SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Grupa: III
Nauczyciel prowadzący: Marlena Nikiel
Data: 25.10.2022
Tematyka kompleksowa: W magicznym królestwie figur.
Temat zajęć: Jakie figury znamy?
Cel główny: Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez stwarzanie warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w poznawczym obszarze jego rozwoju. Rozwijanie kompetencji matematycznych.
Cele szczegółowe: Dziecko:
- uczestniczy w zabawach ruchowych
- wypowiada się w sposób zrozumiały dla otoczenia
- obdarza uwagą dzieci oraz dorosłych
- rozpoznaje podstawowe figury geometryczne (koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt)
- dostrzega różnicę pomiędzy figurami
- dokonuje podziału figur z uwzględnieniem jednego kryterium (kształt)
- przelicza na konkretach w zakresie 4
- odwzorowuje koło, trójkąt oraz kwadrat poprzez wodzenie palcem lub rysowanie
Metody: słowna, czynna
Formy: grupowa, indywidualna
Przebieg:
1. Przywitanie – wspólny śpiew „Wszyscy są, witam Was”
2. „Wyścig figur” – prezentacja oraz rozmowa dot. ilustrowanego wiersza z wykorzystaniem narzędzi multimedialnych – tablica interaktywna, wdrażanie do formułowania zdań złożonych.
3. „Gimnastyka figur” – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa.
4. „Trójkąty i kwadraty” – zabawa dydaktyczna, podział figur geometrycznych ze względu na jedno kryterium (kształt), przeliczanie, porównywanie liczebności zbiorów przez dzieci chętne, kształtowanie kompetencji matematycznych.
5. „Odliczamy” – zabawa ruchowa z elementem liczenia, ćwiczenia analizy słuchowej
6. „Nasze figury” – masażyk dziecięcy, rysowanie przedstawianych figur palcem na plecach rówieśnika, wytwarzanie miłej atmosfery, zacieśnianie więzi.
7. Podsumowanie zajęć – rysowanie wybranych przez dzieci figur oraz kompozycji z figur palcem na tacce wysypanej mąką – zabawy sensoryczne.