Scenariusz zajęć dla dzieci w przedszkolu.
Grupa wiekowa: 4-5 lat
Czas trwania zajęć: 1 godzina
Temat kompleksowy: “Kolorowa majowa łąka”
Wiodąca aktywność: plastyczno - techniczna, sensoryczna
Cele ogólne:
rozwijanie zdolności manualnych
stymulowanie wielu zmysłów
poznanie ziół rosnących na polskich łąkach
zachęcanie do obserwacji owadów
podsumowanie wiedzy
integracja grupy
Cele szczegółowe dzieci:
biorą udział w zajęciach
reagują na prośby prowadzącej
rozwijają swoją wyobraźnię
reagują na zapachy
potrafią wyrażać swoje uczucia za pomocą swego ciała, ruchu, śpiewu czy mimiki twarzy
chętnie śpiewają, uczestniczą w zabawach ruchowych, wykonują pracę plastyczną
starają się wyciszyć i zrelaksować
Metody:
słowna - dzieci wypowiadają się, reagują na polecenia nauczyciela
czynna - słuchanie muzyki relaksacyjnej, zabawa ruchowa, wykonywanie pracy plastycznej
aktywizująca - dzieci biorą udział w zajęciach, angażują się
Formy:
indywidualna
z całą grupą
Środki dydaktyczne:
płyta cd: drużyna marzeń 5-latki cz.II nr 22,23, odtwarzacz cd, sylwety roślin i ziół rosnących na łące, zioła z polskich łąk i ich zdjęcia, atlas ziół, kolorowe kartki, lupa, obręcze, miseczki, kartki papieru a4, filcowe wycięte kształty kółek i wąskich prostokątów w żółtym kolorze, klej w sztyfcie, patyczki higieniczne, zielona farba plakatowa, pędzelki, woda, szmatki do wycierania rąk.
Przebieg zajęć:
I Powitanie.
Nauczyciel zaprasza dzieci do kółeczka. Wita się z dziećmi, śpiewając piosenkę powitankę “ Po zielonej łące”
Czynności dziecka: Dzieci starają się śpiewać wraz z nauczycielem, witają się ze sobą.
II Część właściwa.
1.Zaśpiewanie piosenki pt: “ Wiosna na Łące” ze szczególnym zwróceniem uwagi na słowa refrenu: będzie przyjęcie pachnące. Przypomnienie dzieciom na ilustracji dydaktycznej roślin i kwiatów z łąki oraz niektórych ziół polskich.
2. “Zbieramy kwiaty”- zabawa ruchowa.
Dzieci dostają kolorowe kartki, zgniatają je w kulki i rozrzucają po podłodze - kulki będą symbolizowały kolorowe kwiaty na łące. Nauczyciel rozkłada na dywanie kilka obręczy. Podczas muzyki ( akompaniamentu do piosenki” Wiosna na Łące”) dzieci chodzą między kwiatami, udają, że je wąchają, że się rozglądają w poszukiwaniu różnych rodzajów roślin. Na pauzę w muzyce sięgają po kulkę - kwiat i wrzucają do najbliższej obręczy. Zabawę powtarzamy kilka razy.
3.”Zapachy łąki” - zabawa sensoryczna.
N. przygotowuje zioła, które można spotkać na polskich łąkach ( np. babkę lancetowatą, bylicę, piołun, dziurawca zwyczajnego, rumianek pospolity, mniszek pospolity, krwawnik pospolity, pokrzywa ), ze zbiorów własnych, z apteki czy sklepu. Przygotowuje także zdjęcia zgromadzonych ziół - tak , aby dzieci wiedziały, jak te ususzone zioła wyglądają jako rośliny łąkowe. Rozdaje dzieciom zioła w miseczkach, zachęca do wąchania, do określania, czy zapachy im się podobają, czy nie. Dzieci mogą rozcierać zioła w dłoniach, przyglądać się im, określać cechy. Następnie mogą robić kompozycje ulubionych ziół i odstawiać do kącika przyrodniczego, żeby stworzyć przedszkolne aromatyczne miejsce wypoczynku.
4.Praca plastyczno - techniczna.
Omówienie mniszka lekarskiego, jego wyglądu, zastosowania w lecznictwie.
Prezentacja N. gotowej pracy plastycznej mniszka lekarskiego.
Prezentacja N. krok po kroku wykonania mniszka lekarskiego.
5. Indywidualna praca twórcza dzieci przy stolikach z zachowaniem bezpieczeństwa podczas działań plastycznych.
III. Zakończenie
Omówienie i wystawa prac w galerii grupy: “Motyle”.
Dzieci czują się ważne poprzez współudział w tworzeniu przedszkolnej wystawki.
Zaproszenie dzieci do zabaw dowolnych w kącikach zainteresowań.
Opracowała: Jolanta Rozpara