Scenariusz zajęć dla nauczyciela stażysty przeprowadzonych przez opiekuna stażu
w dniu 06. 10. 2023 r. w grupie dzieci 5 letnich,
Treści podstawy programowej, dziecko:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych,
naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne,
skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
9) wykazuje sprawność ciała i koordynację w stopniu pozwalającym na rozpoczęcie systematycznej nauki czynności złożonych, takich jak czytanie i pisanie.
2. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
4) przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka
form wyrazu;
3. Społeczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
2) odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do rodziny, narodu, grupy przedszkolnej, grupy chłopców, grupy dziewczynek oraz innych grup, np. grupy teatralnej, grupy sportowej;
5) ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zdań oraz przyjętych norm grupowych; przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie, pracach użytecznych, podczas odpoczynku;
8) obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
4. Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
1) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych, konstrukcji i modeli z tworzyw i materiału naturalnego;
Temat: “Dbam o zdrowie” plakat, kolaż - wycinanie, przyklejanie, wyszukiwanie informacji.
Cel ogólny:
Kształtowanie prawidłowych nawyków prozdrowotnych
Cele szczegółowe, dziecko:
Odczuwa przynależność do grupy
Czyta symbole
Wyszukuje potrzebne informacje
Wycina
Ćwiczy koordynację ręka - oko
Współdziała z rówieśnikami
Bierze udział w zabawie ruchowej
Wyraża swoje uczucia, przeżycia
Formy pracy:
Indywidualna
Zbiorowa
Zespołowa
Metody wg M. Kwiatkowskiej:
praktyczne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń
słowne: instrukcja, pytania
oglądowe: ilustracja, pokaz
Burza mózgów
Pomoce dydaktyczne:
Gazety, ulotki, nożyczki, klej, brystol, tamburyno, bębenek.
Przebieg zajęcia:
“Zdrowie” burza mózgów - wyrażanie swojego zdania, swoich spostrzeżeń.
“Piramida zdrowia” prezentacja, rozmowa kierowana - zwrócenie uwagi na elementy zdrowego trybu życia - wymienienie ich przez dzieci– ruch, woda, warzywa, produkty zbożowe, nabiał, mięso, oleje i tłuszcze.
“Ruch to zdrowie” zabawa ruchowa z elementem biegu i podskoku – reagowanie na sygnał dźwiękowy. Bieg na palcach po dywanie przy dźwięku tamburyna, podkok obunóż na dźwięk bębenka.
“Dbam o zdrowie” plakat, kolaż, praca zespołowa
a) podanie instrukcji działania w kolejnych krokach przez nauczyciela
b) wyszukiwanie potrzebnych materiałów - wycinanie
c) tworzenie kompozycji we współpracy z rówieśnikami.
“Nasza praca” prezentacja - omówienie przez lidera zespołu elementów kolażu.
Ewaluacja. Nauczycielka prosi dzieci, żeby stanęły przy uśmiechniętej buzi jeżeli zajęcie im się podobało, przy smutnej jeżeli było coś trudnego, z czym nie mogły sobie poradzić. Prośba o podanie uzasadnienia swojego wyboru.