KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACJI INDYWIDUALNEJ Z UCZNIEM ZE SPEKTRUM AUTYZMU
Czas trwania: 60 min.;
Miejsce: SP nr 2 im. H. Sienkiewicza w Nowej Dębie;
Osoba prowadząca: mgr Anna Czerwiec
Temat: Poznajemy Robota Photon.
Cele zajęć:
Poznawczo-kształcące:
- Kształtowanie umiejętności pracy z narzędziami wykorzystującymi TIK;
- Zapoznanie z instrukcją obsługi Robota Photon;
- Zapoznanie z aplikacją „Robot Photon”;
- Kształcenie umiejętności zakładania nowego konta, poznanie umiejętności robota;
- Rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań różnego typu;
Wychowawcze:
- Kształtowanie umiejętności słuchania;
- Kształtowanie umiejętności aktywnego działania;
- Rozwijanie umiejętności współpracy z nauczycielem;
- Kształcenie wytrwałości podczas wykonywania działań;
Rewalidacyjne:
- Ćwiczenie umiejętności społecznych;
- Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej;
- Ćwiczenie analizy i syntezy słuchowej;
- Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
- Wydłużanie czasu koncentracji uwagi;
- Ćwiczenie pamięci wzrokowej.
Formy pracy: indywidualna.
Metody pracy: m. podające: instrukcja, rozmowa;
m. praktyczne: m. ćwiczeń, praca z wykorzystaniem TIK
Środki pracy: instrukcja obsługi, mata, tablet z aplikacją „Photon Robot”, robot Photon.
TOK ZAJĘĆ REALIZOWANY JEST PRZEZ NASTĘPUJĄCE ĆWICZENIA:
1. Rozmowa na rozpoczęcie zajęć
Rozmowa z uczniem na temat nurtujących go problemów. Rozwiązywanie pojawiających się trudności. Temat zaproponowane przez ucznia. Jest to stały element zajęć z uczniem.
2. Nagroda za aktywność – uczeń wybrał pracę z Robotem Photon
Uczeń zebrał niezbędną ilość naklejek za aktywność. Jako nagrodę wybrał pracę z Photonem. Nauczyciel wcześniej przygotował część zestawu oraz przygotował robota do zajęć (naładował robota i tablet niezbędny do sterowaniem robotem).
3. Unboxing
Uczeń rozpakowuje zestaw. Zapoznaje się z elementami zestawu. Przygotowuje matę, po której będzie poruszał się robot. Pod nadzorem nauczyciela ostrożnie wyjmuje robota z pudełka, uruchamia go. Przygotowuje tablet.
4. Założenie nowego konta
Uczeń po uruchomieniu tabletu, wyszukuje aplikację „Photon Robot”. Po jej uruchomieniu zgodnie z instrukcjami zakłada nowe konto, „nazywa” nowego użytkownika i tworzy awatar robota.
5. Praca z Robotem Photon
Uczeń wyszukuje nową przygodę. Wysłuchuje historii „swojego robocika” i rozpoczyna wyzwania:
• poznaje sposoby sterowania robotem;
• naukę poruszania się;
• projektowanie ścieżek dla robota;
• rozwiązywanie zadań postawionych przed robotem (labirynty, nauka zmieniania kolorów czułek robota, zmiany prędkości i inne);
• jeżeli nie uda się uczniowi ukończyć przygody, zapis postępów robota, aby podjąć kolejną przygodę od tego momentu.
6. Podsumowanie zajęć
Uczeń odpowiada na pytania nauczyciela. Samodzielnie wypowiada się na temat zajęć. Wyraża opinię na ich temat. Podejmuje decyzję, czy będzie chciał je kontynuować. Wspólnie oceniamy aktywność ucznia.
7. Pożegnanie z uczniem