Numer: 51361
Przesłano:

Tajemnice barw. Scenariusz do lekcji plastyki w klasie IV

SCENARIUSZ LEKCJI PLASTYKI
KLASA IV

TEMAT : Tajemnice barw.
Czas trwania: 2 x 45 min.

P.P : I.3; I.6 ; II.2

1. CELE:

Cel ogólny :
- Znaczenie barw w dziełach sztuki i życiu codziennym
- Kształtowanie właściwych postaw estetycznych

Cele szczegółowe opracowane według taksonomii B. Niemierki:
Wiadomości:
A. Zapamiętanie wiadomości:
1) wymienia barwy podstawowe
2) wymienia barwy pochodne i wie z jakich połączeń kolorów powstały
3) dokonuje podziału barw na : czyste i złamane ; ciepłe i zimne

B. Zrozumienie wiadomości:
1) wyjaśnia pojęcie barw podstawowych i pochodnych
2) wyjaśnia zjawisko względności barw
Umiejętności:
C. Stosowanie wiadomości
1) wyszukuje w najbliższej okolicy barwy podstawowe i pochodne
( niebo, maki, owoce, warzywa, trawa)
2) wykonuje proste doświadczenia łącząc ze sobą barwy podstawowe
otrzymując barwy pochodne, złamane i dopełniające

Postawy i przekonania:
1) Wykazuje zainteresowanie tematem
2) Bierze aktywny udział w zajęciach
3) Dostrzega piękno barw podstawowych i pochodnych w przyrodzie

3. Metody nauczania:
Metody : pogadanka, pokaz prezentacji multimedialnej, doświadczenie

4 .Formy pracy na lekcji: zbiorowa, indywidualna

5.Środki i pomoce dydaktyczne: podręcznik do przedmiotu, kubki z roztworami farb

PRZEBIEG LEKCJI:

WPROWADZENIE:
1. Sprawdzenie obecności.

2. Wprowadzenie do tematu poprzez krótki wykład przeplatany wypowiedziani uczniów
Kolory podstawowe , zasadnicze zwane pierwszymi, z których otrzymujemy wszystkie inne to żółty, czerwony i niebieski.
Kolory powstałe z ich połączenia nazywane są pochodnymi.
Barwy czyste należą tu wszystkie barwy podstawowe i pochodne Obrazy namalowane takimi farbami są jasne i pogodne.

Kolory złamane są przeciwieństwem barw czystych. Gdy dodasz do każdej z farb o barwie podstawowej i pochodnej odrobinę farby o barwie dopełniającej ją: do czerwonej odrobinę zieleni, do pomarańczowej odrobinę niebieskiej, do fioletowej - żółtej itd., uzyskasz barwy przygaszone

Kolory dopełniające to te, które powstają z połączenia zasadniczych z pochodnymi. W zależności od ilości jednego czy drugiego koloru otrzymujemy różne odcienie - gradacje.

Barwy ciepłe są jaskrawe, pobudzające i dają wrażenie przybliżenia. Są to kolory od żółtego do czerwonego.
Barwy zimne to gama od zieleni do błękitu, także szary. Dają one wrażenie oddalenia

Czerń jest brakiem koloru i symbolem nieobecności światła, wchłania wszystkie promienie i nie odbija ich.
Biel przeciwnie, odbija wszystkie promienie.
Szary kolor otrzymujemy mieszając przypadkowe kolory, niekoniecznie używając czerni i bieli.

WALOR / TON
Jeśli np. weźmiemy kolor czerwony i będziemy rozcieńczać go wodą
zawsze otrzymamy tę samą barwę czerwoną, lecz o różnej tonacji. tj. od ciemnej – intensywnej do jasnej tzn. w różnej gradacji.

Podczas wykładu nauczyciel z pomocą uczniów prezentuje doświadczenia łączenia barw podstawowych ze sobą.
Kubki z roztworami kolorów podstawowych są punktem wyjścia w doświadczeniu .
Następnie przechodzi do etapu łamania i dopełniania barw.
Dokonuje również pokazu walorowania wybranej barwy.
Na koniec dokonuje podziału na barwy ciepłe i zimne oraz porównań w kwestii względności barw.

1. Instruktaż do pracy plastycznej

Na pewno każdy z Was miał okazję widzieć tęczę.
Kolory tęczy w sposób niemalże niezauważalna dla ludzkiego oka przechodzą jedne w drugi zaczynając od barw ciepłych na zimnych kończąc.
Powtórzymy sobie krótką rymowankę, dzięki której przypomnimy sobie kolejność barw tęczy
Czemuś przyszła żabko zielona na grób faraona.

Waszym zadaniem będzie teraz narysowanie tęczy.

3.Ocena i omówienie prac uczniów.

Opracowanie –Agnieszka Lipska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.