Scenariusz zajęć pozalekcyjnych w szkole podstawowej.
Temat: Przygotowanie uczniów do egzaminu praktycznego do karty rowerowej.
CELE:
Uczeń zna znaki i sygnały drogowe;
Uczeń potrafi wymienić obowiązkowe wyposażenie roweru; ;
Uczeń zna zasady udzielania pierwszej pomocy, zna telefony alarmowe.
Uczeń zna podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.
Uczeń wie jak należy zachować się w trakcie wypadku
Uczeń zna rodzaje skrzyżowań, pierwszeństwo na skrzyżowaniach
Uczeń zna manewry na drodze
Uczeń umie jeździć po linii prostej i po łuku .
METODY NAUCZANIA:
Pogadanka
Ćwiczenia praktyczne;
Burza mózgów
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Plansze ze skrzyżowaniami równorzędne i z pierwszeństwem przejazdu.
Plansze ze znakami drogowymi
Rower
Tor rowerowy (odpowiednio ustawione pachołki)
FORMY ORGANIZACJI PRACY UCZNIÓW:
• Praca indywidualna
• Praca zespołowa
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 90 minut.
PRZEBIEG ZAJĘĆ.
I. Przywitanie z uczniami
- sprawdzenie obecności
- przedstawienie celów zajęć
II. Utrwalenie wiadomości z poprzedniej lekcji:
Przypomnienie podstawowego wyposażenia roweru. Pokazanie tych elementów w rowerze.
Pokazanie znaków drogowych na planszach i szczegółowe omówienie podstawowych znaków niezbędnych rowerzyście na drodze.
Przedstawienie na planszach skrzyżowań i omówienie pierwszeństwa przejazdu.
Przypomnienie i zasad udzielania pierwszej pomocy.
III. Ćwiczenia praktyczne na rowerze. .
Ustawienie toru rowerowego.
Objaśnienie poprawności jazdy na rowerze.
Ruszenie z miejsca, jazda po łuku , pokazanie manewru skrętu(ustawienie znaku nakazu skrętu w prawo) i zatrzymanie roweru w miejscu (ustawienie znaku stop)
IV. Podsumowanie lekcji.
Nauczyciel omawia i zwraca uwagę na poprawność jazdy na rowerze.
Ocenia aktywność uczniów.
Żegna się z uczestnikami spotkania.