SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W RAMACH PRZEDMIOTU: ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMUNIKOWANIE SIĘ
Temat: Zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią.
Cele ogólne:
• wzmacnianie motywacji uczniów do inicjatywy oraz aktywności komunikacyjnej;
• rozwijanie umiejętności słuchania, wypowiadania się, zadawania pytań, nawiązywania i prowadzenia dialogu, udzielania adekwatnych informacji zwrotnych;
• rozwijanie umiejętności proszenia o pomoc, wyrażania wdzięczności i dziękowania;
• rozwijanie umiejętności nawiązywania i podtrzymywania przyjaźni, dbania o przyjaciół i znajomych;
• praktyczne wykorzystywanie umiejętności czytania i pisania do formułowania krótkich wypowiedzi, tworzenia i przekazywania informacji z zastosowaniem form gramatycznych (w szczególności tekstów kierowanych do różnych adresatów
i w różnych celach, pisania na temat własnych doznań i potrzeb, np. związanych
z zatrudnieniem);
• doskonalenie umiejętności posługiwania się sprzętem lub oprogramowaniem wspomagającym komunikację, rozwijanie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami;
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• uczestniczy w rozmowach z nauczycielem i uczniami
• naśladuje, powtarza, wykonuje określone czynności wskazane przez nauczyciela
• wymienia datę rozpoczęcia jesieni
• opisuje jesienne zmiany w pogodzie, różnicę w długości dnia i nocy
• nazywa zmiany zachodzące w wyglądzie drzew
• wymienia jesienne dary sadu i lasu
• opisuje jesienne zmiany w świecie zwierząt
• wymienia elementy ubioru jesiennego
Cele rewalidacyjne:
• rozwijanie umiejętności komunikacyjnych
• kształtowanie umiejętności i zachowań społecznych
• poszerzanie wiedzy o środowisku społeczno-przyrodniczym
• usprawnianie funkcjonowania w zakresie myślenia przyczynowo-skutkowego
• usprawnianie percepcji wzrokowej i słuchowej
• usprawnianie funkcjonowania procesów poznawczych (pamięci, uwagi, myślenia, fluencji słownej)
Metody pracy:
• słowna - pogadanka, rozmowa kierowana
• oglądowa – pokaz
• aktywizująca – gry relacyjne
Formy pracy:
• indywidualna jednolita
• zbiorowa
Środki dydaktyczne:
1.Kryteria Sukcesu Dla Ucznia
2.Kartka z kalendarza z pierwszym dniem jesieni
3.Karta pracy „Jesienne dyktando”
4.Karta pracy z uzupełnianiem tekstu piosenki Czerwonych gitar „Barwy jesieni”
5.Piosenka zespołu Czerwone gitary pt. „Barwy jesieni”
6.Gra o jesieni z serii „Ja mam. Kto ma?”
7.Jesienne zagadki z atrybutami jesieni
8.Gra planszowa z quizem „Oznaki jesieni”
Przebieg lekcji:
1.Czynności organizacyjno-porządkowe :
- przywitanie z uczniami
- sprawdzenie listy obecności
- przygotowanie stanowisk pracy
- zapisanie tematu lekcji
2.Uzasadnienie potrzeby uczenia się przewidzianych wiadomości i umiejętności:
Na dzisiejszych zajęciach przypomnimy najważniejsze informacje związane z nową porą, którą niedawno przywitaliśmy. Przypomnimy datę jej rozpoczęcia. Opiszemy jesienne zmiany w pogodzie, długości dnia i nocy. Nazwiemy zmiany zachodzące w wyglądzie drzew. Wymienimy jesienne dary sadu i lasu. Opiszemy jesienne zmiany w świecie zwierząt i opowiemy o elementach właściwego ubioru jesienią. Podzielimy się przez to posiadaną przez nas wiedzą, a za pomocą przygotowanych specjalnych gier, na sam koniec utrwalimy zdobyte na dzisiejszych lekcjach informacje. Wklejenie Kryteriów Sukcesu Dla Ucznia (środek dydaktyczny nr 1) do zeszytu.
