KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACJI INDYWIDUALNEJ
Czas trwania: 1 godzina;
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2 im. H. Sienkiewicza w Nowej Dębie;
Osoba prowadząca: mgr Anna Czerwiec
Temat: Wady i zalety człowieka – ćwiczenia rozwoju emocjonalnego.
Cele zajęć:
Poznawczo-kształcące:
- Utrwalanie pojęć: wady i zalety;
- Rozwijanie umiejętności wyszukiwania wad i zalet w zachowaniu człowieka również we własnym;
- Kształcenie umiejętności zawierania umowy;
- Rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań różnego typu;
Wychowawcze:
- Kształtowanie umiejętności aktywnego działania;
- Kształtowanie umiejętności słuchania;
- Kształcenie wytrwałości podczas wykonywania działań;
- Rozwijanie umiejętności współpracy z nauczycielem;
Rewalidacyjne:
- Kształcenie umiejętności radzenia sobie z własnymi, słabszymi stronami;
- Budzenie wiary we własne siły;
- Pobudzanie rozwoju emocjonalnego;
- Wydłużanie czasu koncentracji uwagi;
- Rozwijanie wyobraźni;
- Rozwijanie mowy i myślenia;
- Poszerzanie słownictwa;
- Ćwiczenie pamięci wzrokowej;
- Ćwiczenie analizy i syntezy słuchowej;
- Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Formy pracy: indywidualna.
Metody pracy: m. podające: wyjaśnianie, pogadanka;
m. praktyczne: m. ćwiczeń, „m. kosza i szkatułki” .
Środki pracy: monitor interaktywny, etykiety z wadami i zaletami, „szkatułka skarbów”, kosz, umowa.
Przebieg zajęć: Uwagi:
1. Przywitanie, zapytanie o trudności z mijającego tygodnia, podanie tematyki zajęć.
2. Plansza „wady i zalety”:
a) Tworzenie planszy z wykorzystaniem monitora interaktywnego;
Plansza podzielona jest na dwie części. Jedna z nich zatytułowana jest WADY a druga ZALETY.
b) Tworzenie definicji;
Uczeń (U) próbuje zdefiniować własnymi słowami poszczególne wyrazy, następnie dopasowuje etykiety przygotowane przez nauczyciela i umieszcza je w odpowiednim miejscu.
c) Losowanie etykiet z „wadami” i „zaletami”.
U losuje etykiety, odczytuje je, definiuje a następnie umieszcza w odpowiedniej rubryce.
3. Plansza „Waga”
a) Wypisywanie swoich wad i zalet;
U we współpracy z nauczycielem wypisuje swoje wady i zalety w odpowiednim miejscu na tablicy.
b) Umieszczanie wad i zalet przy „odpowiednim” ramieniu wagi;
U i N umieszczają swoje etykiety na planszy z wagą.
c) Kosz i „szkatułka skarbów”.
Odczytywanie swoich etykiet i odpowiednie ich umieszczanie w koszu lub w „szkatułce skarbów”.
4. Umowa:
a) definiowanie pojęcia „umowa”
U stara się wyjaśnić, czym jest umowa, kiedy można ją stosować, czy ma inne nazwy. Odszukiwanie hasła „umowa” w Internecie.
b) podpisywanie umowy z nauczycielem
Redagowanie tekstu umowy–wypisywanie swoich zobowiązań, składanie podpisu.
5. Podsumowanie zajęć i nagroda za aktywność.
6. Pożegnanie