X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 51309
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rytmika jako metoda rozwijania twórczej aktywności ruchowej - scenariusz zajęć

Wiek dzieci: 5-6 lat

Cel ogólny, zadanie:

– uświadomienie roli zajęć rytmiczno – muzycznych w ogólnym rozwoju dziecka

Cele szczegółowe:

1.Tworzenie nowych odruchów i rozwijanie sprawności aparatu mięśniowo-ruchowego.
2.Rozwijanie umiejętności podporządkowywania aparatu ruchowego swej woli.
3.Opanowanie nieśmiałości i korekta zaburzeń w zachowaniu.
4.Rozwijanie koordynacji słuchowo – wzrokowo – ruchowej.
5.Rozwój zdolności intelektualnych: koncentracji i podzielności uwagi, spostrzegawczości, umiejętności porównywania, analizy i syntezy, pamięci muzyczno – ruchowej, wyobraźni, twórczego myślenia.
6.Kształcenie orientacji w schemacie ciała.
7.Usprawnianie obu półkul mózgowych.
8.Utrwalanie kolorów.
9.Ćwiczenie motoryki dużej i małej.
10.Usprawanianie słuchu fonematycznego.
11.Wdrażanie poczucia rytmu.
12.Uwrażliwianie na piękno w muzyce, ruchu i otaczjącym świecie.
13.Rozbudzanie zamiłowania do śpiewu, muzyki i tańca.
14.Rozwijanie dyspozycji psycho – fizycznych (zdolności, predyspozycje).
15.Wyzwalanie dziecięcych emocji.
16.Wytworzenie pozytywnej relacji między dziećmi.
17.Umiejętne współdziałanie w grupie podczas zabawy.
18.Właściwe zachowanie się podczas zajęć.
19.Współdziałanie z programem wychowania w przedszkolu w kształceniu pozytywnych cech osobowości i poządanych postaw społecznych oraz w przygotowaniu dziecka do szkoły.

Metody: oglądowa, problemowa, aktywizująca, praktyczna
Formy: z całą grupą, indywidualna

Pomoce: kartki w dwóch kolorach: czerwonym i zielonym, układanka nutowa: sylwety nut, płyty cd, białe kartki, kolorowe krążki.
Przebieg:

1. "Cześć, hej, witam cię! - zabawa rytmiczna

Dzieci stoją w parach bokiem do koła, jakie tworzą. W rytm muzyki witają się podając sobie rękę i wypowiadając jednocześnie cześć, następnie hej oraz witam cię. Czterema krokami podchodzą do następnej osoby i powtarzają rytmicznie tekst.

2. "Mam na imię..., a to jest...." - zabawa integrująca, rytmiczna

Pierwsze dziecko mówi jak ma na imię. Swoje imię akcentuje w dowolny sposób. Drugie dziecko mówi jak ma na imię, akcentując w dowolny sposób, i jak ma na imię kolega/koleżanka, która już się przedstawił/a. Ostatni uczestnik wymienia imiona wszystkich dzieci oraz swoje. Swoje imię akcentuje.

3. "Nuty" – przedstawienie dzieciom za pomocą sylwet nut: całej, półnuty, ćwierćnuty i ósemki.

4. "Wejdź, wyjdź" – zabawa rytmiczno – ruchowa z krążkami

Przed dziećmi leżą krążki, w rytm muzyki dzieci wchodzą na krążek i schodzą z niego według znaku graficznego dźwięku muzycznego: nuta, półnuta, ćwierćnuta.

5."Taniec z nutami" – zabawa rytmiczno - ruchowa.

Dzieci tańczą w koło według podanego rytmu: cała nuta, półnuta, ćwierćnuta, ósemka. Tworzą dwa koła i tańczą przedstawiając ruch do dwóch nut jednocześnie.

6. "Le Bastringo – taniec francuski" – taniec rytmiczno – ruchowy

Dzieci stoją w parach naprzeciwko siebie. Wystukują rytm stukając rękoma w uda, a następnie w dłonie partnera, powtarzają ruchy cztery razy, po czym chwytają się pod rękę, krążą dookoła i zmieniają partnera, by również z nim pod rękę zatańczyć. Od nowa wykonują ruchy jak powyżej, już z nowym partnerem.

7. "Kolory" – zabawa inhibicyjno – incycacyjna

Nauczyciel pokazuje na zmianę kartki w dwóch kolorach. Na jeden kolor reagują dziewczynki, na drugi chłopcy, odpowiednio do tego wyklaskując podany rytm. Na pokazanie dwóch kolorów reagują wszystkie dzieci w odpowiedzi ze swoim ruchem.

8. "Wiosenna Poleczka" – zabawa rytmiczno – ruchowa

Zabawa polega na wystukaniu w podanym rytmie tekstu piosenki.

Odpoczynek – nuta
Spacer – półnuta
Zwiedzanie – ćwierćnuta
Zakupy – ósemka

9. "Tylko kartka, a ja pokażę co potrafię z nią zrobić" - wystukiwanie rytmu do utworu A. Vivaldiego E-dur „Wiosna” („La Primavera”) na białej kartce, najpierw piąstką, odwróconą piąstką, palcem itd. Rytmiczne wachlowanie według podanych nut.

10. "Radosny krąg – taniec niemiecki" – taniec rytmiczno – ruchowy do kilku linii melodycznych – muzyki klasycznej i dyskotekowej oraz utworu"Chiquity". Odzwierciedlenie różnych znaków graficznych dźwięku muzycznego.

11. Zakończenie - "Samba – taniec brazylijski" – taniec rytmiczno – ruchowy.

Przedszkole Publiczne nr 4 z Oddziałami Zamiejscowymi w Jaworze

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.