Scenariusz zajęć w grupie 3-latków
Prowadząca: Marta Bącler
Temat zajęcia: „Na niebie- zabawy matematyczne”.
Data:02.03.2023 r.
Grupa: 3,4- latki „Gumisie”.
Cele ogólne:
-rozwijanie myślenia matematycznego,
-utrwalanie umiejętności pracy w zespole i zgodnej komunikacji, - doskonalenie sprawności manualnej.
Cele zajęcia( szczegółowe) /planowane osiągnięcia dzieci/:
-rozwiązuje zagadki słowne,
- przelicza w dostępnym zakresie,
- tworzy zbiory i układa sekwencje,
-aktywnie uczestniczy w zabawie,
- rozwija koordynację wzrokowo- ruchową,
METODY: wg M.Kwiatowskiej
• metody czynne: zadań stawianych dziecku, kierowania działalnością dz.
• metody oglądowe: pokaz
• metody słowne: rozmowa, objaśnienia i zagadki
Formy pracy: zajęcia kierowane
• z całą grupą
• indywidualne
• w zespole
Środki dydaktyczne:
-zagadki, ilustracje gwiazdozbiorów, plansze- „niebo”, gwiazdy różnej wielkości i koloru, klamerki, koła- „słońca”, obręcze, księżyc.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie- zabawa „Iskierka”.
2. „Kosmiczne zagadki” – rozwiązywanie pierwszej zagadki.
Każdy bardzo lubi,
Gdy pogodną nocą
Mrugają na niebie
I pięknie migocą
Gdy na niebie mrugają
To ciemność rozjaśniają. ( gwiazdy)
3. „Gwiazdozbiory” – rozmowa kierowana na temat gwiazdozbiorów z wykorzystaniem ilustracji. N. opowiada dzieciom o gwiazdozbiorach (konstelacjach gwiazd), które możemy zobaczyć na niebie. Pokazuje na ilustracjach różne konstelacje (np. Wielkiego Wozu, Wielkiej Niedźwiedzicy).
4. „Zabawy z gwiazdami” – dzieci dostają kartkę „niebo” oraz różne gwiazdy przygotowane w kopertach. N. zadaje dzieciom różne zagadki, dzieci wykonują zadania:.
– Podnieście do góry żółtą gwiazdę (białą, małą, dużą, małą żółtą, dużą białą).
– Ułóżcie na dywanie małą żółtą gwiazdę, obok niej małą białą gwiazdę, później znowu małą żółtą. Dokończcie ten rytm. Jakie gwiazdy zostały?
– Teraz będziemy tworzyć zbiory. Po jednej stronie ułóżcie zbiór gwiazd białych, a po drugiej –gwiazd żółtych (zbiór gwiazd dużych i zbiór gwiazd małych). itp. ( np. liczenie gwiazd).
5. „Gwiazdy” – zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się po sali w rytmie muzyki. Gdy muzyka cichnie, N. podaje jakąś liczbę, a dzieci dobierają się w grupki składające się z podanej przez N. liczby osób i tworzą gwiazdy – łapią się za ręce, odchylając je na zewnątrz koła. Np. gdy N. powie: Trzy!, dzieci dobierają się trójkami i tworzą koła, trzymając się za ręce odchylone na zewnątrz.
6. „Kosmiczne zagadki” – rozwiązywanie drugiej zagadki.
Ciepło i światło co dzień nam daje.
Świeci na niebie, zachodzi – wstaje.
Wokół tej gwiazdy wciąż krąży Ziemia,
a to krążenie pory roku nam zmienia. (Słońce).
7. „Ile promyków ma słońce?- zabawa matematyczna.
Dzieci zostają podzielone na grupy. Każda grupa dostaje koła- słońca z różną liczbą narysowanych na nich kół i klamerki. Zadaniem dzieci jest doczepić tyle klamerek ( promieni) ile wskazuje liczba narysowanych kół na słońcu. Po każdym wykonaniu zadania zdejmujemy klamerki i wymieniamy się kołami w swojej grupie.
8. „Gwieżdzista noc” – zabawa muzyczno-ruchowa. Dzieci wcielają się w rolę gwiazd. N. gra na tamburynie delikatnie, wesoło – to znak, że na niebie migocą gwiazdy. Wtedy dzieci swobodnie poruszają się po sali. Gdy dźwięk tamburynu zmieni się na głośny, miarowy, groźny, to znak, że ciemne chmury zakryły rozgwieżdżone niebo. Wtedy dzieci klękają na podłodze i chowają głowę między ramionami.
9. „Kosmiczne zagadki” – rozwiązywanie trzeciej zagadki.
Oświetla Ziemię, gdy ją noc spowija,
tym światłem, które od Słońca odbija.
Na niebie kształt ma rogala lub koła.
Srebrzysty. Ziemię okrąża dokoła. (Księżyc)
10. Podziękowanie za zajęcia. Zakończenie zajęć, zaproszenie do wykonania zabawy plastycznej –„księżyc i gwiazdy”.
Dzieci rwą kawałki folii aluminiowej i ozdabiają nią koło, tworząc Księżyc. Wokół Księżyca odciskają żółte gwiazdki stempelkiem.