X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 51295
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Łapacz snów. Scenariusz zajęć z rękodzielnictwa w przedszkolu

Scenariusz zajęć
Łapacz snów
Data:
Grupa
Grupa : 5-6 latki
Nauczyciel:
Metody : słowne, zadań stawianych dziecku
Formy : indywidualna , grupowa
Cel ogólny:
- Rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej dziecka oraz jego indywidualnych zdolności twórczych,
- Pobudzanie kreatywności uczniów, odkrywanie przyjemności tworzenia, cieszenie się uzyskanym efektem.

Cele szczegółowe:
- Rozwijanie zmysłu estetyki i potrzeby tworzenia.
- Rozwijanie kreatywności, zdolności wyobrażania, wymyślania i produkowania czegoś nowego, oryginalnego.
- Rozwijanie możliwości innowacyjnych poprzez wynajdywanie różnych rozwiązań dotyczących tego samego tematu.
- Zapoznanie z różnymi technikami i obserwowanie uzyskanych efektów.
- Posługiwanie się niekonwencjonalnymi materiałami jako środkiem wyrazu.
- Rozwijanie wyobraźni pobudzonej pozytywnymi emocjami.

Środki dydaktyczne:
Talerzyki papierowe, włóczka, klej, koraliki, piórka, nożyczki, filc.

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z dziećmi, zapytanie o ich samopoczucie.
Część I
Wprowadzenie w temat zaczynamy od pytania o sen. Skąd biorą się sny? Dlaczego czasem coś śnimy a czasem nie? Czy pamiętają swój ostatni sen? Co im się śniło? Zrobimy dziś projekt, w którym będziemy łapać sny Po co nam łapacz snów? – wyjaśnienie 
"Gęsta sieć ma przepuszczać jedynie dobre sny, a zatrzymywać nocne koszmary. Taki sen ma łapać się w sieć i spływać po piórkach."

2. Pokazanie wzoru „Łapacza snów”,
Część II
1. Instrukcja wykonania
2. Należy wyciąć środek talerzyka. Ze środkowej części wyciąć gwiazdkę lub serce (puste w środku). Odłożyć.
3. Dziurkaczem zrobić otwory na brzegu papierowej obręczy. Ważne, by były w równych odstępach.(Najłatwiej zrobić to robiąc otwory symetrycznie po przeciwnych stronach. W zależności od wielkości talerzyka, otworów powinno być około 12-16).
4. Przez otworki należy przepleść wełnę lub sznurek. Można pociąć ją na krótsze kawałki, ale będzie więcej supełków. Można też przeplatać jeden długi kawałek wełny (jest większe ryzyko poplątania się sznurka).
a) Należy zacząć od zawiązania supełka za wybranym otworem;
b) Przepleść przez serce lub gwiazdkę;
c) Przepleść przez kolejny otwór (sąsiadujący z pierwszym).
5. Należy przeplatać sznurek w tym samym kierunku – serce od góry, dziurka od dołu.
6. Nie należy naciągać sznurka zbyt mocno.
7. Można nawlekać koraliki pomiędzy – łapacz snów będzie jeszcze ładniejszy!
8. Całość można powtórzyć używając innego koloru sznurka.
9. Teraz ozdoby
a) Przez trzy dolne otwory należy przewlec sznurki. Związać z tyłu.
b) Na sznurki nawlec koraliki. Jeżeli są zbyt luźne, małe supełki pod koralikami pomogą im utrzymać się w miejscu.
c) Na końcach sznurków można zamocować piórka lub zrobić własne, np. z filcu. (Wystarczy wyciąć kształt listka i ponacinać brzegi). Piórka należy przywiązać.
10. Sprzątamy.
11. Podziękowanie za zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.