Scenariusz lekcji matematyki
Prowadzący : ......
Temat: Dodawanie i odejmowanie sposobem pisemnym.
Klasa : 5
Podstawa programowa:
I. Sprawności rachunkowa.
1. Wykonywanie nieskomplikowanych obliczeń w pamięci lub w działaniach trudniejszych pisemnie oraz wykorzystanie tych umiejętności w sytuacjach praktycznych.
II. Działania na liczbach naturalnych.
2. Dodaje i odejmuje liczby naturalne wielocyfrowe sposobem pisemnym.
Czas: 45 minut
Cel ogólny:
Wykonywanie obliczeń dodawania i odejmowania sposobem pisemnym oraz wykorzystanie tych umiejętności w sytuacjach praktycznych.
Cele szczegółowe: uczeń
- Dodaje i odejmuje liczby naturalne wielocyfrowe sposobem pisemnym.
- Czyta ze zrozumieniem prosty tekst zawierający informacje liczbowe.
- Doskonali współpracę w grupie.
Kryterium sukcesu:
- uczeń wykonując działania sposobem pisemnym odnajduje hasło literowe.
- poprawnie interpretuje dane i tworzy model rozwiązania zadania z wykorzystaniem obliczeń sposobem pisemnym.
Metody kształcenia
1. aktywizująca
2. ćwiczeniowa
3. programowa, zadanie z użyciem TIK
Formy pracy
1. Praca indywidualna.
2. Praca w grupach
3. Całą klasą
Środki dydaktyczne:
1. Karta pracy z hasłem
2. Podręcznik do klasy 5, „Matematyka z plusem „ GWO
3. Zadania dodatkowe
4. Rzutnik, ekran
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel:
- podaje temat: „Dodawanie i odejmowanie sposobem pisemnym”.
- podaje cele lekcji, sprawdza obecność.
- prosi o wyjaśnienie pojęcia suma i różnica oraz jak nazywają się liczby, które dodajemy i odejmujemy. Uczniowie udzielają odpowiedzi.
Faza realizacyjna:
I. Praca całą klasą: przykłady on-line i analiza zadania z treścią.
1. Zadanie książka 6/34
2. https://www.thatquiz.org/pl-1/matematyka/arytmetyka/
II. Praca indywidualna.
1. Wykonaj odejmowanie ze sprawdzeniem, przykładów zapisanych na tablicy.(stopniowanie trudności, przykłady łatwiejsze dla słabszych uczniów)
654 – 321
1589 – 63
2452 – 563
3600 – 825 *
III. Praca w grupach. (ustalenie osób do realizacji projektu)
1. Karta pracy z hasłem
Faza podsumowująca:
- Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie zasad obowiązujących przy dodawaniu i odejmowaniu pisemnym – właściwe podpisywanie liczb, dodawanie w kolejności: jedności, dziesiątki, setki, itd., przenoszenie dziesiątek z niższego rzędu do wyższego.
- Samoocena „buźka” czerwona, żółta, zielona.
- Ocena pracy uczniów jest na bieżąco w trakcie lekcji, poprzez zapisanie plusów dla uczniów aktywnych.