SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 5 i 6 LETNICH, Z ZAKRESU
KOMPETENCJI MATEMATYCZNYCH - RYTMY
TEMAT ZAJĘCIA: Jesień w lesie
CELE OGÓLNE:
• posługuje się w zabawie i w trakcie wykonywania innych czynności pojęciami
dotyczącymi następstwa czasu np. rano, wieczorem, pory roku (IV 16)
• kontynuuje rytmy (IV 12)
CELE SZCZEGÓŁOWE
• zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą
do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną
emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji (II/8)
• obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (III/8)
• komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty
werbalne i pozawerbalne ( III/9)
METODY:
• Czynna: zadania stawiane do wykonania
• Słowna: rozmowa
• Oglądowa: pokaz
• Elem. met. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej
FORMY:
• Zbiorowa
• Grupowa
• Indywidualna
CZAS TRWANIA: ok 30 min.
PRZEBIEG:
- Burza mózgów „Co robimy w nocy, co w dzień”
- Określenie charakterystycznych cech pór roku
- Dostrzeganie następstw rytmicznych dnia – nocy oraz pór roku – układanie rytów szeregowych:
(dzień - noc – kartoniki w kolorze białym i czarnym; pory roku - kartony niebieski to zima, zielony- wiosna, żółty- lato, a pomarańczowy- to jesień)
- Zabawa dydaktyczna „Dzień - noc” (dz. ustawione w kole, po kolei przedstawiają ustalone ustnie i ruchowo następstwa dni i nocy. Pierwsze dziecko – mówi dzień równocześnie wstając i kręcąc dłońmi nad głową (naśladując świecące słońce), następne dziecko mówi noc - składając ręce razem – naśladując spanie)
- Zabawa dydaktyczna „Pory roku” (jw.) (jesień – palcami uderzają w podłogę (deszcz), zima – pocierają ręce (mróz), wiosna – z przysiadu powoli wstają ręce unoszą do góry (rosnące rośliny), lato – machanie dłońmi nad głową (oznaczenie słońca)
- Zabawa z instrumentami „Pory roku” każda pora roku to inny instrument, grają instrumenty, których dotyczy pokazany przez n – la obrazek