Poznajemy przedszkole – scenariusz zajęć adaptacyjnych
Opracowała: Anna Nastały
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Cele ogólne:
• Poznanie nowego miejsca, jakim jest sala przedszkolna,
• Budowanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania,
• Ośmielenie i zwiększenie otwartości dzieci,
• Nawiązywanie więzi pomiędzy rodziną, a przedszkolem,
• Integracja.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Poznaje salę przedszkolną i znajdujące się w niej kąciki tematyczne,
• Uczestniczy we wspólnych zabawach i stosuje się do ich zasad,
• Rozwija sprawność ruchową i świadomość własnego ciała,
• Rozwija sprawność manualną i logiczne myślenie.
Metody pracy:
• czynne,
• oglądowe,
• słowne.
Formy organizacyjne:
• zbiorowa,
• w parach,
• indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Maskotka misia, chusta animacyjna, piosenki, kredki, nożyczki, klej, kartki kolorowe, karty z wydrukowanym misiem do pokolorowania.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
Nauczyciel wita dzieci i rodziców, rozdaje każdemu dziecku wizytówkę z imieniem dziecka.
2. Witam Was – piosenka na powitanie (Wykonawcy: Bartłomiej Abramowicz, Jagoda Naja.)
Wszyscy są, witam Was , zaczynamy już czas,
Jestem ja , jesteś ty, raz, dwa, trzy.
3. „Poznajemy się”
Dzieci i rodzice, siedząc w kręgu, przedstawiają się, podając sobie misia. Ten kto trzyma piłkę mówi: „Mam na imię...”.
4. „Razem z rodzicami”
• „Lustro” – dziecko i rodzic siedzą naprzeciwko siebie. Jedno z nich pokazuje dowolny ruch, a drugie go naśladuje. Zabawę powtarzamy kilka razy, zamieniając się rolami.
• „Piłowanie drewna” – dziecko i rodzic siedzą naprzeciwko siebie w rozkroku. Łapią się za ręce i przeciągają się raz do przodu, raz do tyłu, prawie kładąc się plecami na podłodze.
• „Turlanie” – rodzic siedzi z wyprostowanymi nogami, dziecko kładzie się na jego nogach w poprzek. Rodzic turla dziecko po swoich nogach w jedną i drugą stronę.
5. „Mój domek”
Rodzic tworzy ze swojego ciała domek dla dziecka – w klęku podpartym. Każdy maluch chowa się do swojego domku. Na sygnał nauczyciela wychodzi z domku i swobodnie spaceruje po Sali wraz z innymi dziećmi. Na ponowny znak nauczyciela wraca do swojego domku. Zabawę powtarzamy kilka razy.
6. „Spacer Misia”- opowiadanie ruchowe.
Wszyscy jesteśmy misiami i wybieramy się na spacer do lasu – chwytamy za chustę i spacerujemy w koło. Przechodzimy obok wysokich drzew – unosimy chustę do góry, a teraz idziemy obok niskich krzaczków – opuszczamy chustę. Nagle zerwał się silny wiatr – poruszamy chustą i zaczął padać deszcz – dzieci chowają się pod chustę, jak pod parasol.
7. „Bystre oczko”
Nauczyciel ukrywa w Sali określone przedmioty – figury geometryczne. Zabawa polega na odnalezieniu w określonym czasie jak największej liczby schowanych przedmiotów. Po upływie określonego czasu – piosenki – następuje liczenie odnalezionych przedmiotów i wyłonienie zwycięzcy i nagrodzenie go oklaskami.
8. „Co jest w naszej Sali?”.
Nauczyciel tworzy pociąg i oprowadza dzieci i rodziców po kącikach zainteresowań i różnych miejscach w Sali i opowiada, jak nazywają się kąciki.
9. „Kolorowy miś” – praca plastyczna.
Dzieci i rodzice otrzymują wydrukowanego na kartce misia, zadanie polega na pokolorowaniu, pocięciu wzdłuż linii i przyklejeniu do kartki misia. Prace dzieci zabierają do domu.
10. „Zakończenie”
Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie się, stojąc w kręgu nauczyciel ściska dłoń osoby stojącej obok, mówiąc: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niechaj wróci do mych rąk”.