Numer: 51366
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimowe zabawy zasada fair play

Scenariusz sytuacji edukacyjnych dla dzieci 5- letnich.

Blok tematyczny: Sport to zdrowie.
Temat: Zimowe zabawy.
Cele ogólne:
• Rozwijanie słuchu fonematycznego;
• Wdrażanie do analizy i syntezy głoskowej;
• Wdrażanie do rozumienia zasady „fair play”;
• Rozwijanie motoryki dużej w toku różnych zabaw ruchowych;
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Dobiera się w zespoły zgodnie ze wskazaną cyfrą;
• Prawidłowo odpowiada na co najmniej 3 pytania dotyczące tematu;
• Projektuje i ozdabia puchar wg. własnego wzoru;

Metody pracy wg. M. Kwiatkowskiej:
• czynne: zadań stawianych dziecku, ćwiczeń utrwalających
• słowne: rozmowa, instrukcja, objaśnienia wypowiedzi
• oglądowe: obserwacja i pokaz
Formy pracy:
• Indywidualna
• Zbiorowa
Środki dydaktyczne: Kubeczki jednorazowe, papier kolorowy, klej, nożyczki, sylwety, rysunki z ilustracjami (do rebusu): ser, aparat, narty, kot, igła. Wiersz autorstwa Agaty Sochy pt. „Olimpiada sportowa”
Realizacja podstawy programowej:
Obszar I: 1,3,4,5,8,9
Obszar II: 1,4,8,9
Obszar III: 4,5,6,7,8,9
Obszar IV: 1,2,4,9,11
Przebieg zajęć:
1. „SANKI”- wprowadzenie do zajęć, poprzez zagadkę słowną:
Pędzą po śniegu, choć nóg nie mają
Dzieci się cieszą, gdy z nich spadają
Z górki popędzisz sam albo z tatą
Używaj zimą, schowaj na lato! (A. Socha)

2. „Na sanki” – zabawa bieżna. Dzieci poruszają się swobodnie w rytm muzyki, na przerwę w muzyce dobierają się w pary i poruszają się w zaprzęgach. Na hasło nauczyciela „ZMIANA” dzieci zamieniają się miejscami.

3. „Olimpiada sportowa”- słuchanie wiersza autorstwa Agaty Sochy z wykorzystaniem sylwet.
ZIMOWA OLIMPIADA
Rzecz się działa w środku zimy
Na boisku przed przedszkolem
Gdzie się zbiegły przedszkolaki
I stanęły równym kołem
Na co ta gromadka czeka?
Czemu stać tutaj wypada?
- Dziś sportowe wielkie święto
To ZIMOWA OLIMPIADA!!!
Każde dziecko chce zwyciężyć
Złoty medal- to marzenie
Ale czy ten złoty krążek
Warto mieć za każdą cenę???

Maciek, Antek i Oliwier
Przyjaciele to prawdziwi..
Lecz gdy stają do zawodów
Kto gra fair a kto się zdziwi?
Już ruszyli- pędzą z górki
sanki- a na sankach dzieci
Pierwszy Maciek, za nim Antek
A Oliwier- buch - w śnieg leci!
To jest wina starych sanek
Co zepsuły się wpół biegu
Maciek pognał w dół jak strzała
Antek wrócił , wbiegł po śniegu:
- Co się stało? Jak się czujesz?
Nie potłukłeś się kolego?
- Nic mi nie jest, pędź do sanek
Nie skończyłeś jeszcze biegu!
-Najpierw wstań i sprawdźmy razem
Czy coś tobie się nie stało
Sanki uda się naprawić
Dziadka poprosimy śmiało.
Dokończymy zjazd na moich
Mocne są, więc nas uniosą
Nie wygramy już zawodów
Wygrał Maciek- właśnie głoszą...

A na mecie Maciek stanął
Rozgląda się dookoła
Czemu nikt nie wiwatuje?
Braw nie bije? Nikt nie woła
że jest mistrzem nad mistrzami
i najlepszym saneczkarzem?
Czy ten wyścig był dla Maćka
Prawdziwym spełnieniem marzeń?
Czy zachował się właściwie?
Nie? Więc taka moja rada:
Dobrze jest się zastanowić
Co znaczy FAIR PLAY zasada...

4. Rozmowa na temat wiersza:
Podczas jakiego wydarzenia działa się cała historia?
O czym marzyło każde dziecko?
Jakie imiona nosili przyjaciele, którzy brali udział w zawodach?
Podczas jakiej konkurencji zdarzył się wypadek?
Kto zwyciężył w zawodach saneczkowych?
Dlaczego wszyscy bili brawa Antkowi i Oliwierowi?
Co podczas wyścigów okazało się najważniejsze?

5. Omówienie zasady „fair play” – rozmowa z dziećmi. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania i wspólnie odpowiadają na pytania.
Czy wiecie co to znaczy grać “fair play”?
Słyszeliście kiedyś takie słowa?
Zastanówcie się, kiedy zabawa przynosi nam najwięcej radości?
Kiedy najbardziej cieszymy się, ze wspólnie spędzonego czasu?

W sporcie obowiązują zasady, które sprawiają, że wszyscy mogą się nim w pełni cieszyć. Są to zasady “fair play” – po polsku “uczciwa gra”. Oznacza to, że nie tylko przestrzegamy zasad gry, na które się umówiliśmy – ale też pomagamy innym zawodnikom, gdy gorzej im się wiedzie, gdy zrobili sobie krzywdę i nie wykorzystujemy tych momentów, żeby wygrać za wszelką cenę.

6. „Paczka przyjaciół”- zabawa ruchowa z wykorzystaniem kartoników z cyframi.
Dzieci poruszają się swobodnie do taktów muzyki. Na przerwę w muzyce nauczyciel podnosi do góry kartonik z cyfrą: 2, 3, 4 lub 5, a dzieci dobierają się w zespoły zgodne liczebnie z podniesioną cyfrą.

7. „Prawda czy fałsz”- ewaluacja.
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania dotyczące zajęć, a dzieci podchodzą do odpowiedniego napisu.
Przykładowe pytania: Aby być zdrowym trzeba się codziennie gimnastykować.
Pływanie to sport zimowy.
Do zabaw sportowych trzeba się przygotować.
Aby być zdrowym trzeba oglądać dużo bajek.
Po lodowisku można jeździć na łyżwach.
Aby być zdrowym trzeba jeść dużo słodyczy.
Czy warto mieć przyjaciela
Przyjaźń jest ważniejsza niż zwycięstwo.
Czy podczas zawodów będziesz grać fair play?

8. „Puchar FAIR-PLAY”- praca plastyczna. Zadaniem dzieci jest przygotowanie pucharu za rywalizację „fair play” z dostępnych materiałów (kubeczki, bibuła, kartoniki, brokaty).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.