X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 51167
Przesłano:

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - scenariusz lekcji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W RAMACH PRZEDMIOTU: ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMUNIKOWANIE SIĘ
Temat: Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Cele ogólne:
• wzmacnianie motywacji uczniów do inicjatywy oraz aktywności komunikacyjnej;
• rozwijanie umiejętności słuchania, wypowiadania się, zadawania pytań, nawiązywania i prowadzenia dialogu, udzielania adekwatnych informacji zwrotnych;
• rozwijanie umiejętności proszenia o pomoc, wyrażania wdzięczności i dziękowania;
• rozwijanie umiejętności nawiązywania i podtrzymywania przyjaźni, dbania o przyjaciół i znajomych;
• praktyczne wykorzystywanie umiejętności czytania i pisania do formułowania krótkich wypowiedzi, tworzenia i przekazywania informacji z zastosowaniem form gramatycznych (w szczególności tekstów kierowanych do różnych adresatów i w różnych celach, pisania na temat własnych doznań i potrzeb, np. związanych z zatrudnieniem);
• doskonalenie umiejętności posługiwania się sprzętem lub oprogramowaniem wspomagającym komunikację, rozwijanie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami;

Cele szczegółowe:
Uczeń:
• uczestniczy w rozmowach z nauczycielem i uczniami,
• naśladuje, powtarza, wykonuje określone czynności wskazane przez nauczyciela,
• wie z jakim świętem związana jest data 3 maja,
• potrafi opowiedzieć w jednym zdaniu czym jest konstytucja i wie po co ją wprowadzono,
• wymienia i opisuje polskie symbole narodowe: flagę, godło i hymn,
• wymienia symbole polskiej kultury: potrawy, znane miejsca, elementy krajobrazu, sławnych Polaków,
• zna podstawowe informacje na temat własnej ojczyzny: stolicę, głowę państwa, najdłuższą rzekę, najwyższy szczyt, morze, nad którym leży kraj.

Cele rewalidacyjne:
• rozwijanie umiejętności komunikacyjnych,
• kształtowanie umiejętności i zachowań społecznych,
• poszerzanie wiedzy o środowisku społeczno-przyrodniczym,
• usprawnianie funkcjonowania w zakresie myślenia przyczynowo-skutkowego,
• usprawnianie percepcji wzrokowej i słuchowej,
• usprawnianie funkcjonowania procesów poznawczych (pamięci, uwagi, myślenia, fluencji słownej).

Metody pracy:
• słowna - pogadanka, rozmowa kierowana
• oglądowa – pokaz
• aktywizująca – gry relacyjne

Formy pracy:
• indywidualna jednolita
• zbiorowa

Środki dydaktyczne:
1.Kryteria Sukcesu Dla Ucznia
2.Wklejka z podstawowymi informacjami o Konstytucji 3 Maja
3.Film edukacyjny na temat symboli narodowych
4.Piosenka patriotyczna „Flaga”
5.Karta pracy „Polskie symbole narodowe”
6.Quiz „Co wiesz o Polsce?”
7.Karta pracy „Sławni Polacy”
8.Karta pracy „Katechizm polskiego dziecka”
9.Gra planszowa z quizem „Polskie symbole narodowe”
10.Gra patriotyczna „Ja mam. Kto ma?” – utrwalająca najważniejsze informacje o Polsce
11.Zestaw kart do gry typu dobble, obejmująca wiadomości na temat Polski

