Numer: 51340
Przesłano:

Jak wyprawa, to tylko do Afryki! Scenariusz lekcji "W pustyni i w puszczy"

Temat: Jak wyprawa, to tylko do Afryki!
Cel ogólny:
- ukazanie piękna Afryki na podstawie powieści H. Sienkiewicza – „W pustyni i w puszczy” oraz innych podróżników

Cele szczegółowe – uczeń:
- doskonali umiejętność pracy z fragmentami lektury,
- korzysta z informacji zawartych w różnych źródłach, gromadzi wiadomości, selekcjonuje informacje,
- tworzy logiczną, semantycznie pełną i uporządkowaną wypowiedź, stosując odpowiednią do danej formy gatunkowej kompozycję i układ graficzny,
- dostosowuje sposób wyrażania do zamierzonego celu wypowiedzi,
- utrwala pisownię nazw własnych,
- przypomina wiadomości na temat elementów krótkiej formy wypowiedzi – zaproszenie,
- tworzy synonimy do wyrazu „podróż”,
- zaznajamia się z reportażystami, prozaikami i podróżnikami: Marianem Brandysem, Kazimierzem Nowakiem, Łukaszem Wierzbickim

Metody:
- słuchanie audiobooka, praca z tablicą interaktywną, dwuosobowe grupy, rozmowa kierowana, samodzielne wyszukiwanie fragmentów w lekturze, praca ze słownikiem, burza mózgów, kosz i walizka

Środki dydaktyczne:
- „W pustyni i w puszczy” – H. Sienkiewicza; „Słownik synonimów”; tablica interaktywna; głośniczek multimedialny; „Afryka Kazika” – Ł. Wierzbickiego; audiobook „Śladami Stasia i Nel” – M. Brandysa, piosenka „Rzeka marzeń” – B. Kozidrak; wideo-pozdrowienia; lapbook

Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno-porządkowe: (sprawdzenie obecności, spr. wykonania zadania domowego).
2. Krótkie przypomnienie wiadomości z lektury, dwuosobowe grupy (test na LearningApps.org). Plusiki za aktywność.
3. Wprowadzenie do tematu: (podanie tematu lekcji, cel).
- Dlaczego Afryka jest zapisana dużą literą? (pisownia rzeczowników własnych).
4. Rozmowa kierowana, praca ze słownikiem:
- czy podróże kształcą?
- czego nauczyli się podczas swojej podróży po Afryce – Staś i Nel?
- „podróż” – dopiszcie do tego słowa synonimy (szukanie w słowniku).
5. Mapka z podróżą Stasia i Nel.
Mówiliśmy już o podróży Sienkiewicza do Afryki i spisanych na jej temat listach.
- podróżnik w naszej lekturze? Proszę o przeczytanie fragmentu o Henryku Linde.
Czas poznać – Kazimierza Nowaka i Łukasza Wierzbickiego. „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”, „Afryka Kazika”.
Ł. Wierzbicki jest współczesnym podróżnikiem i pisarzem. Napisał dużo książek dla dzieci i młodzieży. Chciałabym, aby kiedyś nas odwiedził i opowiedział o swojej podróży do Afryki.
6. Mam dla Was niespodziankę ... (video rozmowa z pisarzem Ł. Wierzbickim)
7. Zadanie: (plus za przypomnienie elementów zaproszenia)
Przypomnienie elementów zaproszenia. Dłoń z elementami. Napiszcie zaproszenie na latawcu do Łukasza Wierzbickiego i zaproście Go do naszej szkoły. Na godz. wychowawczej – wybierzemy jedno najładniejsze i wspólnie nagramy wideo-zaproszenie. Latawiec do lapbooka.
8. (rezerwa) Odsłuchanie fragmentu audiobooka „Śladami Stasia i Nel” – Mariana Brandysa, fragment tekstu na tablicy.
- Marian Brandys – reportażystą i prozaikiem. Jego największym marzeniem była podróż do Afryki. Napisał m.in.: zbiór reportaży pt. „Śladami Stasia i Nel”. Audiobook (8.10-9.40min.)
- Zastanówcie się, co musi zabrać ze sobą taki podróżnik-reportażysta, wysłany na egzotyczną wyprawę?
Kolejny fragment audiobooka (9.40-11.40min.). Czy wybór reportażysty okazał się dla Was zaskoczeniem?
9. Krótkie posumowanie: - czego dowiedzieliście się z dzisiejszej lekcji. Co do kosza, co do walizki?
10. Pożegnanie się z uczniami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.