Numer: 51246
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zagadki z wielkanocnego koszyka. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców przeprowadzony
w gr. dzieci 5, 6-letnich przez Iwonę Pietruszewską

Temat: Zagadki z wielkanocnego koszyka.

Obszary z podstawy programowej: 11izyczzkole:
1. Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
5. uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
2. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
3. przeżywa emocje w sposób umożliwiający mu adaptację w nowym otoczeniu, np. w nowej grupie dzieci, nowej grupie starszych dzieci, a także
w nowej grupie dzieci i osób dorosłych;
4. Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
1. wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych, konstrukcji i modeli z tworzyw i materiału naturalnego;
2. wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach;
Cele ogólne:
- przybliżenie dzieciom tradycji wielkanocnych
- tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej
- rozwijanie sprawności językowej w zakresie analizy słuchowej wyrazów
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy z rodzicami

Cele operacyjne:
Dziecko:
- wymienia co może się znajdować w koszyczku wielkanocnym- święconce
- rozwiązuje zagadki
- wykonuje pracę plastyczną o tematyce wielkanocnej
- dokonuje podziału wyrazów na sylaby i głoski
- współpracuje z innymi dziećmi
- przeżywa radość z zabawy z rodzicami

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa

Metody pracy:
Słowne: zagadki, opis, instrukcje
Oglądowe: pokaz, demonstracja
Czynne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń,
Pedagogika zabawy wg Klanzy

Środki dydaktyczne: kukiełka Zająca Kicusia, koszyczek, pisanki, kurczaczek, cukrowy baranek, zajączek, babka wielkanocna, zagadki tematyczne związane z Wielkanocą, obręcze, ilustracje pisanek, łyżka, płyta CD z nagraniem utworu „Kuchen” oraz piosenki „Zajączkowi taniec”, szablon kurczaka, żółty i szary karton, nożyczki, klej, czarny mazak, czekoladowe jajeczka-niespodzianki od Zająca Kicusia, tablica interaktywna- program wordwall Wielkanoc przedszkole.

Przebieg zajęcia
1. Powitanie dzieci przez kukiełkę- Zajączka Kicusia w czasie zabawy integracyjnej „Witam wszystkich, którzy...” (są dziś weseli, przyjechali do przedszkola samochodem, mają długie włosy, itp. ).

2. Zadania i zagadki do wielkanocnego koszyka.
Na jednym stoliku znajdują się różne przedmioty m.in. pisanki, cukrowy baranek, kurczaczek, zajączek z czekolady, baba wielkanocna, dinozaur.
Nauczyciel wraz z Kicusiem wkładając do koszyczka wielkanocnego kolejne produkty, zadają zagadki lub proszą o wykonanie jakiegoś zadania.

3. Odczytanie zagadki.
Z wydmuszek robione, pięknie malowane
W szlaczki kolorowe albo nakrapiane (pisanka)

4. Dźwięczące pisanki- zabawa doskonaląca słuch fonematyczny.
Nauczyciel układa przed dziećmi dwie obręcze: jedną oznacza literą „p”, a drugą literą „b”. Rozkłada również na dywanie sylwety pisanek, których nazwy rozpoczynają się na głoskę „p”, „b”, „k”, „g”. zadaniem ochotników jest dopasować pisankę do odpowiedniej obręczy.

5. Wędrujące jajko- zabawa kołowa. Nauczyciel kładzie pisankę na łyżce. Dzieci przekazują sobie je z rąk do rąk, tak żeby nie spadło z łyżki. Na umówiony sygnał dźwiękowy zmieniają kierunek przekazywania sobie łyżki.
6. Małe, duże jajo kurze- recytacja krótkiego wierszyka wraz z jego ilustracją ruchową i zmianą dynamiki:
Małe , duże jajo kurze, jajo kurze.
Duże, małe , ogniotrwałe, bęc.

7. Przeczytanie przez nauczyciela zagadki.
Ten prawdziwy na śniadanie wychodzi na łąkę,
ten cukrowy raz do roku ozdabia święconkę ( cukrowy baranek)
Podział dzieci na 4 zespoły i układanie w tych zespołach puzzli przedstawiających baranka z podpisem „baranek”(analiza wzrokowa).

8. Zabawa muzyczno-ruchowa „Zajączkowy taniec” wraz z udziałem rodziców.
W zabawie tej dzieci i rodzice chwytają się za uszy, kolana i stopy.

9. Przeczytanie przez nauczyciela zagadki
Pęka jajka skorupka,
Co to za ptaszek malutki
nagle z niej wyskakuje
tak miękki, żółciutki (kurczaczek)

10. Zabawa ruchowa na wyciszenie grupy:
Dajemy kurczaczka pierwszemu dziecku i instruujemy je, by przekazało je dalej osobie siedzącej po prawej stronie. Należy to zrobić bardzo delikatnie. W czasie przekazywania każde dziecko mówi koledze:
„Daję ci kurczaczka małego abyś przytulił się do niego”. Po zakończonej zabawie zapraszamy dzieci do stolików.

11. Kurczaczek w skorupce- praca plastyczna.
Odrysowywanie szablonu kurczaka, wycinanie i przyozdabianie , wycinanie skorupki jaja.

12. Zabawa Klanzy do utworu „Kuchen” (Ciasto).
Wspólne z rodzicami „wykonanie” i „upieczenie” pysznej babki wielkanocnej.

13. Wielkanocne koło fortuny. Dzieci na tablicy interaktywnej mają koło fortuny, na którym znajdują się obrazki związane z Wielkanocą. Dziecko kręci kołem i wylosowany obrazek nazywa dzieląc go na sylaby.

14. Test wielkanocny. Dzieci na tablicy interaktywnej mają przedstawione obrazki związane z Wielkanocą. Ich zadaniem jest znaleźć odpowiedni podpis do obrazka.

15. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
Poczęstowanie dzieci i rodziców wielkanocną babką.
Rozdanie słodkich niespodzianek przez Zająca Kicusia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.