Scenariusz zajęć
Temat: Sałatka owocowa
Nauczyciel prowadzący :Renata Kowalczyk
Grupa: 4 lub 5 latków
Cel główny: -zrozumienie znaczenia spożywania owoców
Cele operacyjne:
-dziecko potrafi pokroić owoce na kawałki -dziecko spożywa surowe owoce
Metody pracy: słowna, oglądowa, czynna
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: wiersz B. Formy "Idziemy do sadu", owoce (jabłka, gruszki, śliwki, winogron, brzoskwinie),kosz z owocami, głębokie talerze, fartuszki, deski do krojenia, plastikowe noże, cerata, miska, drewniana łyżka, talerzyki, łyżeczki.
Przebieg zajęć: 1. Słuchanie fragmentu utworu B. Formy "Idziemy do sadu"
W sadzie od rana dzieci gromadka.
Wtem owocowy grad z drzewa spada
-jabłka, śliwki, pachnące gruszki,
słodkie, soczyste -lizać paluszki. (...)
Złociste gruszki z czerwonym boczkiem,
gdy je ugryziesz, tryskają soczkiem.
Jakie udane owocobranie!
Zaraz na drzewach nic nie zostanie.
Dojrzałe, smaczne, mają witaminy.
Jemy je latem oraz w czasie zimy.
Kwaśne i słodkie, duże i małe,
żółte, czerwone, mocno dojrzałe
2. Rozmowa na temat wiersza
.-Jak nazywa się miejsce, gdzie rosną drzewa owocowe?
-Jakie owoce zbierały dzieci w sadzie?
-Dlaczego jemy owoce?
3. Sałatka owocowa.
Nauczyciel przygotowuje obrane owoce (jabłka, gruszki, śliwki,) i podzielone winogrona. Każde dziecko otrzymuje deseczkę oraz plastikowy nóż. Dzieci kroją owoce na niezbyt duże kawałki
i wkłada je do głębokich talerzy. Następnie nauczyciel wszystkie pokrojone owoce przekłada do dużej miski i miesza drewniana łyżką. Rozdziela sałatkę na małe talerzyki.
4. Degustacja sałatki owocowej.
Nauczyciel zachwala deser mówiąc:
-Sałatka owocowa jest pyszna i zdrowa.
Dzieci kilkakrotnie powtarzają tekst za nauczycielem, a następnie spożywają deser.
5. Zabawa "Smaczna sałatka"
Dzieci głaszczą się po brzuszkach i mówią:
-bo owoce są smaczne, oblizują się
-mniam, mniam, bo owoce są słodkie, klaszczą -bo sałatka pyszna jest. Na końcu powtarzają:
-Zajadamy, bo jest zdrowa sałatka owocowa.