Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli przeprowadzonych przez w dniu
18. 09. 2023 r. w grupie dzieci 5 letnich,
Treści podstawy programowej, dziecko:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
4) komunikuje potrzebę ruchu, odpoczynku itp.;
5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych,
naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne,
skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
8) wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała;
9) wykazuje sprawność ciała i koordynację w stopniu pozwalającym na rozpoczęcie systematycznej nauki czynności złożonych, takich jak czytanie i pisanie.
2. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
4) przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka
form wyrazu;
3. Społeczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
2) odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do rodziny, narodu, grupy przedszkolnej, grupy chłopców, grupy dziewczynek oraz innych grup, np. grupy teatralnej, grupy sportowej;
5) ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zdań oraz przyjętych norm grupowych; przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie, pracach użytecznych, podczas odpoczynku;
8) obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
4. Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
1) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych, konstrukcji i modeli z tworzyw i materiału naturalnego;
14) określa kierunki i ustala położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby, a także w stosunku do innych przedmiotów, rozróżnia stronę lewą i prawą;
Temat: “Zabawy z woreczkami” ćwiczenia gimnastyczne, zestaw nr 2, wg K. Wlaźnik
z wykorzystaniem woreczków gimnastycznych - ćwiczenia koordynacji ruchowej
Cel ogólny:
Rozwijanie sprawności ruchowej
Cele szczegółowe, dziecko:
Odczuwa przynależności do grupy
Wykonuje ćwiczenia gimnastyczne zgodnie z instrukcją (na miarę swoich możliwości)
Rozróżnia prawą i lewą stronę
Reaguje na sygnały werbalne i niewerbalne
Bierze udziału w zabawach ruchowych
Wyraża swoje uczucia, przeżycia
Formy pracy:
Indywidualna
Zbiorowa
Metody wg M. Kwiatkowskiej:
praktyczne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń
słowne: instrukcja
oglądowe: pokaz
Pomoce dydaktyczne:
Woreczki, tamburyno, szarfy, krążek, głośnik
Przebieg zajęcia:
Przygotowanie: woreczki rozłożone po całej sali (tyle ile dzieci). Woreczki rozłożone przez dyżurnych. Na polecenie każde dziecko staje przy woreczku.
“Kto umie słuchać” zabawa orientacyjno - porządkowa - dzieci chodzą po sali, rzucają woreczki w górę i łapią. Na sygnał zatrzymują się i stoją bez ruchu. Woreczki mogą spaść na podłogę, a dzieci czekają, aż sygnał pozwoli im na ruch.
“Skłony w przód” ćwiczenia tułowia, ustawienie parami, plecami w rozkroku - skłon w przód i przesunięcie woreczka pomiędzy nogami, następnie wyprost i krótki odpoczynek.
“Skłony boczne” ćwiczenie tułowia - skłon tułowia w lewo – woreczek spada na podłogę. Podniesienie, ułożenie na prawym barku i wykonanie skłonu w prawą stronę.
“Przenieś woreczek za głowę” ćwiczenie mięśni brzucha – siad skulny, woreczek między stopami i przejście do leżenia tyłem, przenieść woreczek za głowę i podać do wyciągniętych rąk.
“Kto szybciej” bieg – na sygnał bieg w kierunku linii, położenie woreczka i powrót na swoje miejsce.
“Do celu” rzuty – dzieci stoją w kole, obręcz na środku, na sygnał rzut woreczkiem do celu. Rzuty na przemian prawą i lewą ręką.
“Podskoki” ćwiczenia skoku obunóż - dzieci ustawione w kole, woreczki leżą w odstępie jednego kroku. Kolejne przeskoki obunóż przez woreczki.
“Oddechy” słuchanie muzyki relaksacyjnej – wykonanie oddechów usta – nos.
Ewaluacja. Nauczycielka prosi dzieci, żeby stanęły przy uśmiechniętej buzi jeżeli zajęcie im się podobało, przy smutnej jeżeli było coś trudnego, z czym nie mogły sobie poradzić. Prośba o podanie uzasadnienia swojego wyboru.