SCENARIUSZ SPOTKANIA ADAPTACYJNEGO
(dzień 1)
Temat: Witamy w przedszkolu.
Cele:
• wspieranie dzieci w procesie adaptacji
• niwelowanie napięcia związanego z pobytem w przedszkolu
• zachęcanie dzieci do brania udziału w zabawach
• stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznaniu się dzieci
• zapoznanie dzieci z sala przedszkolną i łazienką
Metody:
• czynne: met. samodzielnych doświadczeń; met. kierowania własną aktywnością dziecka
• słowne: met. objaśniające i instrukcje; sposoby społecznego porozumienia
• oglądowe: met. obserwacji i pokazu; met. modelowania
Środki dydaktyczne: wizytówki z imionami w kształcie misia; mazaki; piłka; maskotka misia; dzwoneczek; poczęstunek; odznaki „ODWAŻNEGO NIEDŹWIADKA”; piosenka pt. „Podaj rękę przyjacielu”
PRZEBIEG
1. Powitanie dzieci i rodziców.
2. „Jestem Miś Krzyś”- zabawa na powitanie z misiem i piłką.
Turlanie piłki kolejno do dzieci siedzących w kole.
Jestem miś, mam na imię Krzyś.
Do przedszkola lubię chodzić,
Bo tu ciągle są zabawy w kole.
Panie uśmiechnięte, zawsze do pomocy chętne.
Gdy magiczny dzwonka dźwięk rozbrzmiewa
czas na dywan, do kółeczka trzeba.
Jest śniadanko i obiadek,
dla niedźwiadka to dopiero gratka!
Można też poleniuchować,
na leżaku sobie pospać.
A to chyba każdy dobrze wie,
że szczególnie zimą niedźwiadki lubią sen.
Chętnie też bawię się z dziećmi,
wtedy szybko płynie czas.
A gdy mama już przychodzi
zawsze sprzątam po zabawie
i szybciutko biegnę do niej,
by przytulić i buziaka dać.
Lubię też poznawać dzieci,
ich imiona dobrze znać.
3. „Podaj rękę przyjacielu”- ruch z muzyką.
Ilustracja ruchowa treści piosenki.
Podaj rękę przyjacielu i przywitaj się.
W prawo ukłoń się, w lewą ukłoń się.
Podaj rękę przyjacielu i przywitaj się.
Zaczynamy nowy dzień!
4. „O czyste rączki dbam”- poznanie zasad korzystania z łazienki.
Miś Krzyś wyjaśnia dzieciom zasady korzystania z łazienki.
1) Kiedy trzeba myć ręce?
2) Zasady korzystania z łazienki.
3) Pokaz mycia rąk.
5. „Zapraszamy do stolika”- poczęstunek.
6. „Poznajemy naszą salę”- zapoznanie z kącikami zabaw.
7. „Na zabawę pora”- swobodne zabawy dzieci w sali.
8. „Odważne niedźwiadki”- wręczenie dzieciom odznak.
Nauczyciel dzwoni dzwoneczkiem, ogłasza koniec zabawy i czas porządkowania Sali. Następnie zaprasza dzieci wraz z rodzicami na dywan, aby rozdać odznaki „ODWAŻNEGO NIEDŹWIADKA”
9. Pożegnanie i podziękowanie za udział w zabawach.
-----------------------------------------------------------------
SCENARIUSZ SPOTKANIA ADAPTACYJNEGO
(dzień 2)
Temat: Na przedszkolnym placu zabaw.
Cele:
• wspieranie dzieci w procesie adaptacji do przedszkola
• rozbudzanie ciekawości poznawczej dziecka przedszkolem i jego otoczeniem
• zachęcanie dzieci do brania udziału w zabawach
• stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznaniu się dzieci
• zapoznanie dzieci z przedszkolnym placem zabaw
Metody:
• czynne: met. samodzielnych doświadczeń; met. kierowania własną aktywnością dziecka
• słowne: met. objaśniające i instrukcje
• oglądowe: met. obserwacji i pokazu
Środki dydaktyczne: wizytówki z imionami w kształcie misia; muzyka do piosenki „Podaj rękę przyjacielu”; maskotka misia; dowolna książeczka
PRZEBIEG
1. Przywitanie dzieci i rodziców.
Wręczenie dzieciom wizytówek z imieniem.
2. „Podaj rękę przyjacielu”- zabawa na przywitanie z piosenką.
Podaj rękę przyjacielu i przywitaj się.
W prawo ukłoń się, w lewą ukłoń się.
Podaj rękę przyjacielu i przywitaj się.
Zaczynamy nowy dzień!
3. „Na przedszkolnym placu zabaw”- omówienie zasad bezpiecznego przebywania na placu przedszkolnym.
Miś Krzyś czyta dzieciom książeczkę o tym, jak należy bezpiecznie bawić się na placu zabaw.
Gdy na dworze świeci słonko nasza pani na podwórko nas zaprasza. Wszystkie przedszkolaki jej słuchają bo dba o nasze bezpieczeństwo. Na placu zabaw jest zawsze świetna zabawa. Jest tam wiele atrakcji. Są drabinki ze szczebelkami, które pokonasz prędko, ale tylko z panią nauczycielką. Jest zjeżdżalnia i huśtawka, to dopiero niezła gradka. O, popatrzcie! Już na górę po schodkach jakiś chłopiec gna i niczym błyskawica, szybki zjazd. Lecz przedszkolak zawsze pamięta, że choć kolejka na zjeżdżalnie jest zazwyczaj wielka to każde dziecko z niej samodzielnie zjeżdża. Nikt nikogo nie popycha, nikt się także nie przepycha, bo każdy dba o swoje i kolegi bezpieczeństwo.
Wszyscy cieszą się, biegają i nikogo nie trącają, w piaskownicy babki z piasku stawiają. Nikt piaskiem w oczy nie sypie. Każdy bawi się grzecznie, foremki, łopatki i wiaderka sobie pożycza. A tam na trawie, przy ławeczce dziewczynki na kocyku bawią się w najlepsze. Przyniosły sobie z sali, każda ulubioną laleczkę.
Nagle słychać, pani woła: Zbiórka dzieci, pora do przedszkola! I choć czasem smutno nam się zrobi to przecież wiemy, że już pora obiadowa. Wszyscy grzecznie więc sprzątamy i przed panią w pary się ustawiamy. Trzeba słuchać pani, która dba o wszystkie dzieci, by bawiły się radośnie i bezpiecznie.
4. Zabawy swobodne w ogrodzie przedszkolnym.
5. Pożegnanie i podziękowanie za wspólne zabawy.
Katarzyna Grom