Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat zajęć: Motylkowe zabawy
Cele główne:
• poszerzenie wiadomości dzieci o motylach;
• zapoznanie dzieci ze stadiami rozwoju motyla;
• rozwijanie umiejętności wspólnej zabawy, integracja grupy;
• ćwiczenie umiejętności układania rymów;
• doskonalenie umiejętności manualnych;
• budzenie i rozwijanie zainteresowań
Cele operacyjne: Wychowanek
• zna stadia rozwoju motyli;
• układa rymy do wyrazów;
• wykonuje motyla techniką „ orgiami”
• współdziała w grupie;
• integruje się z innymi uczestnikami zajęć;
Metody pracy i formy pracy: pokaz, czytanie wiersza, układanie rymów, zabawa, origami, indywidualna, zabawowa
Środki dydaktyczne: tekst wiersza D. Gellner „ Gąsienica – tajemnica”, kolorowy papier w kształcie kwadratu, laptop; chusta animacyjna, tablica interaktywna
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna. Dzieci wybierają sobie kolorowe kartki
w kształcie kwadratu.
II. Część zasadnicza.
Wierz D. Gellner „Gąsienica- tajemnica”. Nauczyciel czyta wiersz, a dzieci dobierają rymy do poszczególnych wyrazów.
Idzie sobie gąsienica
Kolorowa ... tajemnica.
Krótkich nóżek mnóstwo ma,
Jedną robi ... pa, pa, pa.
Do widzenia, do widzenia,
Czary-mary, już mnie ... nie ma.
Nitką się owinę cała
i w kokonie będę ... spała.
Kokon się na wietrze chwieje,
Niby nic się już nie ... dzieje.
Gąsienica w środku śpi,
Zatrzasnęła wszystkie.... drzwi.
Aż tu nagle – patrzcie teraz,
Ktoś kokonu drzwi .... otwiera,
Macha na nas skrzydełkami,
Kto to jest? – Powiedzcie ... sami!
Oglądanie krótkiego filmu „ Motyl” (Zintegrowana Platforma Edukacyjna)
Praca plastyczna (origami) „Motylek” https://www.youtube.com/watch?v=FW0h3cO-mhg&ab_channel=Lubi%C4%99Twor
Prawda czy fałsz- zabawa ruchowa.
Nauczyciel czyta rymowanki o motylach. Jeśli dzieci się zgadzają z treścią wykonują dwa kroki do przodu, jeśli nie – dwa do tyłu.
To nie jest żadną tajemnicą
Że motyl był wcześniej gąsienicą.
Gąsienice z jajek się wykluwają
I listki ciągle objadają.
W gnieździe przez tygodnie kilka
Siedzi sobie poczwarka motylka.
Motyle to ptaki fruwające
Wiosną i latem na łące.
Motyle kwiatki zapylają,
Nektarem kwiatów się odżywiają.
Zabawa „Kto ukrył się w kokonie” Jedno dziecko odwraca się tyłem do dzieci, a inne owija się chustą animacyjną. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, kto ukrył się „w kokonie”. Nauczyciel dla utrudnienia zadania czyta zwrotkę wiersza „Gąsienica- tajemnica”, a dziecko w tym czasie zgaduje.
Zabawa relaksacyjna „Kolorowe łąka” Nauczyciel dzieli dzieci na drużyny- każde dziecko kolejno powtarza i zapamiętuje jakim jest motylem: rusałka pawik, cytrynek, paź królowej. Po kolei różne motylki(dzieci)) wchodzą pod chustę, pozostali wachlują nią nad nimi.
III. Część końcowa
Podsumowanie zajęć. Podziękowanie za uczestnictwo.
Literatura:
Gelner D., Wiersze dla dzieci, Wydawnictwo Jaworski, 2004