Scenariusz zajęć prowadzonych w Przedszkolu Miejskim Nr 11
z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach
Temat zajęć: Obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji
Termin: 13.11.2023r.
Miejsce: sala gimnastyczna
Zajęcia dedykowane wszystkim grupom przedszkolnym.
Prowadzący: Magdalena Borowiec, Anna Pacyniak-Gieranowska, Anna Piotrowska
Cel ogólny: kształtowanie u dzieci postawy tolerancji i akceptacji wobec różnic między ludźmi
Przewidywane efekty:
Dziecko:
• rozumie pojęcie tolerancja;
• rozumie z jakimi trudnościami spotykają się osoby nie tolerowane przez otoczenie;
• dostrzega różnice między ludźmi dotyczące wyglądu i zachowania;
• czerpie radość ze wspólnej zabawy i podporządkowuje się jej regułom.
Metody:
• zadań stawianych do wykonania;
• rozmowa, objaśnienia i instrukcje;
• burza mózgów.
Formy:
• indywidualna;
• zespołowa;
• grupowa.
Pomoce dydaktyczne: sprzęt multimedialny do odtworzenia filmu, tamburyno, kartki, kredki, dziurkacz i wstążka.
Przewidywany przebieg zajęć
1. Przywitanie i zaproszenie do wspólnej zabawy. Dzieci z nauczycielami wypowiadają słowa rymowanki i naśladują wykonywane przez nich gesty.
Stoimy ramię przy ramieniu, (dzieci trzymają się za ręce)
Możemy być wielcy w okamgnieniu, (dzieci unoszą złączone ręce, stoją na palcach)
Możemy być także mali, (opuszczają ręce, przykucają)
Ale nigdy nie będziemy sami! (przekazują uścisk koledze obok)
2. Zaproszenie do obejrzenia filmu Tolerancja – film edukacyjny dla dzieci Kamlotki.
Rozmowa na temat obejrzanego filmu. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
Co czuło brzydkie kaczątko?
Jak zachowywały się inne ptaki?
Co byście powiedziały brzydkiemu kaczątku?
Co byście powiedziały innym ptakom?
Prowadzący podsumowuje mówiąc: Każdy z nas ma prawo być inny, każdy ma potrzebę bycia akceptowanym. Inny nie oznacza gorszy. Często wyśmiewamy się z kogoś, a on okazuje się być piękny i dobry.
3. Zabawa Smutne kaczątko. Nauczyciel gra na tamburynie, dzieci poruszają się wolnym krokiem po sali naśladując smutne kaczątko. Na zatrzymanie muzyki każde napotkane kaczątko przytulają po przytuleniu następuje zmiana tempa w muzyce, dzieci ożywiają się i wesoło poruszają się po sali.
4. Co to jest tolerancja? – każde dziecko na kartce przedstawia w formie rysunku swoją definicję tolerancji. Następnie zebrane prace tworzą książeczkę o tolerancji dla grupy.
5. Prowadzące dziękują za wspólną zabawę.
Opracowanie: