SCENARIUSZ SPOTKANIA INTEGRACYJNEGO DLA RODZICÓW I DZIECI Z ODDZ.I
Temat: „Bawmy się wkoło na wesoło”
Cele ogólne:
- rozbudzanie aktywności twórczej
- kształtowanie umiejętności społecznych
- włączanie rodziców do udzielania dziecku wsparcia psychicznego
i pomocy w zakresie przystosowania się dziecka do warunków życia
przedszkolnego
- wzbogacanie pozytywnych doświadczeń dzieci w kontaktach z
dorosłymi i rówieśnikami
- wzmacnianie relacji dziecko-rodzic-nauczyciel
- przestrzeganie zasad bezpiecznej zabawy
Cele szczegółowe:
dziecko:
- współpracuje w zabawie z rówieśnikami i dorosłymi
- włącza się do śpiewu piosenek Witamy was, Ach jestem zmęczony,
Instrumenty, Katar Wieloryba, Jedzie pociąg
- rozwija koordynację ruchową i poczucie rytmu poprzez zabawy
ruchowe ze śpiewem
- rozwija wyobraźnię i kreatywność poprzez dorysowywanie i
doklejanie elementów pracy Zwierzaki cudaki
- nabiera pewności siebie poprzez wzmocnienia nauczyciela:
zachęcanie, pochwały, wykonywanie zadań na miarę swoich
możliwości i umiejętności
- czerpie radość z działania w czasie zabaw w grupie z
rówieśnikami i rodzicami
- podporządkowuje się zasadom warunkującym bezpieczeństwo zabawy
Metody:
- czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania,
metoda aktywna: pedagogika zabawy
- słowna: objaśnianie i instrukcja, rozmowa
- oglądowa: pokaz, obserwacja
Formy:
zbiorowa, w parze z rodzicem
Środki dydaktyczne: magnetofon, nagrania na płytach CD, chusta animacyjna, pacynka, kartki z kleksami, kredki, gazety (podkładki)
Przebieg:
1.„Chodźcie do koła” – piosenka organizacyjna do utworzenia koła „Chodźcie do koła piosenka dzieci woła wszystkie dzieci zapraszamy i na ciebie też czekamy tere fere hu”
2.„Witamy was” – witanka – powitanie dzieci i rodziców „Witamy was, witamy was serdecznie witamy was cieszymy bardzo się (podczas tego śpiewu wszyscy : chodzą w kole, do środka koła, podskakują, skradają się itp.): że Julia jest z nami i mama Julii jest z nami....” ( tu pacynka Pana Skarpety wita się z każdym)
3.„Ach jestem zmęczony”- zabawa ruchowa ze śpiewem „Ach jestem zmęczony och jak chce się spać a jest przecież jasny dzionek muszę wreszcie wstać - więc zrywam się na nogi i parę skłonów w bok i nosem do podłogi i wyprost potem skok.
Ja gimnastykę lubię, przedszkolak sprawny jest,
więc zaraz się rozbudzę, słoneczku powiem cześć
4.„Instrumenty”- zabawa muzyczna na rozładowanie emocji – Uczestnicy naśladują granie na różnych instrumentach i śpiewają
„Piano, piano, pianoletto,
piano piano pianolo/2x
/o...o –śpiewa nauczyciel
o...o - śpiewają dzieci
sentymentalna piosenka – razem/2x
Pico, pico, picoletto...
Puzo, puzo, puzoletto... (i tak dalej różne instrumenty)
5.„Katar wieloryba” – zabawa do piosenki z chustą animacyjną
uczestnicy trzymają chustę i śpiewają:
Dziś katar ma, wielorybia rodzinka
Już nasza (imię dziecka) kicha a, a, a psik i nasza (imię dziecka) kicha , tak jak (imię dziecka) a psik (na a psik mocno kichają i machają chustą)
Gdy kicha (imię dziecka) to wody słup, gdy kicha (imię dziecka) to mniejszy ciut. Dziś katar wzburzył już wokół tyle mórz”
(dzieci robią sztorm- machają chustą)
Fale te kichaniowe płyną już na brzeg
Czy wytrzyma nasza plaża wielkiej fali bieg
A katar wieloryba niechaj minie już
Niech powrócą gładkie wody spokojnych mórz. A a a psik.
6.„Jedzie Pociąg” – zabawa z chustą animacyjną- dzieci siadają, kładą się w środku chusty animacyjnej a rodzice śpiewają i kręcą chustą.
7.„Zwierzaki cudaki” – dorysowywanie, doklejanie elementów (oczy, nogi itp.) plamom (kleksom) na kartce – tworzenie zwierzaków cudaków; nadawanie im nazwy; prezentacja wytworów
8.Pożegnanie i podziękowanie rodzicom i dzieciom za przybycie i zabawę.
Opracowała:
Ewa Wochna
Przedszkole Samorządowe w Rosnowie