Numer: 51388
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesień w lesie - zajęcia z zakresu mowy i myślenia

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 5 i 6 LETNICH Z ZAKRESU
MOWY I MYŚLENIA

TEMAT ZAJĘCIA: Jesień w lesie

CELE OGÓLNE:
• wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim
otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim
w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, ryt-
micznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski
na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach (IV/2)

CELE SZCZEGÓŁOWE
• dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satys-
fakcji estetycznej (II/11)
• zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą
do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną
emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji (II/8)
• obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (III/8)
• komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty
werbalne i pozawerbalne ( III/9)
• odpowiada na pytania (4/5)
• posługuje się pojęciami dotyczącymi świata przyrody (IV/18)

METODY:
• Czynna: zadania stawiane do wykonania
• Słowna: rozmowa
• Oglądowa: pokaz
• Burza mózgów
• Zabawa wyciszająca M. Bogdanowicz

FORMY:
• Zbiorowa
• Pary
• Indywidualna

CZAS TRWANIA: ok 30 min.

PRZEBIEG:
- Zabawa wyciszająco – rozluźniająca ,,Jesienny masażyk” M. Bogdanowicz.
Dzieci siedząc w kole odwrócone do siebie plecami i rysują na plecach kolegi różne elementy ilustrujące czytany przez nauczycielkę wierszyk.
Drzewom we włosy dmucha wiatr,
A deszczyk kropi: kap, kap, kap.
Leci listek, leci przez świat
Gdzieś tam na ziemię cicho spadł.
Leci drugi, leci trzeci,
Biegną zbierać listki dzieci.
No, a potem wszystkie liście
Układają w piękne kiście.

- Burza mózgów „Jak należy zachowywać się w lesie”
- Słuchanie wiersza „Jesienna wizyta”
- Analiza treści wiersza
- Zabawa dydaktyczna „Kosz Pani Jesieni” wybranie elementów, które zostały przyniesione z lasu (kasztany, żołędzie, jarzębina, noski, liście, kora, huba, szyszki, gałęzie, muszle, piasek, kamienie, dynie, mech)
- Określanie nagłosów w wyrazach (przedmioty z zadania poprzedniego)
- Zapoznanie się warstwami lasu na przykładzie ilustracji (ściółka: wszystko to, co leży na glebie: gałęzie, owoce, liście, nasiona, piórka, myszy, ślimaki, mrówki i inne małe zwierzątka; runo leśne: grzyby, trawa, kwiaty; podszyt: krzewy; drzewa wysokie)
- Zabawa ruchowa „Las” kiedy gra muzyka dz. poruszają się po sali, kiedy milknie a n – l powie ściółka – kładą się na plecach, runo – kucają, podszyt – stoją, drzewa – stoją ręce wyciągnięte do góry
- Ułożenie przedmiotów/ ilustracji w odpowiednich warstwach lasu (jw.)
- „Pudełko sensoryczne” – rozpoznawanie przez dzieci zbiorów lasu dotykiem. (Dzieci rozpoznają okazy naturalne: szyszkę, kamyczek, gałązkę, żołędzia, liść, igłę sosny........).
- Zabawa słowna – przymiotnikowe określanie cech okazów naturalnych (z zadania poprzedniego)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.