Konspekt lekcji języka polskiego przeprowadzonej online w piątej klasie
1. Temat lekcji: Co już wiemy o liczebniku?
2. Ilość jednostek lekcyjnych: jedna.
3. Cel ogólny:
- przypomnienie i utrwalenie najważniejszych wiadomości o liczebniku.
- doskonalenie umiejętności rozpoznawania typu liczebnika i jego odmiany.
4. Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wymienia pytania, na które odpowiada liczebnik,
- wskazuje, co nazywa omawiana część mowy i przez co się odmienia,
- nazywa typ liczebnika,
- rozpoznaje liczebniki w tekście,
- określa liczbę oraz rodzaj liczebników,
- odmienia liczebniki przez przypadki,
- poprawnie zapisuje liczebniki słowami,
- wyjaśnia znaczenie związków frazeologicznych zawierających liczebniki.
5. Metody nauczania:
- ćwiczenia interaktywne,
- praca z tekstem,
- rozmowa kierowana.
6. Formy pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
7. Środki dydaktyczne:
- komputery z dostępem do internetu,
- multibook do języka polskiego „NOWE Słowa na start! 5” (s. 134-137)
- tablet graficzny,
- platformy edukacyjne: Epodreczniki.pl, Kahoot,
- prezentacja multimedialna na platformie Genially.
- tablica wirtualna Jamboard.
8. Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca ok. 5 min.
1. Czynności organizacyjne: powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności i pracy domowej, przedstawienie celu zajęć oraz podanie i zapisanie tematu lekcji na wirtualnej tablicy.
2. Nauczyciel udostępnia prezentację multimedialną utrwalającą wiadomości o liczebniku. Uczniowie przed wyświetleniem poszczególnych slajdów odpowiadają na pytania dotyczące typów liczebników i ich odmiany.
Faza realizacyjna ok. 20 min.
1. Uczniowie wykonują ćwiczenie 1 z tematu „Licz się z liczebnikami!” znajdującego się na platformie edukacyjnej epodreczniki.pl. Ich zadaniem jest poprawne zapisanie wskazanych liczebników głównych i porządkowych.
2. Następnie uczniowie wykonują ćwiczenie 5 ze wskazanej platformy dotyczące wyboru właściwej formy liczebników zbiorowych.
3. Nauczyciel udostępnia multibooka. Uczniowie wykonują interaktywne ćwiczenie oraz ćw. 9 ze s. 137. Formy gramatyczne poszczególnych liczebników zapisują w zeszycie.
Faza podsumowująca ok. 5 min.
1. Uczniowie biorą udział w grze stworzonej na platformie Kahoot. Pytania dotyczą wiadomości i umiejętności utrwalanych podczas zajęć.
2. Podanie pracy domowej:
- dla wszystkich: Stwórz krzyżówkę, której rozwiązaniem będzie hasło: „liczebnik”, a pytania będą dotyczyły wiadomości utrwalanych na lekcji.
- dla chętnych: Wykonaj ćwiczenia interaktywne znajdujące się pod przesłanymi linkami.
3. Podziękowanie za aktywność i jej ocena.