SCENARIUSZ ZAJĘCIA ZINTEGROWANEGO
ORAZ ZAJĘCIA PLASTYCZNEGO
– ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW
Opracowała: mgr Danuta Polak
Grupa wiekowa: 3,4 – latki
Termin realizacji: 25.04.2018.
Temat bloku: Pracowite pszczółki.
Temat zajęcia: "Zabawy pszczółek" – zabawy dydaktyczne oraz opowiadanie "Bajka o pszczółkach" w oparciu o serię obrazków.
Cele ogólne:
– Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.
– Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój i zabawę
– Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, muzyki, tańca, śpiewu, plastyki.
Cele operacyjne (dziecko):
– uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, wykonuje różne formy ruchu (Pp I/5);
– wykonuje czynności, takie jak: trzymanie przedmiotów jedną ręką i oburącz, małych przedmiotów z wykorzystaniem odpowiednio ukształtowanych chwytów dłoni (Pp I/7);
– szanuje emocje swoje i innych osób (Pp II/2);
– szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie; wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników (Pp II/7);
– respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób, zwracając uwagę na ich indywidualne potrzeby (Pp III/7);
– obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (Pp III/8);
– komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; wyraża swoje oczekiwania społeczne wobec innego dziecka, grupy (Pp III/9);
– wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, ruchu, gestów, impresji plastycznych (Pp IV/1);
– wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, (Pp IV/2);
– odpowiada na pytania, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych rozwiązuje zagadki (Pp IV/5);
– eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce
i do muzyki, reaguje na sygnały, śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru;
(Pp IV/7);
– przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, posługuje się liczebnikami głównymi (Pp IV/15);
– posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, dotyczących życia zwierząt w środowisku przyrodniczym, korzystania z dóbr przyrody, np. miód
(Pp IV/17);
Metody: C. Orffa, zadań i ćwiczeń stawianych dziecku do wykonania, samodzielnych doświadczeń, kierowania aktywnością dziecka
Formy organizacyjne: zajęcia z całą grupą,
Środki dydaktyczne: Płyta CD z nagraniami: powitanki, gimnastyki, odgłosów pszczół, piosenka "Pszczółka śpi w ogrodzie", "Taniec pszczółek", klamerki dla każdego dziecka, sylweta pszczółki, duże kwiaty z materiału do tańca, żółte pomponiki – nektar, torebeczki – koszyczki do zbierania nektaru, opaski na ręce, liczmany kwiatów i pszczół, sylweta dużego ula wrz z serią obrazków, album z pszczołami, emblematy, ule, zdjęcia, papierowe kwiaty, listki, guziki, stemple, (do ozdabiania zdjęć)
Literatura:
1. M. Kwiatkowska (red.): Podstawy pedagogiki przedszkolnej. WSiP, Warszawa 1985
2. Klim – Klimaszewska A.: Pedagogika Przedszkolna. Erica. Warszawa 2012
3. Bajka o pszczołach z programu TV "Mama i ja" 1997.
4. Internet
PRZEBIEG:
1. "Wszyscy są, witam Was" – powitanka.
Dzieci stoją w kole i przy piosence witają się. Tą powitanką rozpoczynają się zajęcia.
2. "Gimnastyka to zabawa" – piosenka.
Dzieci w kole śpiewają piosenkę ruchami pokazując jej treść.
3. "Odgłosy pszczoły" – zagadki słuchowe.
Dzieci siedzą w kole. Mają zamknięte oczy i słuchają odgłosów pszczół. Następnie otwierają oczy i odgadują co słyszały.
4. "Malutką pszczółkę puszczam w krąg" – zabawa integracyjna.
Dzieci siedzą w kole. Każde dziecko ma w ręku klamerkę (spinacz do prania). Nauczycielka trzyma małą pszczółkę w klamerce i mówiąc krótką frazę: "Malutka pszczółkę puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk" podaje sylwetę pszczółki kolejnemu dziecku, które w ciszy podaje ją następnemu. Pszczółka wędruje po całym kole od dziecka do dziecka podawana i przyjmowana przez klamerkę aż wróci do Nauczycielki.
5. "Pszczółki i kwiaty" – zabawy matematyczne.
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Każde dziecko otrzymuje kopertę a w niej sylwety pszczółek i kwiatów. Nauczycielka rzuca kostką, na której są dwie, trzy i cztery kropki w dwóch kolorach żółtym i czerwonym. Jeśli wypadnie liczba oczek w kolorze żółtym – dzieci układają przed sobą tyle pszczółek ile wyrzucono oczek. Jeśli w kolorze czerwonym – układają kwiatki zgodnie z ilością wyrzuconych oczek.
