Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie dzieci 5 letnich
Temat: Dzień Przedszkolaka w krainie figur geometrycznych.
Cele ogólne:
• utrwalanie znajomości figur geometrycznych
• aktywizowanie myślenia oraz rozwijanie pomysłowości
Cele operacyjne:
• posługuje się nazwami figur geometrycznych
• rozpoznaje kształty figur geometrycznych
• dzieli nazwy figur na sylaby
• kontynuuje ciąg rytmiczny
• projektuje dowolną kompozycje z figur geometrycznych
Metody:
• słowna,
• czynna,
• oglądowa,
• aktywizująca
Środki dydaktyczne: sylwety figur geometrycznych, materiały sensoryczne,
PRZEBIEG:
1. Lista obecności
Nauczyciel kładzie na dywanie wizytówki z imieniem dzieci. Zadaniem dzieci jest odszukanie wizytówek z zapisem własnego imienia.
2. Wprowadzenie w tematykę dnia.
Odkrywanie przez dzieci obrazka ukrytego za zamkniętymi okienkami.
3. „Sensoryczne pudełka
Dziecko losuje klocek z pudełka sensorycznego. Zabawa polega na rozpoznaniu przez dziecko figury geometrycznej za pomocą zmysłu dotyku, koncentrując się na omówionych cechach danej figury.
4. Szalik Pani Jesień
Nauczyciel układa figury w szeregu wg podanego rytmu. Zadaniem dzieci jest kontynuowanie ciągu np. koło, trójkąt, kwadrat, koło...
5. Figurowe klasy
Nauczyciel rozkłada na dywanie karty z figurami. Zadaniem dzieci jest wylosowanie przedmiotu np. piłki w kształcie koła a następnie poruszanie się tylko po polach w wylosowanym kształcie i umieszczenie go w odpowiednim miejscu.
6. Zakodowane figury
Nauczyciel pokazuje szablon figury a dzieci wykonują polecenie:
• Kwadrat- tupnij noga
• Koło podskocz 2 razy
• Prostokąt klaśnij raz
• Trójkąt przysiad.
7. Kodowanie na dywanie
Nauczyciel prosi kolejno dzieci, aby w okienkach diagramu umieściły figury geometryczne zgodnie z podanym kodem.
8. Lekcja ciszy z figurami
Dzieci losują balony w których ukryte są kształty. Po wylosowaniu zadaniem dziecka jest nazwanie figury a następnie stworzenie z innymi dziećmi wspólnej kompozycji. Zabawa odbywa się w ciszy (w tle słuchać muzykę relaksacyjną).
9. Wspólny poczęstunek i pożegnanie.