Scenariusz lekcji otwartej języka angielskiego
Temat: In the big city. Opis miasta.
Klasa: VI
Cel główny:
Doskonalenie sprawności mówienia i słuchania na temat miejsc w mieście
Cele szczegółowe:
Uczeń :
• nazywa miejsca w mieście
• potrafi posługiwać się słowami i wyrażeniami związanymi z miejscami w mieście
• opisuje miasto
• rozpoznaje znane miejsca w Londynie
Metody:
- komunikacyjna
- walizka i kosz
Formy:
- praca indywidualna
- praca w parach
- praca w grupach
Materiały i pomoce dydaktyczne:
- mapa Londynu (https://eplakaty.pl/produkt/londyn-mapa-rysunkowa-plakat)
- okulary VR
- elektroniczna wersja podręcznika Link VI
- karteczki samoprzylepne w dwóch kolorach
Ogniwo wstępne
Czynności organizacyjne: powitanie, sprawdzenie obecności.
Przedstawienie celu lekcji.
Uczniowie pracują w parach- podają nazwę ulubionego miasta i powody, dla których je lubią.
Ogniwo główne
Nauczyciel wyświetla mapę Londynu i pyta uczniów, czy rozpoznają jakie to miasto. Następnie nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Pierwsza grupa otrzymuje okulary VR na których uczniowie oglądają Londyn i zapisują nazwy miejsc, które rozpoznają. Grupa dzieci, która nie korzysta z okularów ogląda wyświetlony przez nauczyciela filmik 360 stopni o Londynie i również zapisuje rozpoznane miejsca.
Zapisane nazwy miejsc do zobaczenia w Londynie wspólnie odszukujemy na mapie Londynu i przypasowujemy je do kategorii znajdujących się w podręczniku na stronie 78. Chętni uczniowie podchodzą do tablicy i przypinają właściwą karteczkę z kategorią do tablicy.
Uczniowie indywidualnie wybierają słowo, które poprawnie uzupełnia zdanie, potem sprawdzają odpowiedzi w parach (podręcznik, zad. 3, str. 78).
W parach uczniowie wybierają właściwą odpowiedź gdzie powinna pójść dana osoba (podręcznik, zad. 7, str. 79).
W zadaniu 8 na stronie 79 uczniowie uzupełniają luki w tekście na podstawie wysłuchanego przewodnika wycieczek autobusowych. Nauczyciel sprawdza odpowiedzi z całą klasą i wyświetla je na tablicy.
Nauczyciel rozdaje okulary VR uczniom, którzy nie korzystali z nich przy wcześniejszym ćwiczeniu. Praca odbywa się w parach: uczeń w okularach wybiera miasto, opisuje je tak jak przewodnik drugiemu uczniowi, którego zadaniem jest odgadnąć jakie miasto jest opisywane.
Ogniwo kończące
Nauczyciel podaje uczniom definicje miejsc w mieście w języku angielskim, uczniowie odgadują.
Nauczyciel podaje i objaśnia zadanie domowe- obowiązkowe zadanie 1 str. 60 w zeszycie ćwiczeń (polega na połączeniu wyrazów z dwóch kolumn aby stworzyć nazwę miejsca w mieście) oraz do wyboru zadanie 2 (uzupełnienie krzyżówki) lub 3 (wybór właściwego słowa).
Na zakończenie zajęć nauczyciel rysuje na tablicy walizkę i kosz oraz rozdaje karteczki samoprzylepne w dwóch kolorach. Uczniowie na karteczkach zapisują pozytywne i negatywne uwagi co do lekcji i przyklejają je w odpowiednich miejscach- pozytywne na walizce, negatywne- na koszu. Jeden z uczniów odczytuje co znalazło się na plakacie z koszem, a więc co jest warte wyrzucenia i zapomnienia, a kolejny to, co znalazło się na kartkach do zabrania ze sobą i do zapamiętania.