6. "Pszczółka śpi w ogrodzie" – ilustracja ruchowa do piosenki.
Dzieci stoją w kole. Jedno z dzieci jest pszczółką, która siada w środku koła. Reszta dzieci chodzi w kole i śpiewa piosenkę. Na słowa "raz, dwa, trzy" klaszczą w dłonie pozostając w kole i śpiewając. W drugiej zwrotce pszczółka się budzi, porusza nóżką i wybiera osobę lub kilka osób do wspólnego tańca. Jeżeli jest dużo dzieci można zrobić trzy koła, wówczas pszczółka dotyka każde dziecko w swoim kole po kolei i tańczy razem z nimi w kole.
7. "Bajka o pszczołach" – opowiadanie Agnieszki Galicy
Dzieci siedzą na dywanie przed tablicą. Na tablica duża sylweta ula
z okienkami. Pod każdym okienkiem kryje się jeden obrazek, który przedstawia życie pszczółek w ulu. Nauczycielka czyta dzieciom opowiadanie, kolejno otwierając okienka ula.
Krótka rozmowa z dziećmi n/t treści opowiadania:
– Kto dokuczał pszczółkom w ulu?
– Co postanowiły pszczółki?
– Co zrobiła Królowa, żeby pszczółkom w ulu żyło się dobrze?
8. "Taniec pszczółek" – taniec w opracowaniu Małgorzaty Konarzewskiej
Dzieci podzielone na trzy grupy, trzymają się za ręce w "sznureczku". Pierwsze dziecko jest królową pszczółek i prowadzi za sobą swój rój. Każda z grup ma na podłodze duży kwiat.
A. Pszczółki lecą do swojego kwiatka, okrążają go i zawiązują kółeczko
(w muzyce gra akordeon).
B. Następnie dzieci – pszczółki obracają się w miejscu machając skrzydełkami, zmiana kierunku (w muzyce fleciki).
C. Kwiaty w górę i w dół kilka razy. Zawiązują kółeczko i tańczą jeszcze wokół kwiatka (w muzyce gitara buzuki – aż do skończenia melodii). Fraza muzyczna powtarza się trzy razy.
Dzieci – pszczółki każdą część tańczą przy innym kwiatku.
9. "Zbieramy nektar" – zabawa muzyczno – ruchowa inhibicyjno – incytacyjna.
Nauczycielka rozdaje dzieciom torebeczki – koszyczki, do których będą zbierały nektar i klamerki. Każdy "koszyczek" ma przywiązaną wstążeczkę w kolorze kwiatka (kwiaty
z "Tańca pszczółek"). Na środku kwiatków Nauczycielka wysypuje małe żółte pomponiki, które będą nektarem. Nauczycielka puszcza dzieciom bzyczenie pszczół. Dzieci swobodnie poruszają się po sali. Kiedy dźwięk milknie dzieci podchodzą do odpowiedniego kwiatka i klamerką zbierają nektar do swojego "koszyczka".
Na ponowny dźwięk dzieci swobodnie poruszają się po sali. Zabawę powtarzamy kilka razy. Po skończonej zabawie dzieci siadają w kole na dywanie i ze swoich koszyczków wyjmują nektar pokazując ile go zebrały.
Korzystanie z toalety, krótka przerwa.
10. "Pszczoła w fotografii" – oglądanie albumu ze zdjęciami pszczół. Przyglądanie się wyglądowi pszczół. Zwrócenie uwagi na sposób ozdobienia albumu.
11. "Pszczoły do ula" – zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa.
W czterech miejscach w Sali rozwieszone są kolorowe ule: czerwony żółty, zielony, niebieski. Dzieci otrzymują emblematy z pszczółką. Każda pszczółka na emblemacie ma koszyczek w kolorze ula. Przy dźwiękach tamburyna dzieci – pszczółki biegają swobodnie po Sali. Na przerwę w muzyce biegną i ustawiają się pod ulem w swoim kolorze. Przeliczają, ile pszczółek przyleciało do ula. Zabawę powtarzamy 2 – 3 razy.
12. "Ja i plaster miodu" – praca plastyczna, technika – scrapbooking.
Nauczycielka pokazuje dzieciom kolejne etapy wykonania pracy. Następnie dzieci siadają do stolików i wspólnie z rodzicami ozdabiają swoje zdjęcie w kształcie plastra miodu kwiatami, pszczółkami, guzikami, kolorowymi papierami, stemplowanie. Zwracanie uwagi na prawidłowe i bezpieczne posługiwanie się nożyczkami. Zorganizowanie wystawki prac.