Przebieg lekcji:
1.Czynności organizacyjno-porządkowe :
- przywitanie z uczniami
- sprawdzenie listy obecności
- przygotowanie stanowisk pracy
- zapisanie tematu lekcji
2.Uzasadnienie potrzeby uczenia się przewidzianych wiadomości i umiejętności: Na dzisiejszych zajęciach przypomnimy z jakim ważnym dla naszej Ojczyzny wydarzeniem związana jest data 3 maja. Powiemy o tym, czym jest konstytucja i jakim stało się nasze państwo po jej wprowadzeniu. Sprawdzimy wiedzę na temat podstawowych informacji dotyczących naszego kraju. A za pomocą gier patriotycznych będziemy kształtować poczucie przynależności do naszego pięknego kraju, jakim jest Polska. Wklejenie Kryteriów Sukcesu Dla Ucznia (środek dydaktyczny nr 1) do zeszytu.
3.Nauczyciel rozpoczyna swobodną pogadankę. Uczniowie odpowiadają na pytania wprowadzające w temat lekcji:
- Jakie święta obchodzimy z początkiem maja?
- Jakie święto obchodzimy 2 maja?
- Jakie posiadamy symbole narodowe oprócz flagi?
- Jakie wydarzenie upamiętniamy 3 maja?
- Co to jest konstytucja?
- Czy Polska stałą się krajem bardziej nowoczesnym po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja?
- Czy jesteście dumni z tego, że jesteście Polakami?
- Kto rządzi naszym krajem?
- Czy obywatelom można robić wszystko co tylko zechcą?
- Co to są prawa i obowiązki?
Na zakończenie uczniowie wklejają do zeszytu notatkę, podsumowująca najważniejsze informacje, dotyczące Święta Konstytucji 3 Maja.
4.Nauczyciel odtwarza film edukacyjny na temat symboli narodowych, następnie zadaje pytania dotyczące obejrzanego materiału.
- Jak wygląda godło Polski?
- Co symbolizują czerwień i biel?
- Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią?
- W jakich okolicznościach odśpiewywany jest hymn Polski?
Następnie uczniowie w ramach podsumowania uzupełniają kartę pracy „Polskie symbole narodowe” o brakujące elementy graficzne, odsłuchując przy tym piosenki patriotycznej pt. „Flaga” .
5.Nauczyciel pyta uczniów:
- Jakich słynnych Polaków znacie?
- Jakie nazwiska często słyszmy podczas wiadomości sportowych?
- Jakiego polskiego skoczka narciarskiego znacie?
- Kto jest waszym ulubionym polskim piłkarzem?
- Czy wśród papieży był również Polak?
- Jakiego słynnego pianistę znacie?
- Czy znacie jakiegoś króla Polski?
Następnie rozdaje karty pracy „Sławni Polacy”. Uczniowie mają za zadanie dopasowanie nazwisk do osób przedstawionych na ilustracjach.
6.Gra relacyjna: zestaw kart do gry typu dobble, obejmujący wiadomości na temat Polski. W skład zestawu wchodzi 21 kart, a każda z nich zawiera pięć ilustracji, jest unikalna i łączy się z innymi kartami tylko jednym symbolem. Nauczyciel wyciąga dwie losowe karty i kładzie je na stole między graczami. Uczniowie mają za zadanie znaleźć identyczne symbole na dwóch kartach. Pierwszy gracz, który znajdzie właściwy symbol głośno go nazywa, a następnie wyciąga dwie nowe karty i umieszcza je na stole. Uczniowie grają w ten sposób tak długo, aż wszyscy gracze zrozumieją, że jest zawsze tylko jeden wspólny symbol dla dowolnych dwóch kart.
7.Nauczyciel pyta uczniów:
- Czy wydaje Wam się znajome pytanie: Kto Ty jesteś?
- Jak byście na nie odpowiedzieli?
- Jakie pytanie będzie następne?
Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy na której zapisane są jedynie pytania pochodzące z wiersza pt. „Katechizm polskiego dziecka”. Zadanie uczniów jest uzupełnienie utworu, poprzez wpisanie właściwych odpowiedzi na pytania.
8.Nauczyciel pyta uczniów:
- Jakie mamy najwyższe góry w Polsce?
- Jakie znacie tradycyjne polskie smakołyki?
- Jakie zwierzęta możemy spotkać w Polsce?
- Dokończcie moje zdanie, nazwą rzeki: Z Baraniej Góry wytrysła, wpływa do morza to .............
Nauczyciel zaprasza uczniów do gry relacyjnej „Ja mam. Kto ma?” z ilustracjami symboli Polski. Rozdaje potasowane karty wśród uczniów. Wybrana przez nauczyciela osoba rozpoczyna grę, wykładając kartę i odczytując zdanie i nazwę obrazka przedstawionego na karcie. Osoba, która ma kartę z obrazkiem wymienionym przez pierwszą osobę, kontynuuje grę. Uczeń, który pierwszy pozbędzie się wszystkich kart, wygrywa.
9.Nauczyciel rozdaje uczniom do rozwiązania quiz „Co wiesz o Polsce?” w celach aktywizujących oraz dla sprawdzenie znajomości podstawowych informacji na temat kraju ojczystego.
10.Gra relacyjna podsumowująca spotkanie: Wspólne zagranie w grę planszowa z quizem „Polskie symbole narodowe”. Uczestnicy gry naprzemiennie rzucają kostką i przesuwają się o tyle pól, ile oczek wylosowali, następnie ciągną kartę ze stosu z zagadką dotyczącą podstawowych wiadomości na temat kraju ojczystego i odpowiadają na pytanie. Jeśli odpowiedź nie jest prawidłowa, cofają się o jedno pole. Jeśli uczestnik gry stanie na polu specjalnym, nie ciągnie karty z zagadką, tylko wykonuje ruch oznaczony na polu. Wygrywa osoba, która pierwsza dotrze do mety.
11.Podsumowanie zajęć - omówienie aktywności uczniów i zdobytych informacji.
12.Zakończenie lekcji, porządkowanie stanowisk pracy

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.