X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 51045
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć o Austrii

Scenariusz zajęć dla dzieci 6 letnich.
Temat kompleksowy: Unia Europejska
Temat dnia: Kraje Unii Europejskiej – Austria.
Zajęcie dydaktyczne
Temat 1: „Kraje Unii Europejskiej” – zapoznanie z charakterystyką Austrii – jednego z krajów UE.
Temat 2: Zapoznanie z muzyką klasyczną i operą na podstawie twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Cele ogólne:
• Kształtowanie świadomości, że jesteśmy Europejczykami i Polakami;
• Poznawanie nazwy, flagi i podstawowych wiadomości o Austrii;
• Zapoznanie z twórczością Wolfganga Amadeusza Mozarta;
• Wdrażanie do kulturalnego odbioru sztuki.
Cele szczegółowe, dziecko:
• Nazywa jedno z Państw UE – Austria;
• Zauważa i opisuje różnice w fladze Polski i Austrii;
• Wyróżnia pierwszą głoskę w nazwach poznanych państw UE;
• Wyszukuje flagę Austrii spośród innych flag i opisuje jej wygląd;
• Nazywa austriackie góry – Alpy;
• Wymienia zwierzęta zamieszkające Alpy: świstak, kozica, niedźwiedź brunatny i wskazuje je na ilustracji;
• Przestrzega zakazu picia zanieczyszczonej wody;
• Nazywa stolicę Austrii – Wiedeń;
• Opisuje na czym polega praca kompozytora i dyrygenta;
• Zapoznaje się z twórczością Mozarta;
• Podejmuje próby śpiewania głosem operowym.

Metody pracy: słowna, czynna
Formy pracy:
- indywidualna, grupowa
Przebieg zajęcia:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć – przywitanie się w różnych językach Nauczyciel wita dzieci w różnych językach „dzień dobry”.
- angielski: Good morning
- bułgarski: Dobro utro
- czeski: Dobrý den
- duński: God morgen
- włoski: Buongiorno
Dzieci powtarzają po n- lu „dzień dobry” w różnych językach prawnie artykułując wyrazy .
2. „List od Syriusza” - wprowadzenie do tematu, n-l przygotowuje list od Syriusza, odczytuje go fragmentami:
(fragment 1)
Witam Cię serdecznie,
Z tej strony Syriusz, piszę do Ciebie, ponieważ dowiedziałem się, że od jakiegoś czasu odbywasz z rodzicami wycieczki po różnych krajach Unii Europejskiej. Wiesz już dużo na temat różnych państw, a dziś chciałbym Ci pokazać jeszcze jedno państwo. Zabiorę Cię dzisiaj w podróż, dzięki której poznasz Austrię. Pamiętaj, aby na wycieczkę zabrać swój „paszport podróżnika”, w którym zaznaczysz kolejną, ważną podróż.
Żeby nasza wycieczka mogła się rozpocząć musimy wsiąść do pociągu.

Dzieci z uwagę wysłuchują listu. N – l wyjaśnia, że Syriusz to maskotka Unii Europejskiej. Dzieci przygotowują swój paszport. Wspólnie z n-lem formują pociąg. Poruszają się tak po Sali. Naśladują dźwięk pociągu na głoskach cz, cz ..... cz, cz..... oraz samogłosce uu..., uu....
Po „zatrzymaniu” pociągu dzieci wysiadają na stacji pierwszej, siadają na dywanie.
3. Zapoznanie z flagą Austrii. N -l przygotowuje flagi czterech państw. Następnie odczytuje kolejny fragment listu.
(fragment 2):
Witaj ponownie,
Podróż do Austrii była bardzo długa, prawda? Ale mimo to pięknie się spisałeś. Widziałem jak z zaciekawieniem obserwujesz krajobraz za oknem.
Zanim jednak przejdziemy do zwiedzania Austrii, chciałbym, abyś dowiedział się jak wygląda flaga Austrii.
Na dywanie leżą rozsypane kartki z nazwami kilku państw należących do UE oraz ich flagami (kraje, które dzieci już poznały). Waszym zadaniem jest wylosowanie litery i odszukanie nazwy państwa, które rozpoczyna się tą literą. Zwróćcie uwagę jaką literą rozpoczynają się nazwy państw, jak myślicie, dlaczego? Podczas tego zadania dowiecie się jak wygląda flaga Austrii proszę, zwróćcie uwagę na wzór i kolory flagi.

