Konspekt indywidualnych zajęć
rewalidacyjno-wychowawczych
NAUCZYCIEL: Milena Cyga
DATA:
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 120 minut
UCZESTNIK: XXXX XXXX
KIERUNEK USPRAWNIANIA: Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej – Przebiśniegi.
CELE:
Podczas zajęć uczennica:
• Obserwuje czynności nauczyciela.
• Współdziała podczas działań praktycznych, podejmując z pomocą nauczyciela proponowaną przez niego aktywność.
• Doświadcza stymulacji wielozmysłowej podczas zajęć porannego kręgu.
• Ogląda, dotyka i wącha przebiśniegi w doniczce.
• Rozwija wrażliwość dotykową poprzez kontakt dłoni z materiałem naturalnym (przebiśniegi).
• Wykonuje czynności manipulacyjne takie, jak chwytanie, przekładanie, dociskanie, obrywanie.
• Rozwija koordynację wzrokowo-ruchową.
• Z pomocą opiekuna wykona pracę plastyczną przy użyciu waty, wacików i filcu.
• Otrzymuje pozytywne wzmocnienia związane z zabawą oraz poczuciem sprawstwa.
Uczennica wykonuje zadania na miarę własnych możliwości, samodzielnie lub z pomocą.
FORMA ZAJĘĆ: Zajęcia indywidualne.
METODY:
• stymulacja polisensoryczna,
• metoda Affolter (kierowanie ruchem – aktywność wspomagana),
• pokaz,
• obserwacja,
• działanie praktyczne.
POMOCE: zielona świeczka, zapalniczka, płyta CD z piosenką pt. „Powitanka”, obrazki ilustrujące wczesnowiosenną przyrodę, ziemia, miska, ręcznik, woda, olejek cytrynowy, cytryna, cytrynowa saszetka zapachowa, cukier, łyżeczka, lampka zapachowa, zielona chusta, bębenek, płyta CD z piosenką „Maszeruje wiosna”, przebiśniegi żywe w doniczce, płyta z nagraniem pt. „Wiosna” A. Vivaldiego, zielona kartka papieru, klej, wata, wycięte elementy przebiśniegów z wacików i filcu, płyta z muzyką relaksacyjną, płyta CD z nagranym programem metody Knilla, odtwarzacz CD, mokre chusteczki.
NAGRODY – Społeczne (uśmiech i pochwała).
PRZERWY – Organizowane w momencie zauważenia zmęczenia lub znużenia uczennicy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Powitanie - słowem i podaniem ręki.
II. Zajęcia wstępne – wiosenny krąg poranny:
1) Zapalenie zielonej świeczki.
2) Przywitanie się piosenką pt. „Powitanka”.
3) Zbliżenie świeczki do dziecka – zwrócenie uwagi na światło i ciepło, następnie przesuwanie jej poziomo i pionowo w polu widzenia dziewczynki.
4) Spotkanie z przyrodą – krótkie opowiadanie o wiośnie, połączone z oglądaniem obrazków ukazujących wczesnowiosenną przyrodę.
5) Spotkanie z żywiołem – ćwiczenie zmysłu dotyku. Zabawa ziemią – oglądanie, dotykanie, wąchanie przez dziecko ziemi w misce, przesiewanie ziemi przez palce, nabieranie w rączki, podejmowanie próby zaciśnięcia ziemi w rączkach i utrzymania jej przez chwilę, zasypywanie rąk dziewczynki w ziemi.
6) Bodźce zapachowe: Zapalenie lampki zapachowej wypełnionej olejkiem cytrynowym. Wąchanie przez dziecko świeżej cytryny, cytrynowej saszetki zapachowej.
7) Zabawa w chowanego zieloną chustą – zakładamy chustę na głowę dziewczynki, a ona sama lub z naszą pomocą ściąga ją z głowy, chowamy chustę do rękawa uczennicy – wyciąganie jej z pomocą.
8) Gra na bębenku – najpierw nauczyciel, a potem uczennica z pomocą nauczyciela wygrywa rytmy do piosenki o wiośnie pt. „Maszeruje wiosna”.
9) Bodźce smakowe – smakowanie plasterka cytryny z cukrem oraz soku z cytryny na łyżeczce.
10) Gaszenie lampki zapachowej i świeczki.
III. Samoobsługa – śniadanie i toaleta.
IV. Zajęcia właściwe:
1)Poznanie przebiśniegów:
• Oglądanie, wąchanie, dotykanie żywych przebiśniegów w doniczce, wyodrębnienie doniczki i rośliny.
• Wyodrębnianie łodygi, liści, korony kwiatowej.
• Wspólne oderwanie łodygi z kwiatem.
• Próby chwytania przebiśniegu dłonią i przekładanie go do drugiej ręki.
• Wspólne z nauczycielem odrywanie płatków korony kwiatowej.
• Próby samodzielnego odrywania płatków.
2) Wspólne wykonanie obrazka z przebiśniegiem z filcu, waty i wacików:
• Oglądanie, dotykanie kawałków waty, wacików kosmetycznych oraz kolorowego filcu.
• Oglądanie, dotykanie, chwytanie elementów przebiśniegów przygotowanych przez nauczyciela z wacików oraz filcu, porównywanie wyciętych elementów z żywym kwiatem.
• Wspólne układanie elementów kwiatka na zielonej kartce papieru.
• Wspólne smarowanie klejem elementów tj. wata, waciki kosmetyczne i filcowe listki, układanie na kartce, przyciskanie dłonią przez dziewczynkę poszczególnych elementów do kartki.
• Podpisywanie pracy.
• Wykonywanie pracy przy muzyce A. Vivaldiego „Wiosna”.
Uwaga: Uczennica wykonuje wszystkie czynności z pomocą nauczyciela.
V. Prace higieniczno-porządkowe: odstawienie pracy do wyschnięcia, umycie rąk dziewczynki mokrymi chusteczkami, wspólne wycieranie blatu.
VI. Ćwiczenia ruchu rozwijającego Ch. Knilla - program specjalny.
VII. Zajęcia końcowe:
• Uspokajający masaż dłoni i twarzy filcem i płatkami przebiśniegu przy muzyce relaksacyjnej.
• Nagroda za pracę na zajęciach – pochwała oraz zawieszenie pracy na tablicy i wspólne jej podziwianie.
• Pożegnanie.