3.Nauczyciel rozpoczyna swobodną pogadankę. Uczniowie odpowiadają na pytania wprowadzające w temat lekcji:
- Kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień?
- Jaka jest pogoda jesienią?
- Jak powinniśmy ubierać się w taką pogodę?
- Co zrobić gdy pada deszcz?
- Co robią zwierzęta?
- Co się zmienia w lasach?
- Jakie zmiany zachodzą na polach?
- Co robią rolnicy?
- Jakie warzywa i owoce zbierane są jesienią?
- Co się dzieje z liśćmi na drzewach?
- Jakie kolory liści można zaobserwować?
- Jakie skarby możemy zebrać w parku?
- Jak przygotowują się do zimy zwierzęta?
- Co robi niedźwiedź czy wiewiórka?
- Czy ktoś opuszcza nas na zimę?
Uczniowie wkleją do zeszytu kartkę z kalendarza z pierwszym dniem jesieni (środek dydaktyczny nr 2).
4.Teraz w bardzo przyjemny sposób pozostawimy w zeszycie ślad po naszych jesiennych rozmowach. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy „Jesienne dyktando obrazkowe” (środek dydaktyczny nr 3). Zadanie uczniów polega na uzupełnieniu tekstu opisującego charakterystyczne zjawiska zachodzące jesienią, poprzez podpisanie ilustracji, które zastępują brakujące słowa.
5.Nauczyciel pyta uczniów:
- Czy znacie jesienną piosenkę?
- Czy słyszeliście kiedyś o zespole Czerwone gitary?
- Jedna z piosenek tego zespołu przypomni nam jak wygląda złota polska jesień. Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy (środek dydaktyczny nr 4) na której zapisany jest tekst piosenki z lukami do uzupełnienia. Zadaniem uczniów jest wsłuchiwanie się w kolejne wersety piosenki (środek dydaktyczny nr 5) i po jej zatrzymaniu przez nauczyciela, uzupełnienie brakującej treści.
6.Nauczyciel zaprasza uczniów do gry relacyjnej „Ja mam. Kto ma?” (środek dydaktyczny nr 6) z obrazkami przedstawiającymi atrybuty jesieni. Rozdaje potasowane karty wśród uczniów. Wybrana przez nauczyciela osoba rozpoczyna grę, wykładając kartę i odczytując zdanie i nazwę obrazka przedstawionego na karcie. Osoba, która ma kartę z obrazkiem wymienionym przez pierwszą osobę, kontynuuje grę. Uczeń, który pierwszy pozbędzie się wszystkich kart, wygrywa.
7.Jesienne zagadki z atrybutami jesieni (środek dydaktyczny nr 7). Nauczyciel rozdaje uczniom ilustracje dotyczące atrybutów jesiennych. Każdy z uczniów losuje z wachlarzyka jedną z zagadek i czyta ją na głos. Wszyscy uczniowie zastanawiają się nad jej rozwiązaniem. Osoba, której dotyczy ta zagadka podnosi swoją ilustracje do góry.
8.Gra relacyjna podsumowująca spotkanie: Wspólne zagranie w grę planszowa z quizem „Oznaki jesieni” (środek dydaktyczny nr 8). Uczestnicy gry naprzemiennie rzucają kostką i przesuwają się o tyle pól, ile oczek wylosowali, następnie ciągną kartę ze stosu z zagadką dotyczącą podstawowych wiadomości na temat kraju ojczystego i odpowiadają na pytanie. Jeśli odpowiedź nie jest prawidłowa, cofają się o jedno pole. Jeśli uczestnik gry stanie na polu specjalnym, nie ciągnie karty z zagadką, tylko wykonuje ruch oznaczony na polu. Wygrywa osoba, która pierwsza dotrze do mety.
9.Podsumowanie zajęć - omówienie aktywności uczniów i zdobytych informacji.
10.Zakończenie lekcji, porządkowanie stanowisk pracy.