Scenariusz zajęć przedszkolnych
Temat: Liczymy grzyby
Grupa: ,,Biedronki’’ (3,4 latki)
Miejsce zajęć: sala przedszkolna
Nauczyciel wychowania przedszkolnego: Marta Malec
Cele główne ogólny:
-rozwijanie sprawności ruchowej
-rozwój mowy
- kształtowanie umiejętności matematycznych
- rozwijanie ekspresji artystycznej
Cele:
Dziecko:
-uczestniczy w ćwiczeniach ruchowych;
- wypowiada się swobodnie na dany temat;
-przelicza grzyby znajdujące się na ilustracji w zakresie czterech;
-utrwalenie nazw kolorów;
- kształtowanie orientacji przestrzennej.
Metody:
-słowna
-oglądowa
-praktyczna
- elementy metody E. Gruszczyk- Kolczyńskiej
Formy:
-zbiorowa
-grupowa
-indywidualna
Środki dydaktyczne:
- tablica demonstracyjna – ilustracje, kolorowe kartki, płyta CD z nagraniami piosenki: ,,Na grzyby’’ oraz muzyką relaksacyjną, magnetofon, tamburyn, atlas grzybów.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie: Witam Cię... .
Dzieci siadają w okręgu i witają kolegę lub koleżankę siedzącą obok, mówiąc:
Witam Cię ... ( imię dziecka).
2. Ilustrowanie ruchem piosenki:,, Na grzyby’’.
3.Krótka rozmowa dotycząca lasu i grzybów z wykorzystaniem sylwet grzybów i tablicy demonstracyjnej. Oglądanie atlasu grzybów.
4.Liczymy grzyby – zajęcia z zakresu wychowania przedszkolnego.
Ilustracja przedstawiająca grzyby leśne zostaje zakryta kolorowymi karteczkami. Każde dziecko ma za zadanie wylosować kolorową karteczkę i odnaleźć na ilustracji karteczkę o tym samym kolorze, a następnie policzyć, ile grzybów tam się znajduje.
5.. Zabawa ruchowo- muzyczna: ,,Grzybobranie’’.
Zabawa rytmiczna „Grzyby”. Nauczyciela włącza dzieciom muzykę – raz ciszej, raz głośniej. Dzieci w grze są „grzybkami” i zajmują dowolne miejsce na sali. Na początku zabawy są w przysiadzie., gdy melodia jest włączona cicho – „grzybki” są małe, gdy melodia grana jest coraz to głośniej, dzieci wcielając się w rolę grzybów „rosną” – przechodzą do pozycji stojącej i obracają się wokół własnej osi.
6.Ćwiczenia relaksacyjno- oddechowe.
Dzieci kładą się na dywanie na plecach i swobodnie oddychają (wdech-nosem, wydech- ustami) przy dźwiękach muzyki relaksującej.
7.Podziękowanie i zakończenie zajęć.