Po wykonaniu zadania n -l i dzieci ponownie formują „pociąg” i ruszają do stacji nr 3.
4. Zapoznanie z położeniem Austrii na mapie Europy. N - l pokazuje mapę Europy, a następnie prezentuje położenie Austrii na mapie. Dzieci zamalowują obszar Austrii na niebieski kolor (kolor UE), a następnie przyklejają na nim flagę państwa.
5. „Spacer po Alpach” – zapoznanie z alpejskimi zwierzętami. N – l odczytuje kolejny fragment listu.
(fragment 3)
Witajcie na kolejnej stacji, świetnie poradziliście sobie w zadaniu z flagami, wiecie już naprawdę dużo na temat państw Unii Europejskiej. Jak zauważyliście przez okna pociągu, w Austrii można obserwować bardzo dużo górskich krajobrazów, większą część terenów Austrii stanowią właśnie góry Alpy. Mieszka tutaj wiele zwierząt: Do najczęściej spotykanych należą: kozice, świstaki i niedźwiedzie brunatne. Te zwierzęta w wysokich górach czują się najlepiej.

Świstaki kopią bardzo głębokie nory, które służą im do ucieczki w razie zagrożenia, a w zimie spędzają w nich sen zimowy. Kiedy czują, że coś im grozi wydają głośny świst, od którego pochodzi właśnie ich nazwa
Z kolei kozice, to bardzo dobrzy skoczkowie, którzy zwinnie poruszają się po skalnych ścianach, a to dzięki temu, że mają bardzo sprawę, długie tylne nogi i ostre racice (kopyta)

Natomiast niedźwiedź brunatny, to bardzo duże i ciężkie zwierzę. Ma za to bardzo krótki ogon, który często jest niewidoczny wśród okrywy włosowej.
Czy potrafisz wskazać te zwierzęta na fotografiach?
N - l prezentuje fotografie zwierząt alpejskich. Dzieci wskazują, zwierzęta na fotografii.
Mam dla Ciebie kolejne zadanie, posłuchaj teraz kilku odgłosów, jak myślisz do jakich zwierząt należą?
N - l odtwarza nagrania. Dzieci wysłuchują odgłosów, podają nazwę zwierzęcia, do którego należą. Następnie dzielą nazwy poznanych zwierząt na sylaby i wykonują tyle podskoków, ile jest sylab w danym wyrazie. Po wykonaniu zadania n – l i dzieci ponownie formują „pociąg” i ruszają do kolejnej stacji.
6. „Czysta woda Dunaju” – zabawa badawcza. N - l przygotowuje w dwóch przezroczystych kubeczkach niewielką ilość wody, w jednym kubeczku muszą być widoczne zanieczyszczenia (okruszki pieczywa, można wsypać odrobinę pieprzu) w drugim kubeczku woda musi być czysta. Pokazuje kubeczki z wodą dzieciom, zadaje pytanie, z którego kubeczka dzieci chętniej się napiją.
Dzieci wybierają kubeczek.
N - l odczytuje kolejny fragment listu.
(fragment 4)
Cieszę się, że wybraliście kubek z czystą wodą, opowiem Wam teraz ciekawostkę o wodzie w Austrii.
Przez Austrię przepływa jedna z najdłuższych rzek w Europie – Dunaj. Austriacy bardzo często zwracają uwagę na to, że Dunaj w ich państwie jest niezwykle czysty. Można gołym okiem obserwować żyjące w nim różne gatunki ryb. Wiedeńczycy mają w kranach bardzo czystą wodę, ponieważ jej źródłem są alpejskie lodowce i liczne, ukryte w górach podziemne jeziora.
N - l prezentuje ilustrację lodowców i podziemnych jezior i wyjaśnia, że stanowią one charakterystyczny element krajobrazu Austrii. Po wykonaniu zadania n – l i dzieci ponownie formują „pociąg” i ruszają do kolejnej stacji.
7. „Wiedeń” – zapoznanie ze stolicą Austrii. N- l odczytuje 5 fragment listu od Syriusza:
Dotarliśmy do kolejnej stacji – Wiednia. Jest to bardzo ważna stacja, ponieważ to właśnie miasto jest stolicą Austrii. Wiedeń jest jednym z największych miast w tym państwie i mieszka tutaj znaczna część obywateli Austrii. We Wiedniu znajduje się Pałac Schonbrunn, w którym znajduje 1441 pokoi. Wiedeń od kilku stuleci jest znanym na całym świecie centrum muzycznym, dzięki geniuszom muzycznym, którzy tworzyli w tym mieście: Mozart, Beethoven, Schubert i wielu innych.
Wiedeńska Opera jest jedną z najlepszych na świecie.
8. Zapoznanie z muzyką klasyczna na podstawie utworu Mozarta. Nauczyciel dalej czyta list:
(fragment 5)
Wiecie, że Wiedeń, czyli stolica Austrii słynie z muzyki. Tutaj żył i tworzył wybitny kompozytor i muzyk Wolfgang Amadeusz Mozart. Był bardzo zdolnym dzieckiem, gdyż już w wieku 5 lat skomponował swój pierwszy utwór, a rok później, gdy miał tyle lat co Ty, już koncertował.

