Numer: 51076
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Cykl rozwojowy pszczoły

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA
– ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW

Opracowała: mgr Danuta Polak
Grupa wiekowa: 4, 5 – latki
Termin realizacji: 19.05.2023.
Temat bloku: Wiosna w pełni.
Temat zajęcia: "Skąd się biorą pszczoły?" – poznanie cyklu rozwojowego pszczoły w oparciu o serię obrazków. Zabawy matematyczne z pszczółkami.

Cele ogólne:
– Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.
– Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój i zabawę
– Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, muzyki, tańca, śpiewu, plastyki.
Cele operacyjne (dziecko):
– uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, wykonuje różne formy ruchu (Pp I/5);
– wykonuje czynności, takie jak: trzymanie przedmiotów jedną ręką i oburącz, małych przedmiotów z wykorzystaniem odpowiednio ukształtowanych chwytów dłoni (Pp I/7);
– szanuje emocje swoje i innych osób (Pp II/2);
– szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie; wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników (Pp II/7);
– respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób, zwracając uwagę na ich indywidualne potrzeby (Pp III/7);
– obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (Pp III/8);
– komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; wyraża swoje oczekiwania społeczne wobec innego dziecka, grupy (Pp III/9);
– wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, (Pp IV/2);
– odpowiada na pytania, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych rozwiązuje zagadki (Pp IV/5);
– eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce
i do muzyki, reaguje na sygnały, śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru;
(Pp IV/7);
– przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, posługuje się liczebnikami głównymi (Pp IV/15);

Metody: zadań i ćwiczeń stawianych dziecku do wykonania, samodzielnych doświadczeń, kierowania aktywnością dziecka

Formy organizacyjne: zajęcia z całą grupą,
Środki dydaktyczne: Płyta CD z nagraniami: powitanki, odgłosów pszczół, utwór "Trisch trasch polka", tablica multimedialna, sylwety kwiatów z cyferkami i kropkami, emblematy do zabawy, dla każdego dziecka szczypczyki do zbierania nektaru, żółte pomponiki – nektar, sylweta ula, plaster miody – wytłoczka z jajek na pyłek, karty grafomuzyczne dla każdego dziecka i rodzica, cykl rozwojowy pszczoły, wyrazy do globalnego czytania: jajo, larwa, cyfry od 1 – 6.

Literatura:
1. M. Kwiatkowska (red.): Podstawy pedagogiki przedszkolnej. WSiP, Warszawa 1985
2. Klim – Klimaszewska A.: Pedagogika Przedszkolna. Erica. Warszawa 2012
3. F. Reichenstetter: Pszczoły i ich niezwykły świat. Jedność 2019.
4. Internet

PRZEBIEG:
1. "Powitania nadszedł czas" – powitanka.
Dzieci dobierają się w pary. Śpiewają powitankę, naśladując ruchem jej treść. Powitanka powtarza się trzy razy, przy każdym powtórzeniu szukają nowej pary.

2. "Pszczoły i ul" – rozwiązywanie zagadek.
Dzieci losują zagadkę z koszyka. Nauczycielka czyta zagadkę. Wybrane dziecko odgaduje i rysuje rozwiązanie na tablicy multimedialnej. Następnie Nauczycielka przypina obrazek przedstawiający rozwiązanie zagadki do tablicy. Gdy wszystkie zagadki są odgadnięte dzieci pięcioletnie dopasowują podpisy do obrazków. Dzielimy wyraz na sylaby, próbujemy odgadnąć głoskę w nagłosie.

Zagadki:

Robotnice brzęczące w dzień pracują na łące
mają dużo roboty, bo zbierają miód złoty. Pszczoły

Stoją sobie rzędem pośrodku ogrodu
Kolorowe domki zawsze pełne miodu. ul

3. "Cykl rozwojowy pszczoły" – zabawa dydaktyczna. Poznanie etapów rozwoju pszczoły, utrwalenie liczebników porządkowych.
Na dywanie rozłożone pudełka w kształcie plastra miodu. Na górze pudełka przyklejone kropki, które mówią o kolejności. Dzieci (4l.) po kolei otwierają pudełka (wg ilości kropek), wyciągają jego zawartość i przypinają je na tablicy. W ten sposób poznają kolejne etapy rozwoju pszczoły. Dzieci 5l. umieszczają podpisy pod stadiami rozwoju pszczoły: jajo, larwa. Następnie dzieci dzielą na sylaby wyrazy kolejnych stadiów rozwoju pszczoły. 5l. podpisują cyfrą kolejne stadia rozwoju. Utrwalenie liczebników porządkowych.

