X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 51363
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Ja w świecie techniki - obsługa telefonu komórkowego. Scenariusze zajęć rewalidacyjnych z dziećmi niepełnosprawnymi w stopniu lekkim

Scenariusze zajęć rewalidacyjnych z dziećmi niepełnosprawnymi w stopniu lekkim
Scenariusz 1
Ja w świecie techniki obsługa telefonu komórkowego

Czas potrzebny na realizację: 45 minut
Uczestnicy: dziecko uczęszczające do klasy „0” w wieku 7 – 8 lat z niepełnosprawnością umysłową w stopniu lekkim
1. Cele ogólne:
 umożliwienie dziecku z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim zdobycia wiedzy i umiejętności na miarę jego możliwości,
 kształtowania postaw otwartości i samoakceptacji oraz na wdrożenie go do uczestniczenia w różnych formach życia społecznego na równi z innymi członkami danej zbiorowości.
Cele szczegółowe:
 uczenie się obsługiwania aparatu telefonicznego
 kształtowanie pozytywnej samooceny,
 kształtowanie odporności emocjonalnej na niepowodzenia,
 kształcenia systematyczności i wytrwałości w pracy,
 rozwijania motywacji do nauki,
 rozwijania umiejętności radzenia sobie w sytuacjach nieznanych i trudnych,
 rozwijania sprawności manualnych grafomotorycznych,
 usprawniania procesów pamięci i myślenia,
 rozwijania zdolności koncentracji uwagi
 zapoznanie z telefonem komórkowym.
Zasady pracy z uczniem:
 Stworzenie warunków poczucia bezpieczeństwa, życzliwej pomocy.
 Kształtowanie pozytywnej atmosfery.
 Dostosowanie rodzaju prowadzonych zabaw i ćwiczeń do indywidualnego tempa rozwoju i możliwości dziecka.
 Powolne, systematyczne przechodzenie od zadań łatwiejszych do trudniejszych.
 Mobilizowanie dziecka do samodzielności i aktywności.
 Pobudzanie motywacji i chęci do wysiłku poprzez stosowanie różnorodnych i ciekawych ćwiczeń.
 Dostosowanie czasu trwania poszczególnych ćwiczeń do możliwości psychofizycznych dziecka.
 Stworzenie odpowiednich warunków oraz maksymalne wykorzystanie naturalnego potencjału dziecka do usprawniania zaburzonych funkcji.
Metody:
 podająca: objaśnienie zadań
 metoda praktycznego działania
 metody aktywizujące
Środki dydaktyczne: zdjęcia (załącznik 1, 2), telefon komórkowy (najlepiej ucznia)
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel wyjmuje kartę ze zdjęciem (załącznik nr1). Nauczyciel prowadzi rozmowę z dzieckiem na podstawie zdjęcia zadając mu pytania kierowane.
 Jakie urządzenie jest na zdjęciu? Pilot do telewizora czy telefon?
 Jakiego koloru jest ekran telefonu na zdjęciu? Czarnego czy zielonego?
 Czy ten ekran jest wygaszony? (wyłączony)
 Gdzie na telefonie na zdjęciu znajduje się przycisk wyłączający ekran? Z boku u góry telefonu czy na dole? Czy tym samym przyciskiem wyłączamy i włączamy ekran?
 Co się stanie gdy ten przycisk przytrzymamy kila sekund? Telefon się wyłączy (straci zasilanie) czy uruchomi się Internet? Czy po ponownym przytrzymaniu telefon się włączy?
 Co czasami musimy zrobić po włączeniu ekranu lub telefonu? Wpisać hasło czy schować telefon do kieszeni? Dlaczego ustawiamy hasło w telefonie? Żeby nikt obcy nie korzystał z naszego telefonu czy dla tego że wtedy można telefonem zrobić ładniejsze zdjęcia?
2. Zadania do wykonania przez ucznia. Nauczycielka zadaje pytanie:
 Czy wiesz gdzie na twoim telefonie znajduje się przycisk włączający i wyłączający telefon? Uczeń ma na zadanie pokazać ten przycisk i samodzielnie wyłączyć i włączyć ekran telefonu.
 Jak często używasz tego przycisku? Czy na twoim telefonie ustawione jest hasło? Nauczycielka wspólnie z uczniem ustala w jaki sposób odblokowuje się jego telefon, czy poprzez wpisanie kodu ,lub łączenia kropek w odpowiedni sposób, czy np. za pomocą czytnika linii papilarnych.
 Uczeń samodzielnie włącza i wyłącza telefon.

3. Nauczycielka pokazuje dziecku zdjęcie nr 2 (załącznik nr 2) i zadaje następujące pytania:
 Jakie urządzenie jest na zdjęciu?
 Co dzieje się na zdjęciu? Bateria telefonu jest ładowana za pomocą ładowarki czy telefon jest czyszczony? Gdzie jest ładowarka? Gdzie włożone są końcówki ładowarki? Do telefonu i do gniazda elektrycznego czy do telefonu i kubka?
 Czy na zdjęciu widać baterię telefonu? Czy znajduje się ona wewnątrz urządzenia? Czy dzięki baterii możemy korzystać z telefonu, gdy nie jest on podłączony do prądu? Gdzie możemy sprawdzić poziom naładowania baterii?
 Nauczycielka prosi ucznia aby sprawdził i pokazał w swoim telefonie jaki ma poziom baterii.
 Jak długo możemy korzystać z telefonu, zanim się rozładuje? Od kilku godzin do kilku dni czy kilka tygodni co należy zrobić, gdy bateria się wyładuje? Za pomocą ładowarki naładować baterię czy włożyć telefon na godzinę do lodówki?
 Czy przed wyjściem z domu warto naładować telefon, gdy ma słabą baterię?
 Pytania bezpośrednie do ucznia związane z jego doświadczeniami: Jak często ładujesz swój telefon? Ile czasu trwa ładowanie? Czy zawsze pamiętasz, aby mieć naładowany telefon?

4. Ćwiczenia praktyczne dla ucznia. Uczeń pokazuje w swoim telefonie wejście, do którego wkłada się końcówkę ładowarki, samodzielnie podłącza telefon do ładowarki, nauczycielka zwraca uwagę, że nie można tego robić na się.

5. Podsumowanie zajęć. Pochwała ucznia za aktywną pracę oraz prawidłową motywację zadaniową.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.