„SPRAWNY TYGRYS” - SCENARIUSZ UDZIAŁU W KONKURSIE
„ZOSTAŃ AMBASADOREM BEZPIECZEŃSTWA”
GRUPA: 4-5 LATKI
CEL GŁÓWNY: Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych. Wdrażanie dzieci do dbania o bezpieczeństwo własne i innych. Kształtowanie prawidłowych postaw w sytuacji zagrożenia. Utrwalenie przez zabawę numerów służb ratowniczych. Utrwalenie zasad bezpiecznego zachowania się podczas zabaw ruchowych. Rozwijanie sprawności ruchowej dzieci.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
• odgaduje zagadki słowne i potrafi przewidzieć tematykę zajęć na ich podstawie,
• potrafi połączyć numery telefonów alarmowych i postaci z odpowiednimi pojazdami;
• uważnie słucha wiersza i wypowiada się na jego temat;
• wie, w jakich sytuacjach należy wezwać odpowiednie służby;
• zna numery telefonów alarmowych;
• potrafi zastosować wiedzę w praktyce
• wykonuje proste ćwiczenia gimnastyczne
METODY: czynna, słowna, oglądowa
FORMY: indywidualne, zbiorowe
POMOCE DYDAKTYCZNE: pudełka z zagadkami (niebieskie, czerwone i białe); wiersz „Ważne numery” D. Śmiech; ilustracje: strażak, wóz strażacki, policjant, radiowóz, lekarz, karetka pogotowia; plansze z numerami alarmowymi (997, 998, 999, 112); fotografie atrybutów służb ratowniczych, kartki w trzech kolorach z nazwami służb, stroje i rekwizyty dla dzieci, szarfy, pachołki, drabinki koordynacyjne, sprzęt do nagrywania zajęć.
PRZEBIEG:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć, podanie celu zajęcia.
2. „Zagadki z pudełka” – rozwiązywanie zagadek słownych
Zagadka 1 (z niebieskiego pudełka)
Ten ktoś dba o porządek na drodze,
pilnuje, by kierowca wolno jechał,
by bezpieczny był pieszy
i dziecko na hulajnodze. (policjant)
Zagadka 2 (z czerwonego pudełka)
Taki zawód – to wyzwanie,
bo on zawsze jest gotów na wezwanie.
Przy pożarze, czy powodzi –
on nas nigdy nie zawodzi. (strażak)
Zagadka 3 (z białego pudełka)
Kto to jest, czy wiesz...
Leczy dzieci i dorosłych też.
On chętnie pomoże każdemu w niedoli
lub przepisze smaczny syrop, gdy gardło cię boli. (lekarz)
3. „Ważne numery” – recytacja wiersza Dalii Śmiech uzupełniona pokazem ilustracji. Rozmowa w oparciu o treść. Utrwalenie przez zabawę numerów służb ratowniczych: pogotowia ratunkowego – 999, policji – 997, straży pożarnej – 998; Zapoznanie ze sposobem informowania służb ratunkowych. Omówienie poszczególnych kroków postępowania podczas rozmowy.
4. „Na ratunek” – scenki darmowe.
5. Bezpieczny tor przeszkód – rywalizacja drużynowa dzieci. Podział grupy na trzy zespoły:
I – policjanci
II – strażacy
III – lekarze
Rozgrzewka – przygotowanie do zajęć.
Ćwiczenia w marszu:
- krążenie równoczesne ramion w przód i w tył
- krążenie głową w praco i w lewo
- przysiady na sygnał nauczyciela
Ćwiczenia w biegu:
- trucht przodem i tyłem
- trucht przodem i wyskok na sygnał
Ćwiczenia w miejscu:
- ćwiczenia regulujące oddech – wdech, wydech podczas skłonów, opadów i wyprostów tułowia,
- rozgrzewka nadgarstków
Tor przeszkód:
- Bieg na wprost przez drabinkę koordynacyjną
- Przejście po małej równoważni
- Slalom między pachołkami
- Przechodzenie na stojąco przez szarfę
- Przeskoki przez talerzyki treningowe
6. Podziękowanie za udział w zajęciach