4. "Pszczoły robotnice" – zabawa matematyczno – ruchowa.
Organizacja:
Na dywanie rozłożone różnokolorowe kwiaty. Do kwiatów przyczepiona tasiemka z żetonem. Na żetonie umieszczona cyfra (od 1 do 6 – 5l.) i na rewersie odpowiednia ilość kropek odpowiadająca cyfrze (4l. – praca na poziomach). Na środkach kwiatów leżą pompony w kolorze żółtym symbolizujące pyłek. Dzieci otrzymują emblematy z pszczółkami i szczypce, którymi będą zbierały pyłek. Przy sylwecie ula duży plaster miodu (wytłoczka po jajkach), do których pszczółki będą odkładały pyłek.
Zabawa:
Nauczycielka włącza muzykę (bzyczenie pszczół). Dzieci – pszczółki swobodnie poruszają się po sali. Gdy muzyka milknie, dzieci znajdują miejsce przy dowolnym kwiatku (liczba oczek i cyfra przy kwiatku wskazują ile pszczółek usiądzie na danym kwiatku). Następnie szczypcami zabierają jeden pyłek i zanoszą go do ula.
Zabawę powtarzamy 2-3x. Dzieci przy powtórzeniu szukają innego kwiatka.

5. "Pszczółki na łące" – ćwiczenia oddechowe.
Na tasiemkach w sali wiszą pszczółki wykonane przez dzieci na wcześniejszych zajęciach. Dzieci podchodzą do wiszących pszczółek i dmuchają na nie. Nauczcielka pamięta o tym, by przy ćwiczeniach oddechowych uchylić okno.

6. Ewaluacja: "Co robią pszczoły w ulu?" – słuchanie opowiadania w oparciu o tekst A. Galicy połączona z prezentacją ilustracji do opowiadania na tablicy multimedialnej – podsumowanie wiadomości o pszczółkach.
Dzieci siedzą przed tablicą multimedialną. Nauczycielka przypomina dzieciom o bezpiecznej odległości od ekranu. Następnie włącza prezentację ilustracji czytając opowiadanie.
Krótka rozmowa z dziećmi n/t treści opowiadania:
– Kto dokuczał pszczółkom w ulu?
– Co postanowiły pszczółki?
– Co zrobiła Królowa, żeby pszczółkom w ulu żyło się dobrze?
– Co robią pszczółki w ulu?

Uwaga: Po zakończonych zajęciach dzieci korzystają z toalety. Nauczycielka zaprasza Rodziców do wspólnej zabawy z dziećmi. Proponuje zabawy:

1. "Trisch trasch polka" – karta grafomuzyczna.
Nauczycielka pokazuje w jaki sposób należy wodzić palcem po grafomuzycznej karcie. Rodzice próbują swoich sił i wspólnie z dziećmi, podczas słuchania utworu, wodzą palcem po karcie grafomuzycznej w rytm muzyki.
2. "Wianki" – zabawa dydaktyczna – praca z kodem.
Rodzic dobiera się w parę ze swoim dzieckiem i zajmują dowolne miejsce na dywanie. Każda para otrzymuje koło wycięte z zielonej tektury. Na środku dywanu pojemniki z sylwetami kwiatów potrzebnych do ułożenia wianków. Każdy zespół komponuje wianek wg własnego pomysłu. Potem dz. losują kod wg, którego będą układać wianek. Rodzic czuwa nad poprawnością wykonania zadania, naprowadza, pomaga, nie wyręcza dziecka.
Problemy dla dzieci:
– jak nazywają się kwiaty, z których zrobią wianki;
– jak ułożyć kwiaty, aby wianek podobał się wszystkim;
– jak należy ułożyć kwiaty, aby kompozycja kołowa była zgodna z kodem.
3. "Zakodowana pszczoła" – układanie pszczoły z kolorowych kwadratów na koduj-macie.
Na dywanie rozłożona koduj-mata. Każde dziecko i rodzic otrzymuje kartonik w kolorze żółtym, niebieskim lub brązowym. Rozpoczynają rodzice układając na przemian z dziećmi wg kodu pszczołę. Rodzice z lewej strony, dzieci symetrycznie z prawej strony koduj-maty.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.