SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
TEMAT: Emocje nie są mi obce.
RODZAJ ZAJĘĆ: Indywidualne.
KLASA: 4.
CEL GŁÓWNY:
Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji u siebie oraz innych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Zna podstawowe emocje towarzyszące na w życiu.
- Wie, że w życiu towarzyszą nam różne emocje.
- Rozpoznaje na rysunku/fotografii, jaką emocje wyraża dany wyraz twarzy.
- Umie określić czy dana emocja działa na nas wspierająco czy nie.
METODY PRACY:
miniwykład (wyjaśnienie), dyskusja (rozmowa z uczennicą),
FORMA PRACY:
indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
plansze/fotografie z twarzami wyrażającymi różne emocje, kostka z emocjami, koszyk, białe i czarne pudełko, zdjęcia/wydruki z historyjkami
PRZEBIEG:
1. Przywitanie.
2. Rozpoznanie nastroju dziecka. Uczennica otrzymuje wydruki „emotek” wyrażających poszczególne emocje (podpisy pod rysunkami: smutek, radość, strach, spokój, złość, zaskoczenie, wstręt). Dziecko wybiera jeden obrazek. Rozmowa na temat aktualnego samopoczucia uczennicy.
3. Wprowadzenie do tematu zajęć. Przypomnienie czym są emocje, o czym nas mogą informować. Krótkie omówienie różnych sposobów wyrażania emocji.
4. Ćwiczenie 1. „Pudełko z emocjami”
Uczennica otrzymuje koszyk z karteczkami. Na karteczka są nazwy różnych emocji. Zadaniem dziecka jest wrzucenie wylosowanej karteczki do białego pojemnika (oznacza przyjemne przeżywanie emocji) lub do pojemnika czarnego (oznacza przykre przeżywanie emocji). Decyzję musi uzasadnić.
5. Ćwiczenie 2. „Kostka uczuć”
Nauczyciel razem z dzieckiem rzuca kostką na przemian. Zadanie polega na opisaniu chwili, kiedy uczestnik doznaje uczucia, które wypadło na kostce.
6. Ćwiczenie 3. „Co się stało?”
Uczennica otrzymuje karty metaforyczne (obrazki), które przedstawiają następujące sytuacje:
• chłopiec siedzi na ławce w parku i płacze,
• koleżanka daje prezent koledze,
• gromadka dzieci siedzi przy ognisku i śpiewa,
• dziewczynka śmieje się na widok małego pieska, którego trzyma policjant.
Uczennica wymienia jak najwięcej możliwych przyczyn, które spowodowały określone zachowania bohaterów sytuacji. Próbuje znaleźć odpowiedzi na pytanie: Co czują osoby przedstawione na obrazkach?
7. Zakończenie zajęć.
Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach. Nauczyciel zadaje również pytania: „w jakim nastroju kończysz zajęcia?”, „czego się dzisiaj nauczyłaś?”, „z czym kończysz?