Scenariusz zajęć
Światłoterapia- Reaktywacja
Wstęp
Światłoterapia to jedna z najbardziej fascynujących metod integracji sensorycznej, w której działa wielozmysłowość. Poprzez odpowiednio wybrane bodźce stymulowane są zmysły: wzroku, słuchu, dotyku i węchu. W całym mózgu zaczynają działać obszary związane z odbiorem i przetwarzaniem bodźców zmysłowych wzmacniając połączenia neuronalne.
Najważniejszym z bodźców w tej terapii jest światło. Światło w różnej postaci (np. światłowody,światła, projektory, stoły ledowe, fluo itp.) świetnie stymuluje zmysł wzroku w salach doświadczania świata, jak również w przedszkolu podczas pracy indywidualnej lub grupowej dzieci z dysfunkcjami. Dzięki takim zajęciom dzieci potrafią lepiej skoncentrować swoją uwagę na otrzymanym zadaniu. Poprzez nasze doświadczenia i praktykę zauważamy oddziaływania terapeutyczne oraz świetną przestrzeń relaksacyjną dla dzieci i dorosłych. Zabawa światłem jest świetną zabawą redukującą napięcia, rozwija ona kreatywność oraz umiejętności manualne, a przede wszystkim wycisza emocje.
Cele ogólne zajęć:
– stymulacja polisensoryczna światłem,
– relaksacja,
¬- obniżenie napięcia emocjonalnego.
Cele szczegółowe:
zachęcanie dzieci do zabawy,
rozwijanie motoryki małej i dużej,
integrowanie grupy,
rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
kształtowanie wrażliwości zmysłowej,
umuzykalnianie,
pobudzanie wyobraźni i myślenia twórczego,
pobudzanie do kreatywności,
czerpanie satysfakcji z zabawy z innymi dziećmi,
rozwijanie umiejętności interpersonalnych.
metody pracy: słowne, pokazu, nauka przez doświadczenia;
formy pracy: grupowa;
pomoce dydaktyczne: światła w różnej postaci i odsłonie, fluo, nośnik muzyki, projektor świetlny, siguma z światłami, muzyka;
Przebieg zajęć:
1. Zaproszenie dzieci do zajęć i zaprezentowanie tematyki zabaw.
2. Malowanie i ozdabianie przygotowanych rysunków planet, kosmicznych postaci i elementów – przy muzyce o tematyce kosmicznej.
3. Zabawa kosmiczna w przygotowanej sali do światło terapii:
- zabawy sigumą świetlną przy muzyce,
- zabawa „odjazdowa rakieta” – chętne dzieci zakładają strój rakiety, a pozostałe naśladują wymyślone ruchy w rytm muzyki,
- zabawa „fluo” – nauczyciele rozdają Pałecki fluorescencyjne i dzieci tańczą do muzyki „Kosmiczny Dance”;
4.Relaksacja światłem przy projektorze oraz muzyce.
5. Podziękowanie dzieciom za zajęcia i zaproszenie na kosmiczny napój oraz poczęstunek.
opracowały:
Anna Jabłońska-Pajor
Agnieszka Nowak
Ewa Pikul