Konspekt zajęć
Grupa: dzieci 3,4 letnie
Prowadząca: Anita Hanslik
Temat zajęć: Owady. Kolorowe motyle
Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowania środowiskiem przyrodniczym
- rozbudzanie dziecięcej ciekawości i dociekliwości m.in. związanej z rozwojem, budową motyla i ich nazwami
- uwrażliwianie na piękno przyrody
- tworzenie kolorowej, wesołej atmosfery
Cele operacyjne:
- rozwiązuje zagadki wprowadzające w tematykę zajęć
- uważnie słucha tekstu literackiego
- uczestniczy w każdej aktywności zaproponowanej przez nauczyciela
- rozumie pojęcia owady
- wie, że motyl należy do grupy zwierząt „owady”
- sprawnie sylabuje
- współdziała w grupie
Formy pracy:
- praca z całą grupą
- praca z podziałem na grupy
- praca indywidualna
Metody:
podająca, praktyczna, problemowa
Środki dydaktyczne:
zagadki, utwór literacki „Jak zielona gąsienica została kolorowym motylem”, dary „Froebla”, koce, kolorowa bibuła, utwór muzyczny „Poranek”, szablon motyla, kolorowa plastelina, internet i tablica: plansza z budową motyla i ich rodzajami
Przebieg zajęć:
1. Rozwiązanie zagadek przez dzieci, których rozwiązanie to hasła: „owady” i „motyl”. Dzieci odwołują się do swoich doświadczeń i wymieniają poszczególne, znane im owady. Sylabowanie pojęć. Nauczyciel zwraca uwagę, że tematem dzisiejszych zajęć są „motyle”, które należą do grupy owadów.
2. Uważne słuchanie utworu literackiego rymowanego „Jak zielona gąsienica stała się kolorowym motylem”. Rozmowa kierowana z dziećmi na temat przeczytanego utworu dotyczącego rozwoju motyla.
3. Zabawa z podziałem dzieci na dwie grupy i przydzielenie im aktywności z użyciem darów „Froebla”
i kocy. Jedna grupa układa kokon z gąsienicą a druga kolorowego motyla. Podziwianie swoich prac przez wszystkie dzieci i nagradzanie brawami.
5. Zabawa muzyczna z kolorową bibułą do utworu muzycznego „Poranek” po wspólnym określeniu nauczyciela z dziećmi: „Jakie są motyle”: lekkie, delikatne...
6. Wyświetlenie plansz z budową motyla i nazywanie poszczególnych jego części oraz przedstawienie dzieciom podstawowych nazw motyli jak: Bielinek, Cytrynek, Paź królowej, Rusałka pawik. Nawiązanie przez nauczyciela do skojarzeń np. Cytrynek jest żółty jak cytryna aby ułatwić dzieciom zapamiętanie.
7. Zabawa plastyczna poprzez wyklejanie kolorową plasteliną „motyla”. Prezentacja prac na gazetce.