Nauczyciel przedstawia portret Mozarta, wyjaśnia kim jest kompozytor. Odtwarza fragment koncertu smyczkowego z muzyką Mozarta. Dzieci po obejrzeniu filmiku opisują, kto wykonywał koncert (dyrygent, orkiestra). Nauczyciel wyjaśnia jakie zadania wykonuje orkiestra, a jakie dyrygent.
9. „Opera” – zapoznanie z gatunkiem muzycznym. Nauczyciel dalej czyta list:
Mam nadzieję, że pierwszy koncert Ci się spodobał?
Chciałbym Cię teraz zaprosić do opery.
Czy znasz takie słowo jak opera?
Opera to taki rodzaj przedstawienia, w którym gra orkiestra kierowana przez dyrygenta, a aktorzy śpiewają swoje role nietypowym głosem. Śpiewacy są przebrani w piękne kostiumy, mają rekwizyty i wcielają się w różne role, tak jak aktorzy. Masz ochotę zobaczyć takie przedstawienie? W takim razie mam dla Ciebie niespodziankę, przygotuj się, zajmij wygodne miejsce i uwaga...
Zapraszam na operę z muzyką Mozarta pod tytułem: „Apollo i Hiacynt”.
Nauczyciel odtwarza film. Dzieci oglądają operę. Po zakończeniu wypowiadają się na jej temat. Opisują kostiumy, zwracają uwagę na inny rodzaj śpiewu przez śpiewaków. Nauczyciel proponuje zabawę w operę. Zadaniem dzieci jest zaśpiewanie dowolnej, ulubionej piosenki w sposób operowy.
10.Rysowanie flagi Austrii. Na zakończenie zajęć rodzic odczytuje ostatnią część listu.
(fragment 7)
Nasza podróż dobiegła już końca, jestem pod ogromnym wrażeniem Waszej wiedzy i radości z wykonywanych zdań. Jesteście prawdziwymi Europejczykami. Patrząc na Was jestem bardzo dumny, że jestem maskotką UE, a takie dzieci jak Wy mieszkają w Europie. Podróż z Wami sprawiła mi dużo radości, dziękuję.
Na koniec narysuj flagę Austrii w swoim „paszporcie podróżnika”, będzie to pamiątka naszej wspólnej wyprawy.
Do zobaczenia,
Syriusz
Zabawy dodatkowe do wykorzystania w ciągu dnia:
1. „Tort Sachera” – wycinanie po linii. Nauczyciel opowiada dzieciom, że dawno temu w Austrii, pewnego dnia na dworze królewskim nie pojawił się kucharz. Jego miejsce zajął wtedy młodszy kucharz Franz Sacher, otrzymał on odpowiedzialne zadanie, stworzenia nowego deseru dla księcia. Opracował wówczas przepis na tort czekoladowy przekładany marmoladą morelową i oblewany polewą czekoladową, który do dziś określany jest przez wielu „królem deserów”. Nauczyciel przygotowuje dla dzieci koło z kartonu z wyraźnie zaznaczonymi liniami podziałowymi (jak na pizzy, koło podzielone na 8 kawałków). Zadaniem dzieci jest ozdobić tort czekoladowy według własnego pomysłu, a następnie rozciąć go nożyczkami po linii na 8 kawałków.
2. „Zabawa w echo" – wypowiadanie słów w różnym natężeniu. Nauczyciel wyjaśnia, że w wysokich górach takich jak Alpy w Austrii dokładnie słychać echo. Proponuje zabawę w echo, wypowiada słowa związane z Austrią np.: świstak, Dunaj, Mozart, kozica, Alpy, Wiedeń. Dzieci krzyczą, słowo związane z Austrią następnie naśladują echo powtarzając słowo coraz ciszej, aż do szeptu.
3. „Gdzie jest więcej gór?” – porównywanie terenów górzystych na podstawie mapy. Nauczyciel prezentuje dzieciom ilustrację mapy geograficznej Polski i Austrii, wyjaśnia, że tereny górzyste są zaznaczone na mapie kolorem brązowym. Dzieci porównując mapy, określają, w którym z krajów jest więcej terenów górzystych. Następnie z przygotowanej przez n -la wcześniej rozsypanki literowej układają wyraz Alpy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.