KONSPEKT ZAJĘĆ
Grupa wiekowa: 3-, 4 – latki
Temat: Kapryśna pogoda
Cel główny: Poznanie symboli wiosennej pogody.
Cele szczegółowe:
dziecko:
- uważnie słucha i rozwiązuje na zagadki
- dzieli wyrazy na sylaby
- opowiada o swoich doświadczeniach związanych z wiosenną pogodą
- rytmicznie wystukuje rytm refrenu
- przelicza i układa kropelki w zakresie 6
- rzuca kostką do gry
- segreguje obrazki z uwzględnieniem dwóch cech
- zna nazwy podstawowych kolorów
- reaguje na zmianę tempa w piosence
- rysuje wybrany symbol wiosennej pogody
Metody :
- słowna
- oglądowa
- czynna
Formy:
- indywidulana
- zespołowa
- grupowa
Środki dydaktyczne:
Zagadki, ilustracje, spryskiwacz z wodą, odtwarzacz i płyta cd, liczmany - kropelki, drewniane pałeczki, parasole, mata i obrazki do kodowania, kolorowe bilety, szarfy, kartki, pastele olejne.
Przebieg:
1. Powitanie piosenką pt. „Hej, witam Was” (autor: Monika Kluza, Muzylek Moni)- tworzenie życzliwej atmosfery, integracja grupy.
2. Zagadki słowno-obrazkowe dotyczące marcowej pogody -wprowadzenie do tematu zajęć.
Dzielenie na sylaby rozwiązań zagadek, wysłuchiwanie pierwszej głoski.
Gdy się schowa za chmury,
świat się staje ponury.
A weselej na świecie,
kiedy śmieje się z góry. (słońce)
Kropelki wody
na głowy padają.
Wszyscy przed nimi,
pod dach uciekają.(deszcz)
Gdy po deszczu lub po burzy
znów wygląda słonko,
kolorowy łuk maluje
nad stawem lub łąką. (tęcza)
Podczas kapryśnej marcowej pogody
kulki lodowe spadają na głowy. (grad)
źródło zagadek: zagadkidladzieci.net
3. Rozmowa kierowana na temat zjawisk wiosennej pogody, nawiązanie do doświadczeń dzieci.
4. Działanie na zmysły dzieci - zabawa sensoryczna „Deszczyk”. Wykorzystanie spryskiwacza do wody.
5. Zabawa rytmiczno- muzyczna do piosenki „Hej pada, pada deszczyk”(autor:Monika Kluza, Muzylek Moni). Taniec z drewnianymi patyczkami i parasolkami, wystukiwanie rytmu refrenu w otwarty parasol.
6. Zabawa matematyczna „Liczymy kropelki”. Przeliczanie i układanie kropelek w zakresie 6 w zależności od ilości kropek na wyrzuconej dużej kostce.
7. Zabawa logorytmiczna do piosenki ”Rękawiczki i czapki”.
8. Kodowanie na dywanie „Porządkujemy zimowe ubrania” . Segregowanie elementów (kolorowych czapek i rękawiczek) z uwzględnieniem dwóch cech: kolor i kształt.
9. Zabawa muzyczno – ruchowa „Pociąg” (autor utworu: Anima-Piano). Dzieci podzielone na trzy zespoły (pociąg towarowy, osobowy, ekspresowy), ze względu na kolor biletu otrzymanego od nauczyciela. Powtórzenie nazw podstawowych kolorów . Reakcja na zmianę tempa w piosence.
10. Zabawa plastyczna „Wiosenna pogoda”. Dzieci rysują wybrany przez sobie symbol wiosennej pogody z wykorzystaniem pasteli olejnych.
11. Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zabawach.