Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II
Blok tematyczny: Wkrótce zima
Temat dnia: Dbaj o zdrowie
Cel główny; Kształtowania nawyku dbania o własne zdrowie.
Cele ogólne:
• utrwalenie znajomości spółgłosek miękkich
• zapoznanie uczniów z wierszem "Raz, dwa, trzy!",
• doskonalenie umiejętności oceny postępowania bohaterów historyjki obrazkowej,
• utrwalenie pisowni czasowników z cząstką -uje,
• umiejętność układania i zapisywania podpisów do obrazków,
• umiejętność układania haseł propagujących zdrowy tryb życia ,
• próba ruchowej interpretacji piosenki pt. "Chłód nam nie zaszkodzi".
• kształtowanie nawyku częstego wykonywania ćwiczeń
• doskonalenie umiejętności wymyślania i grania akompaniamentu
• wyrabianie u uczniów nawyku wypowiadania się całym zdaniem
Metody:
• burza mózgów
• pogadanka,
• praca z tekstem,
• ćwiczenia praktyczne,
• metoda problemowa,
• pokaz.
Formy pracy:
• indywidualna,
• grupowa,
• zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
podręcznik, karty pracy, płyta wierszem ,, Raz, dwa, trzy!’’ oraz piosenką pt. "Chłód nam nie zaszkodzi", magnetofon, instrumenty perkusyjne, indywidualne karty pracy, karteczki z wyrazami dla grup,
Przebieg zajęć
1.Wykreśl spółgłoski miękkie i zapisz otrzymany wyraz, a dowiesz się o czym będziemy mówili na dzisiejszej lekcji.( karty pracy 1.)
2. Gromadzenie wyrazów wokół tematu ,, zdrowie’.( propozycje uczniów)
3. Słuchanie recytacji wiersz ,, Raz, dwa, trzy’’ z płyty CD, odpowiedzi na pytania związane z jego treścią poparte fragmentami wiersza.
4... Dzieci wykonują ćwiczenia gimnastyczne do wierszyka:
Prawa noga wypad w przód
i rękoma zawiąż but.
Powrót, przysiad, dwa podskoki,
w miejscu bieg i skłon głęboki.
Wymach rąk w tył i do przodu
już rannego nie czuć chłodu.
4. Obejrzenie ilustracji w podręczniku oraz ocena postępowania chłopców (Jarka i Marka)
5. Układanie zdań na podstawie ilustracji
Podkreślanie czasowników z zakończeniem -uje (karty pracy7 ćw. 1, 2).
Przerwa śródlekcyjna;
Zabawa ruchowa ; Lustro
Dzieci dobierają się w pary. Jedno z nich to lustro , które musi dokładnie naśladować ruchy osoby stojącej przed nim. Po pewnym czasie zamiana ról.
6 . . Wysłuchanie piosenki pt. "Chłód nam nie zaszkodzi". Wyjaśnienie tytułu. Interpretacja ruchowa piosenki.
7. Wymyślanie i granie akompaniamentu perkusyjnego do piosenki.
8. Praca w grupach;
Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy, każda z grup losuje karteczkę z wyrazem ( odżywianie, sport lub higiena) i układa hasło apelujące o prowadzenie zdrowego stylu życia związanego z wylosowanym wyrazem.
9. Opracowanie "recepty" na zdrowie. Uzupełnianie rysunku puzzlami. Dobieranie podpisów do ilustracji (karty pracy 8 ćw. 1).
10. Podsumowanie zajęć i ewaluacja.
I. Poziom ; Uzupełnij zdania i wklej do zeszytu.
Aby być zdrowym i szczęśliwym należy dbać o....................... .
Zdrowo się .................... Uprawiać.......................
II.Poziom; Uzupełnij zdania podanymi wyrazami;
sport, zdrowie, odżywiać
Aby być zdrowym i szczęśliwym należy dbać o ..................
Zdrowo się ...................... Uprawiać...................
1. O czym dzisiaj rozmawialiśmy na zajęciach ?
2. Co wam się najbardziej podobało i dlaczego?
3. Co należy zapamiętać?