KONSPEKT LEKCJI CHEMII
Nauczyciel: Anita Spyrka klasa VII
Przedmiot: chemia
Temat lekcji: Zjawisko fizyczne a reakcja chemiczna.
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
Zmiany stanów skupienia wody (zamarzanie, topnienie, parowanie, skraplanie) zachodzące w przyrodzie
Dział programowy: Substancje i ich przemiany
A. Cele w zakresie wiadomości do zapamiętania:
1. Zapoznanie uczniów z pojęciami: reakcja chemiczna i zjawisko fizyczne
2. Podanie przykładów zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych zachodzących w otoczeniu człowieka
B. Cele w zakresie wiadomości do zrozumienia:
1. Wyjaśnienie różnic między reakcją chemiczną a zjawiskiem fizycznym
C. Cele w zakresie umiejętności:
1. Klasyfikowanie przykładów przemian do zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych
2. Projektowanie doświadczeń (przykłady z lekcji lub inne) ilustrujących zjawisko fizyczne i reakcję chemiczną
Cele sformułowane w języku ucznia:
- poznam różnicę między zjawiskiem fizycznym a reakcją chemiczną
- rozpoznam i przyporządkuję podane przykłady do reakcji chemicznych lub zjawisk fizycznych
„NaCoBeZu” :
- zaangażowanie w pracę podczas lekcji
- odszukanie w tekście i podanie przykładów przemian fizycznych i reakcji chemicznych zachodzących w otoczeniu człowieka
-prawidłowe przyporządkowanie wybranej przemiany do reakcji chemicznych i zjawisk fizycznych
Typ lekcji: wprowadzająca nowe treści
Metody:
- doświadczenia
- obserwacje
- praca z tekstem (podręcznik)
- pogadanka, wyjaśnienia
Formy pracy: zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
• sprzęt laboratoryjny: łyżeczka do spalań, palnik spirytusowy, moździerz, metalowe szczypce
• szkło laboratoryjne : szkiełka zegarkowe
• odczynniki chemiczne: siarka, magnez, parafina
• karteczki z przykładami przemian
• zapałki
Przebieg zajęć
1. Faza wprowadzająca:
1.1. Czynności organizacyjno- porządkowe: sprawdzenie listy obecności
1.2.Zapisanie tematu lekcji w dzienniku i na tablicy
1.3.Określenie celów zajęć ( „NACOBEZU”)
2.Faza realizacyjna:
2.1.Przeprowadzenie przez n-la i demonstracja doświadczeń:
A. zapalenie zapałki
B. topnienie parafiny
C. rozkruszanie siarki
D. spalanie wstążki magnesu
- obserwacje, pogadanka n/ temat widocznych zmian, wyjaśnienia
2.2.Zapisanie w zeszycie definicji zjawiska fizycznego i reakcji chemicznej
2.3Przeczytanie fragmentu tekstu z podręcznika przez uczniów
2.4. Podanie i wyjaśnienie przykładów zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych zachodzących w otoczeniu człowieka
-Uczniowie podają przykłady, wyjaśniają je
3. Faza podsumowująca:
3.1.Zadanie pytań podsumowujących- kluczowych
3.2. Ocena pracy uczniów: najbardziej aktywni uczniowie otrzymują plusy
Jak sprawdzę, czy cel został osiągnięty?
Sprawdzę,
- czy uczniowie podali poprawne przykłady zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych zachodzących w otoczeniu człowieka ?
- czy prawidłowo zaklasyfikowali przemiany do reakcji chemicznych i zjawisk fizycznych oraz wyjaśnili krótko swój wybór?
Kluczowe pytania dla uczniów:
Czy pamiętacie, jak rozróżnić przemianę fizyczną od reakcji chemicznej?
Na lekcji rozwijane będą kompetencje kluczowe:
1. Porozumiewanie się w języku ojczystym.
2. Umiejętność uczenia się.
3. Świadomość i ekspresja kulturalna.