X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 51105
Przesłano:

Robimy sałatkę owocową. Scenariusz zajęć rozwijających kreatywność z wykorzystaniem narzędzi TIK

Uczestnicy: uczniowie klasy VI-VII z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym oraz znacznym.

Nauczyciel: Alicja Rydz – Gręda

Temat: Robimy sałatkę owocową.
Data: 12.06.2023r.

Cele wynikające z podstawy programowej:

Ja w świecie technologii informacyjnej:
• uczenie się i doskonalenie obsługiwania komputera - korzystanie ze standardowych i specjalistycznych urządzeń peryferyjnych i programów
Ja – w rozmowie:
• wdrażanie do komunikowania się z zastosowaniem wspomagających i alternatywnych metod komunikacji
Jedzenie:
• uczenie się i doskonalenie umiejętności estetycznego spożywanie posiłków;
• uczenie się pomagania przy nakrywaniu stołu;
• uczenie się sprzątania miejsca spożywania posiłków;
• uczenie się samodzielnego przygotowywania posiłków z wykorzystaniem prostych przepisów.

Czas trwania: 2 godz. lekcyjne.
Cele:
Edukacyjne:
• rozróżnianie i nazywanie produktów potrzebnych do wykonania ciasta,
• rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
• rozwijanie sprawności manualnej,
• kształtowanie koleżeńskiej postawy wobec słabiej funkcjonujących kolegów,
• wykorzystanie nabytych i utrwalonych umiejętności w codziennym życiu
• rozwijanie umiejętności pracy w zespole.

Operacyjne:
Uczeń potrafi:
• zachować koncentrację uwagi podczas pracy z wykorzystaniem tablicy interaktywnej,
• przygotować stanowisko pracy,
• korzystać z przepisu na sałatkę,
• zaplanować poszczególne etapy pracy,
• wykonać polecenia osoby prowadzącej,
• pokroić na kawałki owoce,
• estetycznie podać wykonany posiłek,
• współdziałać w grupie.

Uczeń zna:
• podstawowe produkty potrzebne do wykonania przepisu,
• podstawowe narzędzia kuchenne potrzebne do wykonania ćwiczenia,
• regulamin obowiązujący w kuchni.

Metoda:
Werbalna: pogadanka, rozmowa.
Poglądowa: pokaz, prezentacja, obserwacja.
Praktycznego działania – udział uczestników w wykonywaniu sałatki.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: narzędzia kuchenne:, łyżki, miski, durszlak, noże. Składniki: owoce (jabłka, kiwi, arbuz, brzoskwinia, maliny, truskawki).
Przedmioty dodatkowe: fartuchy, serwetki, talerzyki, ręczniki, przepis obrazkowy.

Strony internetowe: https://www.youtube.com/watch?v=VmGSUMUP8aU

Przebieg zajęć:
I. Wprowadzenie: Podanie tematu i celu zajęć.
II. Zajęcia właściwe:
1. Oglądanie materiałów video na kanale Youtube ( sałatka owocowa).
2. Przypomnienie kuchennego regulaminu oraz zasad higieny.
3. Założenie fartuchów, a następnie umycie rąk.
5. Zapoznanie się z obrazkowym przepisem na sałatkę.
6. Wyłożenie i nazwanie produktów do wykonania sałatki.
7. Przygotowanie potrzebnych narzędzi kuchennych.
8. Przygotowanie sałatki wg przepisu ze strony internetowej.

III. Zajęcia końcowe:
1. Sprzątanie stanowisk pracy.
2. Kulturalne spożycie posiłku.
3. Rozmowa na temat poznanych treści.
4. Ocena zachowania i zaangażowania w prace poszczególnych uczniów.
5. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.