KONSPEKT ZAJĘĆ/WARSZTATÓW
Temat 5: Panujemy nad emocjami – „Kodeks złości”
Forma pracy: grupowa, indywidualna
Liczebność grupy: 25 osób
Cele ogólne:
• wywoływanie pozytywnych emocji
• rozpoznawanie swoich emocji i panowanie nad nimi
• nazywanie i wyrażanie emocji
Cele szczegółowe:
1. Cel edukacyjny:
• przystosowanie się do zmiennych wymogów środowiska
• radzenie sobie ze zdarzeniami, które wywołują emocje
2. Cel wychowawczy:
• kształtowanie umiejętności sfery emocjonalnej, wyrażania swoich przeżyć, nastrojów i emocji za pomocą gestów, ruchu, mimiki i rysunków
• rozpoznawanie i odczytywanie emocji innych osób
• wzmocnienie poczucia własnej wartości dziecka, umożliwienie osiągnięcia sukcesu
3. Cel terapeutyczny:
• świadomy wpływ na własne postępowanie
• osiąganie dojrzałości emocjonalnej
• rozpoznawanie i wyrażanie emocji
• uświadomienie , ze przeżywane emocje nie podlegają ocenie
• rozwijanie logicznego myślenia w toku działań praktycznych
Czas trwania zajęć: 30 minut
Metody: poglądowa, zadaniowa, pogadanka, demonstracyjna
Pomoce, materiały, środki dydaktyczne:
Kartki zwykłe, czerwone, kredki, gazety, koc, pudło kartonowe, baloniki, Cd z muzyką relaksacyjną, plastelina, gąbka do kąpieli, zimna woda w butelce i w plastikowej misce, woreczki z kaszą, niebieskie kartonowe pudło, plastikowe wiaderko
Szczegółowy przebieg zajęć:
Jedną z technik jest ukierunkowanie wybuchu złości w stronę zachowań bardziej akceptowalnych. Warto podpowiedzieć dziecku, jakie zachowania będą przez nas akceptowane, a jakie nie. W momencie gdy zaczyna się wybuch złości, staramy się wspólnie odnieść do wiszącego nad biurkiem (wcześniej ustalonego z dzieckiem) kodeksu złości:
1) Mam prawo do złoszczenia się, wolno mi się złościć.
2) Gdy jestem zły:
• narysuję to, co lubię rysować
• powiem bez użycia brzydkich słów, co mi przeszkadza
• przerwę pracę na pięć minut i poćwiczę razem z nauczycielem
3) Gdy jestem zły, nie wolno mi:
• mówić brzydkich słów, piszczeć, krzyczeć
• nikogo (w tym siebie) uderzyć, szczypać, pluć
• niszczyć rzeczy wspólnych, innych osób czy swoich (książek, zeszytów itd.) [...]
Przykładowy Kodeks Złości
1. Każdy może być zły .
2. Można (=OK)
• zacisnąć mocno pięści,
• wyrwać z brudnopisu kartkę i mocno ją zgnieść,
• pójść na dywan i mocno tupnąć nogą,
• pokazać koledze czerwoną kartkę – umowny znak, który odczytujemy „jestem zły”
3. Jednak nie można wtedy (= konsekwencja):
• używać wulgarnych słów i obraźliwych gestów,
• szarpać, bić się (nauczyciel wyłącza z gry),
• niszczyć przedmiotów (odkupić, zwrócić, przeprosić kolegę),
• nikogo krzywdzić
Przykłady zasad z kodeksu złości
MOŻNA = BRAK KONSEKWENCJI
• Powiedzieć głośno i bez przekleństw, że jest się złym i dlaczego
• Pójść na samotną wyspę/strefę złości (własny pokój, łóżko, korytarz szkolny, pokój pani pedagog)
• Usiąść na 5 minut tyłem do grupy
• Narysować złość
• Podrzeć kartki/gazety z niebieskiego pudełka złości
• Płakać
• Tupać nogami
• Odejść od dorosłego, ale pozostać w zasięgu jego wzroku
• Schować się w pudełku wyłożonym kocami, które stoi w twoim pokoju, i krzyczeć
• Uderzać rękami
• Uderzać rękami o podłogę
• Posłuchać muzyki i poskakać przy niej
• „Znęcać się” nad plasteliną
• Wyjść z sali na 5 minut
• Krzyczeć (w odosobnieniu)
• Wypłakać się
• Skakać przez 2 minuty na podłodze lub materacu
• Obmyć twarz zimną wodą
• Złamać ołówek
• Rzucać gąbką do kąpieli po mieszkaniu
• Zrobić złą minę
• Położyć się na dywanie i wyć
• Odejść w kąt
• Rzucać woreczkami z kaszą do wiaderka
• Wykrzyczeć się przez okno
• Porozmawiać z dorosłymi na osobności
• Posiedzieć na podłodze
NIE WOLNO = KONSEKWENCJE
• Chodzić za mamą i wrzeszczeć
• Pluć
• Przeklinać
• Obrażać innych
• Bić siebie i innych
• Niszczyć rzeczy innych osób i wspólnych
• Rzucać przedmiotami
• Robić sobie i innym krzywdy (gryźć, drapać, uderzać, wyrywać włosów, ciągnąć po podłodze)
• Psuć wytworów pracy innych
Przykłady konsekwencji z kodeksów złości
• utrata określonego przywileju.
• Dodatkowe obowiązki (przejęcie obowiązków innych).
• Naprawianie szkód” (Kołakowski, Pisula, 2016).
Załączniki:
• przykładowy obrazkowy kodeks złości
Literatura pedagogiczna dla prowadzących zajęcia, wykaz źródeł wykorzystanych w trakcie zajęć:
• źródło: A. Kołakowski, A. Pisula: „Sposób na trudne dziecko...”, GWP, Sopot, 2016
• zasoby własne
• wiedza zdobyta podczas wykładów z zajęć metodycznych studiów podyplomowych
• zasoby stron WWW