X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 51247
Przesłano:

Jak opisywać dzieła sztuki? Scenariusz lekcji otwartej, język polski

Cele nauczania dla ucznia
- przygotuje się do opisu dzieła sztuki, dokonuje analizy i interpretacji;
- posługuje się adekwatnym słownictwem przy tworzeniu opisu dzieła sztuki;
- tworzy opis wskazanego dzieła sztuki w formie pisemnej.
Temat : Jak opisywać dzieła sztuki?

Faza wprowadzająca : Czynności organizacyjne. Nauczyciel sprawdza obecność uczniów na lekcji, podaje temat oraz cel lekcji.

Faza wprowadzająca :

Czynności organizacyjne

Nowa wiadomość – dzieło szuki

Nowa wiadomość – opis dzieła szuki

Nowa wiadomość – jak opisać dzieło sztuki?

Przydatne słonictwo potzrebne przy opisie dzieła sztuki.

Czytanie przykładowego opisu dzieła sztuki
Nauczyciel sprawdza obecność uczniów na lekcji, podaje temat oraz cel lekcji.

Uczniowie poznają informacje, co to jest dzieło sztuki oraz opis dzieła sztuki i zapisują informacje w zeszycie przedmiotowym.

Następnie uczniowie zapoznają się ze wskazówkami w podręczniku „jak opisać dzieło sztuki” oraz z przydatnym słownictwem.

Uczniowie po zapoznaniu się z teorią wraz z nauczycielem analizują przykładowy opis dzieła sztuki w podręczniku.

------------------

Faza realizacyjna

Zadania ćwiczeniowe – opis dzieła

Analizujemy przykładowe opisy dzieł sztuki :
- ,,Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju konoracyjnym” Marcello Bacciarelli.
- ,,Dziewczęta na moście” Edward Munch.
- ,,Jezioro w górach” Piotr Michałowski. Uczniowie wykonują zadanie 1, 2 (A,B,C,D) w zeszycie ćwiczeń na str. 91-93. Uczniowie uzupełaniają podpisy pod dziełami odpowiednimi wyrazami spośród podanych oraz przyglądają się obrazowi Caspara Davida Friedricha ,,Wschód księżyca nad morzem” i podejmują wstępny opis (wstęp).

Uczniowie obserwując dzieła sztuki na projektorze czytają na głos przygotowane opisy dzieł sztuki.

Aktywizująca, Ćwiczenia praktyczne

Projektor, Karty pracy, Obrazy

Faza podsumowująca
Zadanie domowe Uczniowie podsumowując zajęcia lekcyjne wykonują zadanie w podręczniku. Opisywany przez uczniów obraz to ,,Pole maków” Claude Monet. Opis zapisują w zeszycie przedmiotowym.
Zadanie domowe – dopisz zakończenie do opisu obrazu Vincent’a van Gogh’a ,,Barki na plaży w Saintes-Maries-de-la Mer”.

Aktywizująca, ćwiczenia praktyczne

Zbiorowa, indywidualna

Podręcznik „Nowe słowa na start 7“ str. 97.
Karta Pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.