SCENARIUSZ MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KROPKI W KLASACH 1-3
Tego dnia dzieci przychodzą ubrane w kropki
Cele:
• rozwijanie wiary w siebie,
• podnoszenie wiedzy uczniów na temat własnych możliwości i talentów,
• dostarczenie pozytywnych wrażeń płynących ze wspólnego działania.
• integracja między klasami
Metody: twórcza kierowana rozmowa grupowa, oglądanie filmu, z poszukiwaniem odpowiedzi, zabawy ruchowe
Formy: indywidualna, grupowa, w parach
Materiały: zgodnie z opisem w przebiegu zajęć
Przebieg:
1. Wstęp do zajęć – powitanie uczniów wierszem „Kropka”
Mała kropka już od rana
biega bardzo zaganiana.
Szura, tupie, podskakuje.
Kto z nią bal dziś przygotuje?
Zbiera maki i stokrotki
Bo dziś wielkie święto kropki!
Kropka dzieci już zaprasza:
Ta zabawa będzie nasza!
Załącznik nr 1
Dziś jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Ale skąd w ogóle wziął się Dzień Kropki? Inspiracją była historia małej Vashti.
2. Zapoznanie uczniów z historią Vashti poprzez obejrzenie filmu „The dot – Kropka”.
Po projekcji filmu rozmowa kierowana z uczniami nt. talentów.
Przykładowe pytania do rozmowy:
• Dlaczego Vashti była smutna? Co sprawiło, że zaczęła się znów cieszyć?
• Co możemy zrobić, gdy ktoś jest smutny?
• Co to znaczy, że ktoś w siebie nie wierzy? Jak możemy takiej osobie pomóc?
3. Pół kropki
Uczniowie otrzymują różnokolorowe kropki. Każdy dostaje połowę jednej kropki. Spacerują w rytm muzyki, po jej zatrzymaniu odszukują swoją parę tak, by razem tworzyli kropkę w tym samym kolorze. Tę zabawę powtarzamy 3 razy. Po ostatnim razie dzielimy dzieci na grupy według kolorów kropek.
4. Świat w kropkach
Dzieci w grupach z poprzedniego zadania wypełniają kartę pracy. Następnie odczytujemy ich pomysły na forum, tak, by zobaczyli jak są kreatywni.
Należy wymyślić jak najwięcej: zwierząt w kropki, przedmiotów w kropki, miejsc w kropki i roślin w kropki
5. Szkoła w kropki
Wszyscy uczestnicy zajęć tworzą wspólnie, na dziedzińcu szkoły, obraz rysując kropki kolorową kredą.
6. Na pożegnanie: masaż i kropka.
Dzieci stają w kole i wykonują masaż na plecach stojącego przed nim kolegi.
List do babci
Kochana babciu(Piszemy palcem na plecach dziecka).
KROPKA(naciskamy plecy w jednym miejscu)
Piszę Ci, że mamy w domu kotka (kontynuujemy pisanie).
KROPKA.
Kotek chodzi (kroczymy palcami).
kotek skacze („skaczemy”, opierając dłoń na przemian na przegubie i palcach),
kotek drapie (delikatnie drapiemy dziecko po plecach),
kotek chrapie (opieramy na nich głowę i udajemy chrapanie).
I choć straszny z niego psotek (łaskoczemy dziecko po plecach)
bardzo fajny ten mój kotek(przytulamy dziecko). KROPKA
Opracowała: Marta Bojarska