c. wypowiada się na zadany temat,
d. dostrzega zmiany w pogodzie,
e. nazywa zjawiska atmosferyczne (słońce, burza, deszcz, śnieg),
f. aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej,
g. wypełnia kartę pracy,
7. METODY:
a. podająca – objaśnianie zadań, instruktaż,
b. praktycznego działania – zabawa ruchowa wspierająca rozwój fizyczny dzieci, karta pracy,
c. problemowa – rozmowa na temat odpowiedniego ubioru do warunków atmosferycznych,
d. utrwalania zachowań i przyzwyczajeń – zajmowanie przez dzieci swoich miejsc,
8. FORMY PRACY:
a. z całą grupą
b. indywidualna
9. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
a. płyty z nagraniami
b. sylwety na tablicę
c. gumolina,
d. karta pracy,
10. WYKORZYSTANE INNOWACJE
a. pedagogika zabawy – powitanie
b. zabawa gumoliną
11. PRZEBIEG ZAJĘCIA:
a. Zabawa powitalno – zbierająca do wspólnych zajęć – „Dzień dobry, wszyscy się witamy” – wykorzystanie nagrania z płyty „Małe Dobedu” oraz gumoliny
b. „Pogodowe ciasto” – zabawa muzyczna – wyciszająca do piosenki płyty „Nauczanki Dobedu”
c. „Zjawiska pogodowe” – rozmowa na temat zjawisk pogodowych występujących w piosence, zawieszenie na tablicy sylwety zjawiska atmosferycznego związanego z pogodą za oknem.
d. „Dbamy o aktywność fizyczną i idziemy na jesienny spacer” – zabawa ruchowa do nagrania z płyty „Moje 3 i 4 lata” – reagowanie na zmiany w muzyce „Wysoko – nisko”, „Wesoło – smutno”, „Szybko – wolno”.
e. „Odpowiednio ubieramy się do pogody” – segregowanie ubrań odpowiednio do zjawiska pogodowego. Instruktaż wypełnienia karty pracy przez dzieci.
f. Zakończenie zajęć – wspólnie z dziećmi zorganizowanie wystawy kart pracy.