Scenariusz zajęć
„Z wizytą w zoo”
Grupa wiekowa: 7-8latki.
Cel główny: Wzbogacenie wiedzy przyrodniczej o zwierzętach i ich cechach świadczących
o dostosowaniu do środowiska w którym żyją.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• kojarzy zwierzę ze środowiskiem w którym ono żyje,
• rozpoznaje i nazywa zwierzęta egzotyczne,
• wie, które zwierzęta są z ssakami, gadami, ptakami lub owadami,
• wie, czym żywią się różne zwierzęta,
• zna terminy „zwierzęta roślinożerne i mięsożerne” i potrafi podać przykłady takich zwierząt,
• doskonali umiejętność poprawnego formułowania zdań,
• doskonali umiejętność prawidłowego komponowania pracy na kartce,
• doskonali technikę malowania farbami plakatowymi.
Metody pracy:
Słowne: instrukcja, objaśnienia,
Czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń,
Percepcyjne: obserwacja, pokaz, demonstracja
Formy pracy:
indywidualna,
grupowa,
Pomoce dydaktyczne: ilustracje wybranych zwierząt egzotycznych, karty pracy, sylwety wybranych zwierząt, blok techniczny, pędzle, farby plakatowe, kredki pastelowe.
Przebieg:
1. Powitanie
2. „Wymień nazwę zwierzęcia”- zabawa słowna. Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel rzuca piłkę do wybranego dziecka, wymieniając nazwę jednego ze środowisk, w którym żyją zwierzęta np. woda. Zadaniem wybranego dziecka jest podać nazwę zwierzęcia żyjącego w wymienionym przez nauczyciela środowisku.
3. „Zwierzęta egzotyczne”- prezentacja i omówienie zdjęć oraz analiza i synteza słuchowa wyrazu. Nauczyciel wyjaśnia znaczenie określenia „zwierzęta egzotyczne”. Zadaniem dzieci jest nazwać wskazane przez nauczyciela zwierzę, podzielić jego nazwę na sylaby, następnie na głoski lub dokonać analizy sylabowej lub głoskowej wyrazu podanego przez nauczyciela. Dzieci próbują określić do jakiej grupy- ssaków, gadów, ptaków czy owadów, należy każde z omawianych zwierząt.
4. „Co jedzą zwierzęta”- wykonanie ćwiczenia na karcie pracy. Nauczyciel zadaje pytania na temat pokarmu wybranych zwierząt. Pyta o znaczenie określeń- „zwierzęta mięsożerne i roślinożerne”. Następnie dzieci w kartach pracy łączą liniami zwierzęta z ich przysmakami. Oznaczają zielonymi kropkami zwierzęta roślinożerne, a czerwonymi mięsożerne.
5. „Co to za zwierzę”- rozwiazywanie zagadek. Nauczyciel wybiera dziecko, któremu zakłada na głowę opaskę z sylwetą dowolnego zwierzęcia. Dziecko z opaską zadaje innym pytania w celu odgadnięcia jakim jest zwierzęciem. Zwrócenie uwagi na wypowiadanie się całymi zdaniami.
6. „Lew”- praca plastyczna, malowanie farbami plakatowymi. Dzieci rysują lwa według własnego pomysłu. Następnie wypełniają kontury farbami plakatowymi, zaczynając od położenia tonów ciemnych, a następnie jaśniejszych. Po wyschnięciu prac, dzieci poprawiają czarna i brązowa kredką pastelową kontury lwa, oczy, nos i uszy.
7. Porządkowanie miejsca pracy.
8. Podziękowanie za udział w zajęciach.