Konspekt zajęć rewalidacyjnych –
Rozwijanie umiejętności grafomotorycznych
i koncentracji uwagi
Temat: Rozwijanie umiejętności grafomotorycznych i koncentracji uwagi – ćwiczenia kaligraficzne, matematyczne z wykorzystaniem kart pracy oraz gier.
Prowadzący :
Czas trwania: 60 minut
Główne obszary usprawniania:
• Usprawnianie grafomotoryki
• pisanie literki n, ń
• umiejętności matematyczne
• percepcja wzrokowa i dotykowa
• koncentracja uwagi
Cele rewalidacyjne:
• usprawnianie pisowni liter : n, ń
• usprawnianie percepcji wzrokowej
• usprawnianie umiejętności matematycznych (zadania z tabliczki mnożenia i dzielenia oraz poprzez grę „Trójkątne domino”)
• usprawnianie czytania ze zrozumieniem poprzez grę „Tajemnice Ziemi”
• usprawnianie percepcji dotykowej poprzez grę „Kot w worku”
• wydłużanie czasu koncentracji uwagi
• motywowanie, zachęcanie ucznia do aktywności i samodzielnego poszukiwania wiedzy
Metody pracy:
• ćwiczenia usprawniające grafomotorykę oraz koncentrację uwagi
• terapia wspierająca z wykorzystaniem gier
• praktyczne działanie ucznia
Forma pracy:
indywidualna
Środki dydaktyczne: karty pracy z literką n, ń, karty pracy matematyczne, gra „Tajemnice Ziemi”, gra „Kot w worku”, gra „Trójkątne domino”.
Przebieg zajęć:
Powitanie ucznia, stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery.
Po krótkiej rozmowie wprowadzającej nauczyciel proponuje rozpocząć zajęcia od ćwiczeń kaligraficznych.
1. Ćwiczenia kaligraficzne
- uczeń dostaje karty pracy z literką: n, ń,
- nauczyciel demonstruje dziecku jak należy poprawnie pisać literki,
- pisanie liter i wyrazów z „n, ń” po śladzie oraz samodzielnie.
2. Ćwiczenia matematyczne
- uczeń dostaje 2 karty pracy i rozwiązuje zadania z tabliczki mnożenia i dzielenia w zakresie 100.
3. Gra matematyczna „Trójkątne domino”
- nauczyciel przypomina zasady gry,
- ćwiczenie umiejętności dodawania w zakresie 100.
4. Gra „Tajemnice Ziemi”
- nauczyciel przypomina zasady gry,
- rozwijanie wiedzy ogólnej o świecie.
5. Gra „Kot w worku”
- nauczyciel przypomina zasady gry,
- ćwiczenie percepcji dotykowej.
6. Podsumowanie pracy ucznia
- pochwała aktywności, zachęta i motywowanie do dalszej pracy.
Konspekt może być zmodyfikowany w czasie zajęć, ze względu na samopoczucie i możliwości psychofizyczne dziecka w danym dniu.