Numer: 51383
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tajemnice jesiennych drzew

Scenariusz zajęć "Tajemnice jesiennych liści" dla dzieci 3-letnich
Obszar podstawy programowej: II.6. Ja i przyroda
Cel główny: rozwijanie wiedzy przyrodniczej
Cele szczegółowe:
-zauważa różnice w wyglądzie drzew,
- zapamiętuje części z jakich składa się drzew: korzenie, pień, gałęzie, korona drzew,
- integruje się z dziećmi ze swojej grupy,
- rozróżnia nazwy części ciała,
- różnicuje wielkości: mały, większy, największy,
- koncentruje się na oglądaniu prostej prezentacji multimedialnej,
- sprawnie porusza się slalomem oraz po ścieżce sensorycznej,
- sprawnie maluje farbami, modeluje z bibuły
Środki dydaktyczne: nagranie utworu "Jesień" Vivaldiego, prezentacja multimedialna lub ilustracje drzew w dużym formacie, pachołki, laski gimnastyczne, kartonowa kora drzew, kasztany, liście, żołędzie, farby, kolorowa bibuła, kartka biała A4.
Metody:
- słowna: pogadanka, rozmowa kierowana
- oglądowa: pokaz
- ćwiczeń praktycznych
Forma pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Przebieg zajęć:
1. „Przyklejamy części ciała" - powitanka muzyczno-ruchowa. Dzieci poruszają się po kole do muzyki klasycznej (Jesień Vivaldi), podczas pauzy muzycznej dotykają się podaną przez nauczyciela częścią ciała z najbliżej stojącym dzieckiem, m.in.: czołem, kolanem. łokciem.
2. „Drzewko małe, większe i największe” – zabawa ruchowa, stopniowanie wielkości. Dzieci odtwarzają sekwencje ruchowe za nauczycielem. Gdy nauczyciel mówi "drzewko małe" - siedzą na dywanie, "większe" - kucają, a "największe" - stoją na palcach i tak na zmianę.
3. „Drzewa pór roku” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem prostej prezentacji multimedialnej. Dzieci siedząc na dywanie koncertują uwagę na oglądaniu prezentacji multimedialnej na dużym wyświetlaczu. Przyglądają się zdjęciom drzew podczas czterech pór roku. Próbują opisywać drzewa, podają różnice w wyglądzie drzew.
4. „Spacer między drzewami” – zabawa ruchowa w formie toru przeszkód z wykorzystaniem kawałków kory drzew, pachołków i lasek gimnastycznych. Dzieci poruszają się slalomem, pojedynczo wokół "drzew" oraz przechodzą po ścieżce sensorycznej wykonanej z liści, kasztanów, suchej kory drzew.
5. „Jesienny pień” – praca plastyczna, technika: malowanie farbami przy użyciu gąbki, modelowanie bibułą. Dzieci przy pomocy nauczyciela organizują przybory plastyczne oraz miejsce do wykonania pracy. Sprawnie malują gąbką rolkę po papierze toaletowym, a następnie modelują bibułę by wykonać kolorową koronę drzew.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.